Okuyan ağlıyor, yazan ağlıyor!

Çoğu çocuk ve kadınlardan oluşan 12 bin insan canlı yayında katledildi ve bu satırları yazarken de sizler okurken de katliam devam ediyorduediyor.

Siviller dünyanın dört bir yanında bu katliama karşı gereken tepkiyi veriyorlar.

Tabii ki protestolar, dualar ve yardımlaşmanın ötesine geçemiyor sivillerin eylemi.

Bu katliamı asıl durdurması gereken güçler durdurmak bir yana maalesef katliamı destekliyorlar.

Aksa Tufanı bütün maskeleri alaşağı etti.

Demokrasi, insan hakları özgürlükler edebiyatı yapan Batı medeniyeti bir kez daha tek dişi kalmış canavar olduğunu hatırlattı.

Değil on bin, bin tane hayvan veya ağaç toplu kıyıma tabi tutulsaydı dünyayı ayağa kaldırırlardı.

12 bin insan gözleri önünde katledildi, alkışladılar!

Tamam, Batı'yı anladık da, ya yeri gelince mangalda kül bırakmayan Arap Birliği ne yaptı Mescid-i Aksa'yı korumak için kurulan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ne yaptı

Seyretti!

36 gün sonra toplandı!

Türkiye'nin teklifleri de olmasaydı havanda su döğmüş olacaktı!

Allah'tan Türkiye hariciyesi hazırlıklı gitti de konuşulmaya değer maddeleri sonuç bildirgesine aldırabildi!

Ne hazindir ki her biri devasa ordular besleyen İslam ülkeleri hükümetleri ateşkes sağlayacak bir yaptırım kararı alamadı!

Ve İİT toplantısında Filistin Özerk Yönetim Başkanı Mahmud Abbas İİT'den değil de ABD'den yardım isteyerek İsrail'e baskı yapmasını içeren bir konuşma yaptı!

İİT'nin konumunu göstermesi açısından Abbas'ın bu konuşması bile ayıp olarak yeter aslında. Karşısında 57 devlet dururken ABD'den yardım dilenmek ne hazin değil mi!

Türkiye'nin gayretleriyle yerleşimcilerin terörist ilan edilmeleri, UCM'deki savaş suçu soruşturmasının hızlandırılması, savaş suçu delillerinin toplanması gibi İsrail'i gelecekte zor durumda bırakacak kararlar alındı.

Ancak 11 Arap ülkesinin petrol kullanımı, İsrail uçaklarının Arap hava sahasına girememesi gibi etkili olacak teklif, Suudi Arabistan, BAE, Fas ve Bahreyn tarafından kabul görmedi, reddettiler.

Bununla birlikte Başkan Erdoğan'ın Mısır cumhurbaşkanıyla ve Suudi veliahtıyla özel olarak görüşmesini, birilerinin söylediği gibi Başkan Erdoğan'ın geri adım atması değil tam tersine, 'görünenden fazlasını yapıyoruz' ifadesinin bir tezahürü olarak değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.

Şunu tüm dünya kabul ediyor ki, İsrail'in bu mezalimine karşı en sert tepkiyi Türkiye verdi veriyor.

Ayrıca İİT üyeleri arasında bağımsız karar verebilecek Türkiye ve İran dışında güçlü bir devlet var mıdır sorusunun cevabı müspet değildir! (Mısır da güçlü devlet ama durumu malum!)

İran'ın bölge politikaları göz önünde bulundurulduğunda kendi nüfuzunu genişletmek ve güçlendirmekten öteye bir siyaset takip etmediğini üzülerek görüyoruz.

Buna rağmen İran cumhurbaşkanının ay içinde Türkiye'ye yapacağı ziyaret fevkalade önemlidir!

Çoğu Arap ülkelerinin, terör örgütü ilan ettikleri İhvan korkusuyla HAMAS'a sıcak bakmadıklarını biliyoruz.

O yüzden HAMAS'ın bir direniş örgütü olmanın yanı sıra Filistin'in en büyük siyasi partisi olduğu gerçeğini de Başkan Erdoğan dışında kimse söyleyemiyor!

İsrail ne Arap ülkelerinden ne İİT üyelerinden çekiniyor. Hatta Netanyahu açık açık, "Arap liderlere şunu söylüyorum: Çıkarlarınızı, iktidarınızı korumak istiyorsanız tek bir şey yapmalısınız: Sessiz kalın!' diye tehdit etti de kimsenin çıtı çıkmadı!

Devasa ordulara sahip devletlerden korkmuyor, ama bir avuç Gazzeli yiğit İsrail'e 38 gündür kök söktürüyor!

Aksa Tufanı İsrail'in yaldızlarını döktüğü gibi dünyadaki sözde medeni ülkelerin maskesini de indirdi!