Marseille dizisinin gösterdiği gerçekler

DİZİ 2016'da yayınlandı galiba... Gerard Depardieu'nün başrolde olduğu "Marseille" dizisi, Netflix ekranlarına düştüğünde Fransa'nın en eski ve en büyük liman kentinin sokaklarına gözlerimizi çevirdi. Ancak bu diziyi sadece bir siyasi drama olarak görürsek yanılırız. "Marseille" aslında Fransa'daki derin sosyo-politik yaraların ve göçmen krizinin sinematik bir habercisiydi.

Depardieu'nün canlandırdığı Robert Taro, yıllarca süren belediye başkanlığı döneminde kenti bir arada tutmaya çalışıyor. Ancak Marsilya sadece bir liderin değil, bir kentin karmaşık yapısının, göçmenlerle birlikte değişen sosyal dokusunun ve bu değişimin getirdiği zorlukların hikayesini anlatıyor. Bu dizide gördüğümüz; istikrarsızlığın ve sosyal çatışmaların, aslında tüm Avrupa'da yükselen bir tehlikenin aynası olduğuydu.

Film ve dizi dünyası bize sadece hayal ürünü hikayeler sunmaz; aynı zamanda toplumun nabzını tutar, geleceğe dair öngörülerde bulunur. "Marseille" de Fransa'daki göçmen politikalarının yetersizliğini ve toplumda yarattığı gerilimi önceden göstermişti. Gerçek hayatta da Fransa'nın banliyölerinde ve büyük şehirlerinde yaşanan olaylar, Marsilya'nın distopik anlatısını doğrular nitelikteydi.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Göç insanlık tarihi kadar eski bir olgu. Ancak modern zamanlarda özellikle Avrupa'da; göçmen krizleri devletlerin yönetim kapasitelerini zorluyor. Fransa'nın ve Avrupa'nın birçok ülkesinin karşı karşıya kaldığı göçmen sorunları, yalnızca sınırları kapatmakla ya da mülteci kampları inşa etmekle çözülemez. Galibagöçmen politikalarının insan merkezli, sürdürülebilir ve entegre edici olması şart.

Türkiye Avrupa'ya lazım

FRANSAönemli bir ülke...

Ve seçim sonuçları, toplumsal olaylar her zaman bir başka Avrupa ülkesinden farklı olur.

Yeni Halk Cephesi'nin ardından Macron'un merkezci partisi 161 sandalye, aşırı sağcı Ulusal Birlik ise 142 sandalye elde etti.

Parçalanmış parlamento ve olası politik çıkmazlar, Fransa'nın ekonomik istikrarı ve büyümesi açısından önemli riskler oluşturuyor.

Finans uzmanları, özellikle kamu borcunun GSYİH'ye oranının yüzde 110'u aşması ve Avrupa Birliği'nin Paris'i aşırı açık prosedürüne tabi tutması nedeniyle, Fransa'nın gerekli reformları uygulama ve ülke notunu koruma yeteneği konusunda endişe duyuyor.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Ekonomistler Fransa için esen ters ve sert rüzgarların değişmediğini söylüyor.

Ayrıca Fransa'nın orta vadeli ekonomik görünümünün zayıf kaldığını ve kredi notunun düşebileceğini vurguluyorlar.

Avrupa Birliği bu gelişmelerle yara alır.

O yüzden her zaman diyorum ki;

Türkiye Avrupa için bulunmaz bir partnerdir.

Ama bu gücü ancak tam üye olduğunda Avrupa hissedebilir.

Birlikte yaşamak mümkün

TÜRKİYE'de Kayseri'de yaşanan bir olay gündemi epey meşgul etti. Göçmen politikalarını etkin yönetmek, birkaç temel adımla mümkün aslında...

Topluma entegrasyon, sosyal uyum ve ekonomik katılım hayati öneme sahip. Eğitim, dil kursları ve iş gücü piyasasına erişim gibi programlar bu sürecin temel taşları olur.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı