Batı'nın yaşadığı ahlaki değer krizi

50 günü aşkındır Gazze'de yaşanan insanlık dramı, tüm maskeleri düşürmüştür. Batı toplumları, aslında İsrail'in yaptığı soykırımı destekleyen veya sessiz kalan tüm toplumlar sadece ahlaki krizi değil, düşünsel etik krizi de birlikte yaşamaktadır...İsrail kendi sonunu getirecek bir zulümkârlıkla insani değerlerin tamamını çiğniyor. Ve Batı medeniyeti, büründüğü o

Sibel Eraslan

Yazık ki, 'bütün Müslüman coğrafyaları' da, fiilen 'işgal' altında,...

Özellikle 100 yıldır bir çıbanbaşı olan 'Filistin Meselesi', hele de Gazze'nin yok edilişi bize göstermiştir ki; 2 milyara yakın Müslümanlar, nihai sözü söyleyebilecek bir riyasetin, Hilafetin fiilen kaldırılmasından beri, kendilerini temsil edecek bir tek '

Selahaddin E. Çakırgil

Kalbi havlayanlar için Gazze ısırılacak kemiktir

Yoğun bomba yağışı nedeniyle yaşamaya süresiz ara verilen yer "Gazze". Haritanın üzerinde ekmek yesek kırıntının bile isabet etmeyeceği kadar yoklar. Işıkları hiç yoktu ama Mescidi Aksa'yı gören pencereleri vardı, onun aydınlığı yeterdi. Özgürlüğe olan inançları, ekmeklerinden tazeydi... Çünkü onlar onura ve hakikate doymuşlardı. Yoksullardı ama sefil değillerdi, şikâyet etmiyorlardı, sitemleri hep kendilerineydi.

Esra Elönü

İsyan Günleri 68!

Filistin'de yaşanan soykırıma karşı İslam ülkelerinin tutumu yürekleri dağlıyor.Her şey var, silah, mühimmat, ordu, ama irade yok! Koca İslam dünyası küçücük İsrail karşısında inanılmaz bir acziyet sergiliyor.Gözümüzün önünde şehirler tahrip ediliyor, insanlar kadın çocuk demeden katlediliyor, ama

Resul Tosun

ABD-Çin rekabeti ve savaşlar zinciri!

Bu uzun arka planı olan rekabet yüzünden, içinde bulunduğumuz dünya üzerinde hesaplaşma sürecini yaşıyoruz.Küresel büyük savaş çıkmasındansa, uzun vadeli soğuk savaş tabii ki daha akla yakındır.En azından soğuk savaş süreci konuşarak anlaşabilecek kapıları da beraberinde açık tutmaktadır.Ama süreç giderek gerginliğin artacağına işaret etmektedir.

Sevil Nuriyeva İsmayilov

Türkiye Gazze için ne yaptı

- 7 Ekim saldırılarının ardından en sükûnetli ve aklıselim açıklamaları Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı. İki tarafa da ateşkes çağrısında bulunarak sivillere zarar verilmemesi konusunda uyardı.- Nihai çözümün iki devletli çözüm olduğunu, 1967 sınırlarında toprak bütünlüğü sağlanmış, başkenti Kudüs olan bağımsız ve egemen Filistin devletinin kurulmasının şart olduğunu duyurdu Erdoğan. İlk gün söylediğiyle bugün savunduğu aynı olan ikinci bir ülkelider yok zaten.

Fadime Özkan

Gazze bir milat, Gazze bir "diriliş muştusu"

6 gün süren katliam molasının ardından Gazze kasabı Netanyahu katliama kaldığı yerden devam etmeye başladı. ABD'den gelen "insanı aranın uzamasını destekliyoruz ama kalıcı ateşkesi desteklemiyoruz" açıklamasından da aldığı cesaretle İsrail, kuzeydeki soykırımı güneyde de devam ettiriyor. Dünya kamuoyu ayakta. Soykırımı destekleyen siyasilere

Halime Kökçe

Gazze duruşu

Gazze'de yaşanan insanlık dramı dünyada ve ülkemizde yakından takip ediliyor. Ateşkes sırasında yaralıların ve çocukların görüntüleriyle daha çok yüzleştik. Dünyanın bir kısmı bu durumu kanıksarken bir kısmı ise isyan ediyor. Batı medyası karartma konusunda maharetli. İsrail'e yapılan baskı ise "dünyayı etkileyecek görüntülere engel olun" cinsinden.

M. Yalçın Yılmaz

Akşener'e baskı, İmamoğlu projesi ile ilgili

Meral Akşener, İYİ Parti olarak 81 ilde seçimlere kendi adayları ile gireceklerini açıkladığında, doğrusu buna inanan az oldu. Çünkü Akşener ile ilgili bir güven problemi var. 6'lı masadan kalkıp, kumar benzetmesi yapıp, ardından onca hakarete, istiskale uğradıktan sonra süklüm büklüm tekrar o masaya dönmesi bir siyasi intihar girişimiydi.

Hüseyin Gülerce

9 Temmuz 2019 tarihli makalemi aynen yayınlıyorum

"Yüzde 50 şartı" gitmeli, başkanlık sistemi devam etmeliTürkiye, tam bir yıl önce bugün fiilen yeni sisteme geçmişti.Ülke, 16 Nisan Referandumu ile vesayet çukurundan kurtulmuştu, ama CHP ve yandaşları ilk seçime, "Bize destek verin, parlamenter sisteme dönelim" sloganıyla gitmişti.

Nuh Albayrak

Kılıçdaroğlu'nun adaylığı Davutoğlu'nun partisinde kriz çıkardı

Perşembe günkü yazımda Millet İttifakı içindeki adaylık ve strateji tartışmalarına bir giriş yapmıştım. Aslında biliyorsunuz; "... Bir şeyi saklamanın en iyi yolu, onu herkesin görebileceği bir yere koymaktır." İşte Millet ittifakı cephesinde yaşanan tam da bu. Aslında her şey herkesin gözü önünde cereyan ediyor fakat CHP siyasetini takip edenler, puzzle'ın parçalarını birleştiremiyor.

Ersoy Dede

Yıl 1876--Türk Tarihi'nin sıkıştırılmış bunalım dosyası!

Gerçekten de 1876 yılı Türk tarihinin sıkıştırılmış bunalım dosyası gibidir. Savaşlar ve baş kaldırılar; Avrupa'nın müdahaleleri, peş peşe dış destekli darbeler ve Meşrutiyet'in bir vesayet aracı olarak ilanı... Hep bu yılda olmuştu.Dönemin en büyük sorunu, yaşanan içten çürüme nedeniyle yerli ve bağımsız devlet adamı sıkıntısıydı.Padişahın gücünü sınırlayacak Tanzimat, Islahat ve Adalet Fermanları

Aziz Üstel

Ekonomi

Gençlere fon kuruldu

Ülkemizin ve toplumumuzun kalkınmasında aile müessesesi ve gençlerimiz büyük rol oynamaktadır. Dolayısıyla ailelerimizin ve gençlerimizin desteklenmesi toplumsal refahın artışına da katkıda bulunacak.Bu kapsamda, Cumhurbaşkanımızın müjdelemiş olduğu Aile ve Gençlik Fonu'nun kurulmasına dair "Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun"29.11.2023 tarihinde 32384 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resul Kurt

ÇocuklarölürkenYılbaşıkutlanmaz

Eğer bir gün toprağımın işgal edilmesi ile kültürümün işgal edilmesi arasında bir seçim yapmak zorunda bırakılsam kesinlikle toprak işgalini tercih ederim. Kültürel işgal, silahsız ve sessiz bir işgaldir, etkileri ise derin ve uzun vadeli olur.Toprak işgali, fiziksel sınırlar ve toprakların ele geçirilmesi anlamına gelirken,

Mustafa Sabri Beşer

'Enercii'leri kofradan kesilmeli

Meşhur teknik direktör Fatih Terim adı etrafında bir dolandırıcılık hadisesi gündemi meşgul ediyor.Milyon dolarların bozuk para gibi elden ele dolaştığı bir vaka.Başrollerde de bir banka müdiresi ve birkaç futbolcu.Şu an günah keçisi olarak banka müdiresi toplumun önüne atıldı.Banka müdiresine aracılık edenler ve ona para verenler ise güya mağdur!

Yakup Köse