Utanmaktan söz eden utanmaz

İsrail Dışişleri Bakanı, Erdoğan'ın Haniye ile buluşmasının fotoğrafını paylaşmış.Altına da "utanmaktan" söz eden bir şeyler yazmış.Neden utanacakmış ErdoğanÇünkü HAMAS...Şöyle fena şeyler yapmış, böyle fena şeyler yapmış.

Ahmet Hakan

Erdoğan'ın Irak ziyaretinin kodları

Siz bu satırları okurken ben Cumhurbaşkanı Erdoğan'la birlikte Irak'ta olacağım.İki dönemde de Irak'ı gördüm. Amerikan işgalinden önceki Bağdat'ı da Amerikan işgalinden sonraki Bağdat'ı da biliyorum. Saddam'dan önceki Irak'ı da Saddam'dan sonraki Irak'ı da ziyaret etmiştim.

Abdulkadir Selvi

Atatürk'ün adını kullanmak bu kez sizi kurtaramayacak

PKK terör örgütünün siyasi kolu PKKDEM yönetimindeki belediye başkanları seçimlerden iki hafta sonra 'asli' fonksiyonları olan bölücülük faaliyetlerine başladılar.- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis salonunda, başkanlık makamında ve internet sitesindeki Türk bayrağını kaldırdılar.- Diyarbakır Bağlar Belediyesi'ne bağlı Bağcılar'daki bağ evinde terör örgütü PKK marşı eşliğinde temizlik faaliyetlerine giriştiler.

Nedim Şener

Hayatın içinden gelen bir masal

Doğduğu toprakların kimsesiz çocuğu yine orada en büyük aileyi kurdu11Şubat 2024'te şöyle yazmışım: "Devletin koruması altındaki çocukları hep onlara hediyeler verilirken görüyoruz. Peki büyüyünce nasıl bir hayatları oluyor"Sonra da devletin korumasında büyüyüp başarıya ulaşan o çocukların hikâyeleri yazmıştım.

Fatih Çekirge

Seçim analizi -4-

Demokrasimizin en büyük zaaflarından biri de siyaset arenasında sorumlu makamlarda bulunanların başarısızlık hallerini görmezden gelip koltuklara yapışmaları ve istifa etmemeleridir.Demokrasileri gelişmiş Batı toplumlarında ise, özellikle seçimlerde ya da öngörülebilir, önlenebilir büyük felaketlerde sorumlu siyasetçilerin ve bürokratların akıllarına ilk gelen şey istifa etmektir.

Fuat Bol

Turizmin yeniden yorumlandığı ilginç farklı bir dönemdeyiz

DÜNYA turizm hareketlerinde önemli değişimler oluyor.Örneğin neredeyse Türkiye kadar turist çeken şehirlerde bazı kısıtlamalara gidiliyor, önlemler alınıyor ve geleceğe dönük önemli kararlar veriliyor.İki milyonluk Barselona kent nüfusundan çok daha fazlasıyla her gün yaşamak zorunda.Barselona'da oteller zaten

Deniz Sipahi

Emekli-emekçiye soğuk duş

ÇALIŞMAve Sosyal Güvenlik BakanıVedat Işıkhan'ın "Emekliye ve asgari ücretliye temmuzda ek zam yok" açıklaması milyonlarca garibanda soğuk duş etkisi yarattı.Işıkhan'ın açıklaması ile patronların ardından hükümet de asgari ücrete ara zamma kapıyı şimdilik kapattı. Bakanın açıklaması "Dört yıl seçim yok, ara zam da yok" olarak nitelendiriliyor.

Yalçın Bayer

İran'ın füze saldırısından şunu anladım

DÜNYAİran'ın cumartesiyi pazara bağlayan gece İsrail'e misilleme olarak düzenlediği dron ve füze saldırısını ve İsrail'in İran'a yanıt verip vermeyeceğini konuşuyor.13-14 Nisan gecesi gerçekten de değişik bir geceydi.SAVUNMA DİKKAT ÇEKTİ ULUSLARARASIajansların tabiriyle İran benzeri

Nilgün Tekfidan Gümüş

31 Mart Yerel Seçimi analizi (5) Güneydoğu'daki seçim sonuçları...

Dünkü yazımda 31 Mart yerel seçimlerine katılım oranının düşüklüğünü değerlendirmeye çalışırken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerindeki rakamlar özellikle dikkatimi çekti ve beni bu bölgeye biraz daha yakından bakmaya yöneltti.Tabii bu amaçla yola koyulurken, her seçimde bu bölgelerde katılımın genellikle ülke ortalamasının altında seyrettiği belirtilerek, bu durumun olağan karşılanması gerektiği görüşü öne sürülebilir.

Sedat Ergin

Sonradan söylenebilen 'kontrollü krizin' yaygın savaşa dönme...

Ankara sessiz mi kaldı yoksa karşılıklı mesajların tam ortasında mıydıÖnce ana başlıktan başlayalım; Ankara'nın endişesinin adı "Ancak sonradan söylenebilen kontrollü krizin bir aksilik yaşanması durumunda bölgede yaygın bir savaşa ya da daha büyük bir savaşa dönme ihtimali idi. Bu ihtimal hâlâ var." Bu başlığı yazının ilerleyen bölümlerinde açacağım.

Hande Fırat

Lanetleyerek...

İnanın, şu Netanyahu zulmü hakkında yazı yazmaya artık utanıyorum.Söyleyecek laf kalmadı.Lanet olsun.Dünyada gaddarlığın yanı sıra, pişkinliğin, utanmazlığın ve yalancılığın tavan yapıp, tavanı da delip, göklere yükseldiği, başka hiçbir olay hatırlamıyorum.Fotoğraflara bakamıyorum. Soykırım haberlerini

Rauf Tamer

Yarından sonra

Kasım ayının tüm hüznü Viyana'daki ağaçlara düşmüş gibi...Gri bir gökyüzünün altında ilk karın düşmesini bekleyen insanlar, sonbaharın renk yelpazesinini yansıtan ağaçların yapraklarını seyrederek vakit geçiriyor...Biraz kızıl, biraz sarı ve biraz kırmızı...Yaprakların yerlere dökülüp bir gazele dönüşünü seyretmek de güzelmiş...Ve ölüp de gidenler gibi...Bir sonbahar mevsimi daha geçip gidiyor

Mehmet Soysal

Icardi'nin ufkunda Hagi'yle Alex var

1990'lar Hagi'nin, 2000'ler Alex'in yıllarıydı, 2020'ler de Arjantinli'nin seneleri olacak gibi.Pendikspor, Ivo Vieira döneminde bir sporsever için daha fazla seyretmeye değer bir takımdı. Topu talep ediyorlardı, büyük takım davranışı gösteriyor, iyi oyunla kazanmaya çalışıyorlardı puanları. Zaten Pendikspor'un bu sezon hanesinde yazan 30 puanın 22'sini Vieira

Uğur Meleke

Atom Karınca

Bundan tam on sene önceydi. Burak Yılmaz'ın kendini ceza sahasında yerden yere attığı zamanlardı.Bütün spor kamuoyu elbirliğiyle Burak Yılmaz'ın iyi futbolundan dem vurup bu hareketleri yapmaması için yazıp çiziyor, sabahtan akşama, akşamdan sabaha kadar konuşuyorduk programlarda. Kimimiz eleştiriyor, kimimiz akıl veriyor, kimimiz yol göstermeye çabalıyorduk. "Hakikaten" diye düşünüyorduk herhalde "Hakikaten ne gerek var ki bu hareketlere"

Elif Çongur

Saracoğlu'nda taraftar, Ataşehir'de koltuk yok!

Sorulacak sorular varAlınacak derslerKadıköy'de futbol maçı var.Kupa maçı, kazanan tur atlayacak.Fenerbahçe'nin tek umudu kupaTelevizyonlar futbol maçını anlatıyor.Gazeteler bu maçı yazıyorFutbol maçına 2.500 taraftar gidiyor.Aynı gün aynı saatte, Fenerbahçe basket takımının da maçı var.Avrupa Liginin lideri Real Madrid ile oynuyor.Biletler iki gün önce tükeniyor.Ataşehir'de tam 14.000

Ateş Bakan

Ekonomi

Ray ekonomisine yatırım kazandırır

Yaşadığımız pandemi sonrasında ulaşımın, lojistiğin önemini çok daha iyi anladık.Dünyanın çevresini dönüp dolaşan konteynırların bir noktaya yığılması bile dünya ticaretinin trafiğini bir anda çıkmaza soktu. Son savaşları, kapanan hava koridorlarını, denizlerdeki saldırıları saymıyorum bile. Alternatif her rotanın, ticaretin, ulaşımın akıp gitmesi için altın değerinde önemi var.

Sefer Levent

Trafik sigortasında yeni dönem başladı fiyatlar değişiyor

Trafik sigortasında yeni dönem uygulamaya girdi, primler artık her ay maliyet endeksine göre belirlenecek.Endekse göre belirlenen prim mayıs ayından itibaren sigortalılara yansıtılacak. Yeni uygulamanın detayına geçmeden önce mevcut durum neydi, kısaca değineyim.Yedi yıldır trafik sigortasında araç gruplarına, illere, sürücülerin hasar geçmişine göre primleri Sigortacılık

Noyan Doğan

Piyasa dostu ekonomik programdaki kararlılık etkili... Yabancı...

Doğrudan yatırımlarda olmasa da sıcak para yönünden yabancı ilgisi devam ediyor. TCMB verilerine göre, 12 Nisan ile biten haftada yabancı yatırımcılar; hisse senetlerinde 160 milyon dolar, tahvil bonoda 38.2 milyon dolar alım yaptı. Hisse senetlerinde dört haftadır devam eden alımların toplamı 1.2 milyar doları buldu. Yerli yatırımcıların ise yüksek faiz nedeniyle borsaya ilgisinin fazla olduğunu söylemek bu aşamada zor.

Zeynel Balcı

EYT' lilere ödenen tazminatların vergisel yönü

YAKLAŞIK 1 milyon 100 bin EYT'li ilk maaşını SGK'dan aldı. Emeklilik için SGK'ya başvuran EYT'li sayısı ise şu ana kadar yaklaşık 1 milyon 700 bin kişiye ulaştı. EYT yasasının yürürlüğe girmesinden sonra olağanüstü sayıda emeklilik-kıdem tazminatı başvurusuna muhatap olan işverenler de hummalı bir çalışma içerisinde...Emekli olacak çalışan sayısı üzerinden, kıdem tazminatı hesaplamasını

Ahmet Karabıyık

Kibir

Kurumsal sosyallere ve kurumsal sosyal sorumlularabüyük bir alkış gönderiyorum.İyi ki varsınız. Ya olmasaydınızKurumunuzun vergiden düştüğü ve üzerine de reklam malzemesiolarak kullandığı,sizi gruplara bölüp "hadi bakalım kendinizi gösterin, ileride terfi kriterlerinde bu da değerlendirilecek" dediği,sizin de bol bol fotoğraflayıp sosyal medyadan yaydığınız,statü sağladığınız,"like like

Şahap Bayram Tokgöz

Kültür-Sanat

Kırıp döktüğümüz dünyanın halleri

İnsanlık tarihinin başlangıcından itibaren gücün, iktidarın ve zenginliğin mimarideki temsilcisi olmuş sütunlar. Bir başka zenginlik ve itibar göstergesi ise renkli camlarla yapılmış göz alıcı avizeler.Venedik Bienali'nde Sale d'Armi'deki Türkiye Pavyonu'na girdiğinizde göze ilk çarpan bu görkem oluyor. Bunun aldatıcı bir görüntü olduğunu anlamanız uzun sürmüyor.

İhsan Yılmaz

Türkiye kıyıları ve milletimiz

Galata Projesi maalesef çok müsrif bir kullanımdır. Kıyının bir köşesine sığınıp etrafı seyredecek gençleri, talebeleri, orta şeker insanları sıkıntıya soktular. Bu yetmezmiş gibi o dar alanın önüne bile bir nehir ziyafet gemisi monte edildi. Bu meseledeki en büyük rezalet bu lokanta gemisini işleten şirketin bir de rıhtımı kendine "özel" diye ayırması, halkın geçişini engellemesi. Bu haydutlukların bitmesi lazım. Kıyıları mümkün mertebe halkın gezebilmesine açmalıyız.

İlber Ortaylı

Andante'nin çağrıştırdıkları

Andante dergisinin yeni sayısını okurken geçmişte müziğe emek verenler belleğime sökün etti.Önce Aydın Gün'ü anmalıyız, İstanbul'da Devlet Operası'nı kurdu. İKSV'ye de uzun yıllar emek verdi. Müzisyen Azra Gün, oğulları ressam Mehmet Gün...Bir sanatçı ailenin güzelliğini yansıtırlardı.

