Shirley Conran'ın ardından

Tam 7 yıl önce oğlu Sebastian Conran sayesinde müthiş bir kadınla tanıştım: Shirley Conran.

Geçen hafta 91 yaşında hasta yastağında Birleşik Krallık tarafından 'Dame' ünvanını aldıktan kısa bir süre sonra aramızdan ayrıldı.

Kadınlara verilen 'Dame' ünvanı, Birleşik Krallık'ta erkeklere verilen 'Sir' (şövalye) ünvanıyla eş değerde.

Topluma büyük katkı sağlayan isimlere verilen en üst ünvan, bir nev-i yaşam boyu başarı ödülü.

Shirley Conran, 60'larda "Superwoman" adlı "çocuk da yaparım, kariyer de" içerikli kitabın ve döneminin "Grinin Elli Tonu" olarak değerlendirilen "Lace" adlı erotik 'best seller' romanın yazarı, güçlü bir kadın hakları savunucusu

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

6 kardeşin en büyüğü, küçük kardeşlerine bakmış, savaş döneminde ölüm korkusunu yaşamış, kendi deyişiyle başkalarının ölümlerini kendi hayatta kaldığı için suçlulukla izlemiş.

Varlıklı ama zor bir babanın kızıymış, annesi Paris'ten haute couture kıyafetlerle onu giydirirken o Londra'nın en iyi okullarından St. Pauls'te ayakları üstünde durmayı bilen bir genç kız olarak büyümüş.

Daha sonra ailesi onu zarif ve hamarat bir kadın olması için "finishing school"a göndermiş.

İşte o zaman anlamış ki, o asla iyi bir ev kadını olmayacak; çünkü çalışmak istiyor.

Bunun üzerine Londra'ya gidip bütün haute couture kıyafetlerini satmış ve kazandığı parayla sanat eğitimi almaya başlamış.

İşte o zaman büyük tasarımcı Terence Conran'la tanışmış.

Conran'la evlenip Conran ondan kendi tasarım işine yardım etmesini isteyince, sanat yerine tasarımla ilgilenmeye başlamış.

Bir yandan perdelik kumaş tasarlamış, bir yandan Conran'ın halkla ilişkilerini üstlenmiş.

"Terence o zaman tasarladığı eşyaları kendi elleriyle yapıyordu, tasarımlarını hayata geçirebilecekken gazetecilerle, mimarlarla görüşmeyi vakit kaybı görüyordu" diye anlatmıştı.

Shirley, gazeteci ve mimarlarla toplantılara ne kadar süslü gidiyorsa, diğer iş toplantılarına da saçını topuz yapıp gözlük takarak yaşını büyüterek gitmiş; ciddiye alınmak için.

İkisi de yaşlarından çok daha genç duruyormuş ama zaten daha 30 yaşında bile değillermiş.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Shirley Conran popülerleştikçe Terence Conran kıskanmaya başlamış, daha sonra Shirley eşinin kendisini aldattığını öğrenince boşanmaya karar vermiş, iki oğlu Sebastian ve Jasper Conran'ı alıp sıfırdan yeni bir hayat kurmuş.

Daily Mail ve Observer gazetelerinde gazeteciliğe başlamış.