Rakamlar neler söylüyor

Seçim sonuçlarını analiz etmek üstü körü yapılacak bir iş değildir. Rakamların ne anlama geldiğini oturup çalışmak gerekir.

Çok zevkli bir iştir ama çok emek gerektirir.

Seçim öncesi yaptığı anketleri yakından bildiğim, o yüzden İstanbul'da farkın 10 puana kadar çıkabileceğini, Afyon'u, Adıyaman'ı CHP'nin alabileceğini en az iki hafta önceden müşterilerine haber veren Datailor Veri Analiz'ib Genel Koordinatörü Ahmet Turan Han, 31 Mart'ın rakamlarını Serbestiyet için analiz etti.

Bugün köşemi herkesin konuştuğu ama rakamların eksik olduğu o analize ayırıyorum.

"31 Mart 2024 seçimlerinde katılım oranının 78,6'da kaldığını görüyoruz. Bu oran bir çok Batı demokrasi için yüksek bir oranken Türkiye son 10 yıllık seçim ortalamasının(84,4) anlamlı şekilde altında bir oran.

Türkiye'de seçim katılım oranları

Seçim öncesi yaptığımız ölçüm ve değerlendirmelerde seçime katılım oranının düşük olacağı zaten bekliyorduk. İktidara yakın seçmen yılların biriken tortusu ile uyarı niteliğinde sandığa soğuk bakarken, muhalefet ise üzerinden henüz 1 yıl geçmemiş olan seçim yenilgisinden sonra ümitsizlik içerisinde sandığa soğuk yaklaşıyordu.

Dün ortaya çıkan sonuç sonrası verileri detaylı ve bölgesel analiz ettiğimizde iktidara yakın seçmenin katılım oranının muhalefete yakın seçmene kıyasla çok daha düşük olduğunu görüyoruz.

Örneğin; Ak Parti'nin kalelerinden olan Adıyaman'da 2019'da katılım oranı 80,6 iken, Son seçimde bu oranın 69,7'ye geriledi.

Buna karşın İstanbul-Beşiktaş'ta katılım oranı 81,4'den 80'e gerilemiş.

Daha sistematik bir analiz ile, 2019'da her iki partinin 60'ın üzerinde oy aldığı seçim bölgelerini karşılaştırdık.

Ak Parti'nin 60 üzerinde oy aldığı seçim bölgelerindeki seçime katılım 8'e yakın oranda düşerken, CHP ağırlıklı bölgelerde katılım 3,6 düşmüş.

Daha ileri bir analizle ilgili seçim bölgelerini rakip partinin değişim oranından ayıkladığımızda fark daha da artıyor.

Örneğin CHP'daki kaybı bulmak için analize dahil ettiğimiz Çanakkale'de geçmiş dönem Ak Parti oy oranı ortalaması 30 civarındayken, Konya'da CHP 10 civarında bile değil.

Bu ağırlıklar ile kayıp oranlarına baktığımızda Ak Parti ağırlıklı bölgelerde katılım 7,83 oranında düşerken, CHP ağırlık bölgelerde katılım oranındaki düşüş 1,92'de kalıyor.

Sandık bazlı sonuçlar açıklandığında sandık karşılaştırmalı olarak daha hassas oranlara ulaşabiliriz.