Politik sırat köprüsü, RTE ile dans

Cumhurbaşkanı, salı günü Özgür Özel'e iadei ziyaret için CHP Genel Merkezi'ne gidecek.

Sanırım bir ilk olacak. Bugüne kadar her türden lanet okuduğu CHP'nin merkezine ayak basacak. Ve Özgür Özel ile görüşecek. Şüphesiz ki önemli. Günlerdir de Özgür Özel doğru mu yaptı, zor durumda olan ve partisi hızla oy kaybederek ikinci sıraya düşen Erdoğan'a bir kurtarıcı el mi uzattı tartışmaları yapılıyor. Bir kısım RTE ile görüşülmez mücadele edilir derken, tartışmalar ise görüşmeler yumuşama mı politik havayı normalleştirme çabası mı ikilemi arasında sıkışıp kaldı.

Sürecin mimarı şüphesiz Özgür Bey.

İktidar ile yumuşama demiyor, herkesin herkesle konuşabileceği ve ülkenin sorunlarının çözümüne katkıların görüşülebileceği normalleşme diyor.

Ayrıca iktidara karşı da ekonomi, hukuk, halkın dertleri, emekliler, eğitim vb. tüm alanlarda mücadelesini de sürdürüyor, mitingler yapıyor.

Özgür Bey siyasi girişimci niteliğini gösterdi ve siyasi alanda bir değişimi tetikledi, yeni bir yol açtı.

RTE ile görüşeceğini, görüşmeye hazır olduğunu açıkladıktan sonra, Saray düşündü taşında ve bu politik oyuna veya açılıma evet dedi.

SİYASİ YARAR TEMELLİ YAKLAŞIMLAR

Şüphesiz iki taraf da siyasi yarar peşinde. İki tarafın da beklentileri farklı, dahası birbirine zıt bile diyebiliriz.

RTE sıkışık durumdayken bu zor ekonomik ve politik sürecin ülke atmosferini dahası seçmen kitlelerini de yumuşatacağı düşüncesinde. Şu aşamada klasik sertlik ve kutuplaşma politikasından elde edebileceği sıfır yarar olduğunun farkında. Millet ekonomik çöküntü altında inim inim inlerken CHP ve Özer'e vay terörist kışkırtıcısı, dikili bir ağacınız bile yok vb. gibi karşılığı olmayan kendileri açısından zamansız söylemlerle saldırmanın sıfır karşılığı olduğunu, üstelik bu saldırıların CHP ve Özer'i daha da büyüteceğini görüyor.

Bu nedenle mümkün olduğunca bu "diyaloğu" sürdürecek.

Düşünün, bunun için CHP Genel Merkezi'ne bile gitmeyi göze aldı.

ÖZGÜR ÖZER'E GELİNCE

Şu aşamada, keskin kalem ve dillere rağmen, Özer bu normalleşme politikasının yararını görüyor ve görecek diye düşünüyorum.

Birincisi, iktidar sahnesine çıktı. O sahneye yerel seçimlerde en çok oyu aldığın için çıkılmaz, politikalarla çıkılır.

Ülkenin temel sorunlarını iktidarla tartışan, çözüm isteyen ve arayan bir lider.

Bu isteği de iktidar tarafından kabul edilen ve muhatap alınan lider.