?Yetmez ama evetçi tayfanın günah çıkarma seansları!

Tee, 2013'te iktidar
tarafından tarihin çöplüğüne gönderilmişlerdi...

"Paydaş aydınlar" yıllarca arka planda kaldılar... Bir bölümü yurtdışına gitti, bir bölümü tamamen sessizliğe gömülüp buharlaştı... Kimi paydaşlar iktidara yamandı... İktidara öfkeli kimileri de FETÖ'nün yanında yer almayı tercih etti...

Son grupta yer alanların bazıları bu tercihin bedelini Silivri'de "misafir edilerek" ödedi! Aradan yıllar geçti; iktidarın zayıfladığı, tel tel döküldüğü, bu nedenle de oylarının süratle eridiği süreç başladı... Son anketler durumu olacak çıplaklığı ile gösteriyor!

Bu durum, bir zamanlar iktidarın paydaşı olan, sonra "raf ömürleri dolduğu" için çöplüğe gönderilen bu "aydın" etiketli muhteremlerin yeniden hayata dönmek, yeni oluşacak güce ortak olmak için harekete geçmelerinin de miladı olarak geçti tarihe!

Mesela, bunlardan biri, Prof. EtiketliMurat Belge, ilk önce, "nasıl da kandırıldıklarını" itiraf ederek çıkmıştı sahneye! Sonra, İngiltere'deki tanıdıklarından aldığı referans mektubuyla Risk Altındaki Akademisyenler Konseyi'ne başvurduğu ve Oxford Üniversitesi'ne kabulünü istediği ortaya çıktı! O zamanlar yaptığı bir söyleşide ise aynen şunları söylediğine tanık olmuştuk:

- Atatürkçü kesime daha yakınım!

"Aldatıldık" korosu!

Bu çıkışlardan sonra arkasının daha güçlü geleceği de aşikardı elbette...

Öyle de oldu tabii; "Paydaş" takımın ileri gelenlerinden bazıları, birkaç yıl önce Paris'te düzenlenen "Batı Karşısında Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye" başlıklı bir panele katıldılar. Önce bu pek değerli aydınlarımızın isimlerine bakalım:

- Orhan Pamuk, Nilüfer Göle, Edhem Eldem, Seyfettin Gürsel.

Gördüğünüz üzere, hepsi üstün yeteneklere sahip, şöhretli kişilerdi! Bu arkadaşların tümüne birden gayet basit ama anlamı büyük bir soru yöneltildi. O soruyu da paylaşayım:

- 2010 yılında Anayasa referandumuna 'Yetmez ama evet!' deyip oy vererek, Türkiye'nin bu günlere gelmesine katkı yaptınız. Pişman mısınız

Bu soruya verilen yanıtlar, insanın içini burkan, "Türk aydını" olarak lanse edilen bu kişilerin ortak sefaletini acımasız bir şekilde yansıtan nitelikteydi! Orhan Pamuk'un, Türkiye'nin "Nobel ödülü" kazanmış tek yazarının sözleriyle başlayalım:

- Ben bu soruyu yanıtlamaktan kaçınıyorum. Çünkü milliyetçi laik çevre ve kurumlar tarafından çok fazla cezalandırıldım ve işkence gördüm. Belki Paris'teki şu vaktin tadını çıkarmalıyım. Diğer soru lütfen

İşte bu kadar! Halbuki bu "ünlü yazar" Nobel ödülüne uzanmadan önce pek cesurdu, Avrupa çevrelerinde katıldığı toplantılarda gayet açık ve net bir şekilde şöyle diyordu:

- 1 milyon Ermeni'yi, 30 bin Kürt'ü öldürdük!

Demek ki, büyük ödül kazanmak, kişide korku sendromu yaratabiliyordu! Birazdan bu kişiye döneceğim. Bir de ünlü akademisyen, yıllardır Türkiye'den uzak Fransa'da yaşayan Nilüfer Göle ne demişti ona bakalım:

- O dönemde, Türkiye'nin AB üyeliğine inanıyorduk. Büyük bir coşku, mutluluk içindeydik. Bazı şeyleri değiştirebileceğimizi düşünüyorduk. Mesela Ermeni soykırımının tanınması, Kürt sorununun çözülmesi tartışılıyordu. İdam cezası kaldırılmıştı. Bu mutluluk döneminde büyük bir dinamik vardı... Göle, "aldatıldık" diyemediği için olsa gerek o dönemi "mutluluk" olarak anlatıyordu! Ne kadar da "öfori" yani mutlu, umut dolu gelişmelerdi" diyerek ellerini yıkayıveriyordu!

"Kullanışlı aptallar dönemi!"

Panelin düzenleyicisi Edhem Eldem daha rasyonel savunuyordu durumu: