Sanayileşme ve şehirleşmede kirlilik... Trakya'ya 'Hıfzıssıhha' gerek

Kirlilik sadece çevre ile sınırlı bir sorun değil.

Binlerce sanayi tesisini bir noktaya odakladığınızda o tesislerin her biri temel sorunlarını işletme içerisinde çözmek zorunda. İşletme içerisinde çözülemeyen sorunlar dışarı taşıyor. Benzer durumda çok sayıda işletme dip dibe olduğu için o odakta sorunlar yumağı kendiliğinden ortaya çıkıyor.

Nedir bu sorunlar

En başta personel sorunları var. İşçi haklarından vasıflı eleman sorununa, çalışanların ailelerinden çocukların eğitim sorununa kadar her şey sorun.

Sonrasında işletmeden kaynaklanan sorunlar var. Enerji sorunu, kaynakların kontrolsüz kullanımı, toprak, su, hava kirliliği, atıklar... Bunların hepsi doğru planlanmadığı ya da plan olsa bile uygulanmadığı zaman büyük sorun.

İstanbul'un iki sınırında da çarpık sanayileşme sorunları var. Doğusunda Gebze-Kocaeli bölgesinde de batısında Çerkezköy-Çorlu bölgesinde de bu çarpıklık yollarda dolaşan herkesin gözüne çarpıyor.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Çorlu-Çerkezköy-Ergene üçgeninin çevresine odaklanmış bir kirlilik sarmalı bölgede yaşayan başta insan yerleşimleri olmak üzere her türlü canlıya zarar veriyor. Sadece insana da değil, tarımdan doğaya zarar veriyor. Su kaynaklarından toprak kaynaklarına kadar her şeye zarar veriyor. En önemlisi de etkisi en kısa sürede görülen şey olan hava. Başta sanayi bacalarından kaynaklanan zehirler, sanayi tesislerinin işletme sahasından yayılan zehirler, derelere boca edildikten sonra derelerden buharlaşan zehirler, kimyasal kokuları, plastik kokuları ve atık kanalına dönüşmüş derelerden yükselen kötü koku ile temas eden herkes, her şey zarar görüyor.

YETKİLİLER NEREDE

Kanallar vasıtasıyla derelere deşarj edilen sıvı atıklar, işletme sahasından ve bacalardan yayılan gaz atıklar bölgede yaşayanların en büyük kabusu."Zehir soluyoruz"diye çırpınan sosyal medyada paylaştıklarıyla kalan tepkiler, kurumların birkaç ceza haberi ile yatıştırılmaya çalışılıyor ama cezalar suçu engellemiyor.

İşi denetleme olan bir kuruma ihtiyaç var. Denetim, kontrol, izleme, uyarma, ceza kesme gibi işlevleri olan; sağlığı, çevreyi, havayı, suyu, toprağı, yaşam kalitesini her şeyin üzerinde tutan bir kuruma ihtiyaç var.

İHTİYAÇ VAR

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Türkiye'nin en yoğun nüfus ve sanayi bölgelerinden biri olan Tekirdağ'da, çevre, sağlık, gıda, hayvancılık, tarım, hava, su, toprak ile ilgili ne varsa dokunacak, müdahale edecek, tahliller yapacak, bilimsel çalışmalara destek verecek, araştıran, soruşturan birHıfzıssıhhakurumuna;'başkanlık', 'enstitü'ya da'müdürlük'çatısı altında ihtiyaç var.

Murat SEVGİ - Trakya Platformu Yürütme Kurulu Üyesi

GÜNÜNSÖZÜ

"Cam kırıkları gibidir bazen kelimeler; ağzına dolar insanın. Sussan acıtır, konuşsan kanatır."Oğuz ATAY

TÜRKAN SAYLAN'A SAYGIYLA...

-15. Türkan Saylan Anma Töreni ile 14. Bilim ve Sanat Ödülleri'nin takdim edileceği gece, 18 Mayıs Cumartesi 19.00'da İş Sanat Kültür Merkezi, Levent'te gerçekleşecek. Açılış konuşmasını Prof. Dr.Ayşe Yükselyapacak.'Türkan: Bir Bilim Kadınının Öyküsü'adlı belgesel gösterilecek.Bilim ve Sanat Ödülleri takdimi yapılacak. Ayrıca'Güneş Umuttan Şimdi Doğar' AysunveAli KocatepeKonseri- Çağdaş Yaşam Gençlik Orkestrası yer alacak.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

SEMT PAZARLARINAYANGIN KORUMASI

10Nisan'da köşemizde dile getirdiğimiz semt pazarlarında tehlike başlıklı yazımızda kısaca pazarlarda mutfak tüpü ile pişirilerek satılan ürünler olduğu, olası bir yangında büyük bir facianın yaşanacağı yönündeydi.

Yazımız üzerine bir okurum konuyu CİMER'e sormuş, kısaca tüm İstanbul'daki pazarlardaki olası tehlikeyi sormuş gelen cevap şöyle:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Su Ürünleri Müdürlüğü ile yapılan görüşme neticesinde alınan bilgi şu şekildedir:

Müdürlüğümüz tarafından işletilen sadece bir adet pazar yeri bulunmaktadır. Kadıköy Salı Pazarı müdürlüğümüz tarafından işletilmekte olup bu pazarla ilgili olarak İtfaiye Müdürlüğü tarafından inceleme yapılmış ve Yangın Müdahale Planı çıkarılmıştır.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı