Biri kızdı mı,oradan kaçacaksın, baş edilmez öyleleriyle Behlül!

Gel de böylelerine dayan dayanabilirsen Sultan'ım! Derdi ahiret olmayana bir meseleyi anlatmak pek zor!

Harun Reşid:

- Maksadı bu dünya olanların, dalavereden başka gelir kaynağı yok galiba. Türlü türlü dolap çevirmeden karınları doymuyor, iki yakaları da bir araya gelmiyor.

- Gel de böylelerine dayan dayanabilirsen Sultan'ım! Derdi ahiret olmayana bir meseleyi anlatmak pek zor! Durur, akan sular durur da bunlara doğruyu anlatmak mümkün olmaz! Kızdırmak istemiyorsam da böylelerini, o yine de bir yolunu bulup öfkelenebiliyor.

- Biri kızdı mı,oradan kaçacaksın! Baş edilmez öyleleriyle. Dikine gittin mi Dostlukları bozarsınBehlül! Zor olanları kazanmak için dolambaçlı yollardan gideceksin bazen. Diretmeye gelmez böyleleri; ifrit olur, kapanıverirler büsbütün içlerine. Sularına gidip onları dilediğin yana çekmekten başka çare yok. Her istediklerine önce "peki" diyeceksin ki haklarından gelesin Behlül.

- Bazen, muhatabımın beni sevip sevmediğini anlayamıyorum. Sevgi en iyi ilaç. Muhabbetin insanı deli eden tadını alanlar bir başka oluyor. Kendini bir şey sananlara dikkat et!

- Onlar, üstelik pek de akıllı olduklarını sanıyorlar.

- Zaten, felaket orada Sultan'ım! Nefislerinin zebunu olmuşlar, alçaldıkça alçalıyor, esfel-i sâfilîne düşüyorlar. Merhamet kalmıyor, fırsat bulduklarında insanın kanını içecek hâle geliyorlar! Hiç düşünmeden hançerini gırtlağına basıyor, gözünü kırpmadan başını taşla ezebiliyorlar!

- Allahü teâlâ öylelerine fırsat vermesin!

- Âmin!

- Behlül, dünyadaki insanların en az insan olanı; yeryüzündeki canlıların en katı kalplisi, aynı zamanda pintilerin de en pintisidir.

- Vermek zordur Sultan'ım!

- Ağzınla kuş tutsan ona kesenin ağzını açtıramazsın. Buyurduğunuz gibi vermek öylesine zoruna gider ki, o yüzden selâm bile vermez kimseye. Para pul, mal mülk dedin mi taş kesilir; karşısında ne yaparsan yap kılı kıpırdamaz. İyilik, namus, şeref bir yana, para bir yana, kısacası; akçe isteyen birini gördü mü zehirli yılan görmüş gibi olur, kaçacak delik ararlar. Ha para istemişsin, ha canevine girmiş, yüreğine hançer saplamış, bağırsaklarını söküp çıkarmışsın bu çeşitten heriflerin!