Doğan Hızlan

Gazeteci olmak ya da olmamak!

Ülkeyi harap eden bir iç savaştan sonra hâkimiyeti ele geçiren güçler Başkan'ı öldürmek ve son noktayı koymak ister. Bu ana tanıklık etme çabasındaki farklı kuşaktan dört gazeteci de New York'tan Washington'a yola çıkar. Garland'ın distopik filmi 'İç Savaş' Trump dönemiyle su yüzüne çıkan politik meselelere ama asıl olarak zor zamanlarda gazetecilik ve meslek etiğine odaklanıyor.

Uğur Vardan

Perde veliler için açılacak

MEB, velilerin bilinçlendirilmesi için önemli bir projeye imza attı. Tiyatronun duayenleri Zihni Göktay, Nevra Serezli, Gülen Karaman, Volkan Severcan gibi yılların sanatçılarıyla kamu spotu ve eğitici videolar çekiliyor. Bu videoların yer aldığı "Velivizyon" projesi TRT EBA, EBA (Eğitim Bilişim Ağı), HEMBA (Halk Eğitim Merkezleri Bilişim Ağı), ulusal kanallar ve Velivizyon platformlarında yayınlanacak.

Nuran Çakmakçı

Uzaylılar insanlara şöyle der:'Hepiniz işe yaramazsınız güle...

Çinli bilimkurgu yazarı Cixin Liu'nun roman serisinden uyarlanan "3 Cisim Problemi" tüm dünyada yankı uyandırdı. "Game of Thrones"un yaratıcıları David Benioff ve D.B. Weiss ile "True Blood"ın yapımcısı Alexander Woo'nun hayata geçirdiği proje, Türkiye'de de geniş bir izleyici kitlesine ulaştı. Astrofizikçi Ye Wenjie'nin uzaya gönderdiği mesajlar sonucunda

Barbaros Tapan

Coachella'da çıktı övünmeli miyiz

Mahmut Orhan, dünyanın hem iyi hem de kötü konuşmaya doyamadığı yegane festivallerden Coachella'da sahne aldı.Festival hakkında çok yorum var ama Mahmut Orhan için ilk yorumu yapmadan geçmek istemem.Lana Del Rey, Tyler the Creator, Doja Cat, Blur ve No Doubt gibi isimlerin yer aldığı festival hem bilet fiyatlarının yüksekliğinden, hem alandaki fiyat politikasının çıldırmış

Sinem Vural

Meslek seçimi nasıl yapılmalı

Gençlerin hayatındaki en önemli kararlardan biri meslek seçimi...Bu karar sadece gelecekteki kariyer yollarını değil, aynı zamanda mutluluklarını ve topluma katkılarını da şekillendiriyor.Geçtiğimiz günlerde yayımlanan "İşim ve Ben" (Meslek Seçiminden Önce Okunacak Kitap) Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu

Sayım Çınar

Epigenetik besinlerde ilk 10

Geçen cumartesi bu köşede paylaştığım "EPİGENETİK BESİN MOLEKÜLLERİ"nin önümüzdeki dönemin en önemli, en çok konuşulan beslenme trendlerinden biri olacağı kesin!Yani önümüzdeki günlerde yeni bir beslenme çağının açılışına şahit olacağız. Ve o çağın ana oyuncuları da epigenetik besinler olacak. Biz de o besinler sayesinde epigenetik mekanizmalarımızı harekete geçirecek, aşırı ya da

Osman Müftüoğlu

Kiracıya tahliye taahhüdü

Konut kiralarını yüzde 25 ile sınırlayan yasal düzenlemenin süresi 1 Temmuz'da dolarken, ev sahipleri de kiracılar da tahliye taahhüdü konusunu merak ediyor.Tahliye taahhüdü ne demek Kiracının kendi fotoğrafını ve iletişim bilgilerini eskort sitesine koyarak, evi de bu amaçla kullanması tahliye nedeni sayılır mı Ankara Barosu avukatı arabulucu Burcu Akar Muratoğlu yanıtladı...

Oya Armutçu

Bir türlü peşimi bırakmıyor

Merhaba, bir süredir görüştüğüm biri var. Ama ne olursa olsun tam olarak sevgili olamıyoruz. İlişkimiz bitse bile bir şekilde yine bir araya geliyoruz ama bir süre sonra sonuç yine hüsran oluyor.Aramızda 15 yaş farkı var. Sürekli çok iyi olduğumu, çok güzel olduğumu ve kendini bana layık bulmadığını söylüyor.Ama bir türlü peşimi de bırakmıyor ve ben de onu unutamıyorum. Kısır bir

Güzin Abla

Bekle...

Her şey olurken, sanki hep olacakmış gibi geliyor nedense.Bu bebek hep ağlayacak, bu yara hep kanayacak, bu cümle hiç susmayacak.Halbuki hepimiz çok iyi biliyoruz ki zaman, bol deterjanlı bir bulaşık süngeri gibi hepsini silip süpürüveriyor.Tezgaha yeni şeyler koyuyor.Kıpkırmızı bir elma, kırık bir bardak, sulanmak isteyen bir çiçek... Bu sefer de sen onları sonsuz sanıyorsun nedense.

Nil Karaibrahimgil

Kazanmadığı ödülü 'yürüttü'

Cuma gecesi, Türkiye'de ilk kez dijital içerik üreticileri ödüllendirildi.Fakat, No7influencers Sosyal Medya Ajansı'nın düzenlediği törene, garip bir olay gölge düşürdü.Adı açıklanmayan bir influencer, fotoğraf çektirmek bahanesiyle bir ödülü alarak kayıplara karıştı!Oysa, "No7influencers Awards 2024" oldukça renkli başlamıştı.

Mehmet Üstündağ

"Uluslararası İstanbul Dans Günleri"

Merhabalar sevgili okurlar.Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (IT,I) ve UNESCO ortağı STK Uluslararası Dans Komitesi tarafından 1982 yılında tanıtılmış olan "Dünya Dans Günü"ya da "Uluslararası Dans Günü", her yıl modern balenin yaratıcısıJean-Georges Noverre(1727-1810)'nin doğum günü anısına 29 Nisan'da kutlanıyor.

Ayşegül Domaniç Yelçe

DUBAİ'DE İŞLER NEDEN KARIŞTI

Geçen hafta sosyal medya Dubai'den gelen sel felaketiyle sarsıldı. Birçok uçuş ve etkinlik iptal oldu. İşte herkesin şaşırdığı felaketin satır araları...Son 75 Yılın RekoruDubai her ne kadar tarihi şehirleri seven bana pek hitap eden bir destinasyon olmasa da şehrin son 10 yıl içinde geçirdiği büyüme, çektiği yatırım ve tanıtıma harcanan bütçeler takdir edilecek düzeyde.

Arda Sayıner

Yoğun duygular yaşayabiliriz

Dolunayın etkisiyle güçlü duygular yaşayabiliriz. Zaman zaman hem bizim gizlilik ihtiyacımız artabilir hem de bizden gizlenen olaylarla karşılaşabiliriz. Değişim, dönüşüm konusunda destekleyici etkiler var ama ilişkileri dikkatli yönetmeli.Çarşamba günü, 24 Nisan'da Akrep burcunda bir dolunay meydana gelecek. Etkilerini 19 Nisan'dan itibaren hissetmeye başladık ve süreç 10 Mayıs'a

Dinçer Güner

Bodrum'da vize paniği

Yunan adalarında başlatılan kapıda vize uygulaması,Bodrum esnafının kara kara düşünmesine neden oldu.Geçen yıl Bodrum'da restoran işletmeciliği yapmaya başlayan bir arkadaşım, "Bu yıl açmayacağım, cesaret edemiyorum" diyerek havlu attığını söyledi.Konuştuğum emlakçılar da ev kiralamalarda ciddi bir talep azlığından söz ediyor.

Ömür Gedik

Bir proje mi

Müzik dünyasında her sezonun olduğu gibi bu sezonun da parlayan bir yıldızı var.Bir şarkı yaptı, çok sevildi, çok dinlenildi."Ateşe Düştüm" dedi, herkesi ateşlere düşürdü, listelerin başına yerleşti.Sonra Serenay Sarıkaya ile aşk yaşadığı haberleri çıktı, tabii ki popülaritesi çarpı üç oldu!Mekânlar, markalar peşine düştü.

Cihan Şensözlü