Polisiyeciler ve şairler İstanbul'da buluşuyor

İstanbul bu hafta iki önemli edebiyat festivaline ev sahipliği yapacak. 9. Kara Hafta İstanbul Festivali 21-23 Kasım'da Pera Palace Hotel ve Goethe Enstitüsü'nde 'Yunan Polisiyesi' temasıyla düzenleniyor.

Şiir Derneği tarafından düzenlenen 14. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali ise 21-26 Kasım tarihleri arasında 'ekopoetika' teması ile 8 ülkeden 20 şairin katılımıylagerçekleşecek.

Yarın akşam saat 19.00'da Rami Kütüphanesi'nde Şiir Derneği ve Festival Başkanı şair Adnan Özer'in konuşmasıyla başlayacak olan festivalin özel ödülleri sahiplerini bulurken, festivale yurt içinden ve dışından katılan şairler de şiirlerini okuyacak.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılı 22 Kasım'da Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'nde düzenlenen'Cumhuriyetin 100. Yılında Türk Şiiri' sempozyumu ile kutlanacak. Sempozyumda, Türk şiiri 1920'den 2020'ye onar yıllık dilimler halinde masaya yatırılacak.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Festival bu yıl konuklarının yarısının kadın şair olmasıyla öne çıkıyor. Tam 10 şair kadını ağırlayan festival, 23 Kasım akşamı Artizan Sanat'ta 'Şair Kadınlar Şiir Akşamı' özel etkinliğinde bu kadın şairleri şiirseverlerle buluşturacak.

BOĞAZIN SULARINDA ORHAN VELİ ŞİİRİ
İstanbul Türküsü adlı şiirinde "İstanbul'da Boğaziçi'ndeyim; Bir fakir Orhan Veli; Velinin oğlu; Tarifsiz kederler içindeyim" diye anlatmıştı duygularını Orhan Veli.

İstanbul ve Boğaziçi ile bütünleşmiş Orhan Veli'nin dizeleri Boğaz'ın altına işlenecek festival kapsamında.

Festivalin son günü olan 25 Kasım'daki etkinlikler öğlen Beykoz'da başlayacak. Saat 12.00'da şair Orhan Veli'nin Beykoz'daki evinin önünde düzenlenecek 'Şiirin Su Altındaki Hafızasına Bir Dalış' etkinliğinde aynı zamanda dalgıç olan şair Nihat Özdal tarafından Orhan Veli'nin şiirinin yazılı olduğu bir mermer levha denizin altına bırakılacak.
HEYBELİADALI MARKARİS
Üç gün boyunca edebiyat ve suç konusunu merkezine alan konuların tartışılacağı Kara Hafta İstanbul Festivali'nin önemli konuklarından biri Yunan politik polisiye türünün ünlü ismi Petros Markaris.

Çarşamba günü saat 18.00'da Aslı Perker moderatölüğünde konuşma yapacak olan Petros Markaris 26 Kasım Pazar günü de Heybeliada'da olacak.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Markaris, 1937'de doğup 1955'e kadar yaşadığı eve plaket yerleştirme törenine katıldıktan sonra

Angelopoulos'un ve Heybeliada'nın konuşulacağı bir söyleşi gerçekleştirecek.

Yarattığı Komiser Haritos polisiyeleri ile tanınan Petros Markaris'in Alan Savunması, Batık Krediler, Che İntihar Etti, Gece Bülteni, Balkan Blues, Eskiden Çok Eskiden gibi romanları Türkçe yayınlanmış ve ilgi görmüştü.

Heybeliadalı Markaris, ünlü yönetmen Theodoros Angelopulos'un Ulysses'in Bakışı, Sonsuzluk ve Bir Gün, Ağlayan Çayır gibi filmlerinin de senaryosunu yazmıştı.
YAŞADIĞI DEPREM ÇADIRINI ÇİZDİ 1 YILLIK BURS KAZANDI
TÜRKİYE'nin köklü çocuk etkinliklerinden 42. Pınar Çocuk Resim Yarışması kapsamında bu yıl deprem bölgesinde afetten etkilenen çocuklarla resim atölyeleri düzenlendi.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı