CHP, Ecevit'ten Özgür Özel'e

31 Mart Pazar günü yapılan Yerel Seçimlere iki gün kala 28 Mart Perşembe günkü yazımızda, CHP eski milletvekiliSabri Ergül'ün"1973 seçimlerinde Ecevit'in CHP'yi birinci parti ve iktidar yaptığı gibi, yeni genç başkan Özgür Özel de 50 yıl sonra bunu yapmaya adaydır; Neden olmasın!"sözlerini CHP içinde muhalefetlerini sürdüren, bu seçimlerde başarı beklemeyen kimi CHP'liler'abartılı'buldu.

EcevitCHP'sinde ('Umudumuz Ecevit' sloganını bulan ve dağlara, ovalara, yollara yazan) 1972-1974 dönemi Gençlik Kolları Genel BaşkanıSabri Ergül; "Türkiye'de kamu ve özel sektörde çalıan iilerin yzde şan işçilerin yüzde 60'tan fazlası asgari ücret almaktadır; bu ücretli çoğunluk enflasyonu geriden izlemekte, geçim sıkıntısı çekmektedir.

Gelir dağılımındaki adaletsizlik artmaktadır.

Sabit, dar gelirliler, emekliler, işsizler mutsuz ve şikâyetçidirler. Bu tespitleri yalnızca CHP sözcüleri değil, iktidar ortağı sayılan partilerin yetkilileri de yapmaktadırlar"diyerek, seçimlerde Türkiye tespitinde bulunmuştu. Ergül 14-28 Mayıs seçimlerinden yenilgi ile çıkmış CHP'nin tam da bu ortamda, "4-5 Kasım 2023 kurultayında, halkın ve CHP seçmenlerinin talep ettiği 'değişimi'gerçekleştirmiş, iç barışını sağlamış, yeni bir genel başkan ve söylem ile 31 Mart seçimlerine girmiştir, çok başarılı olmuştur" görüşünü yenilemiştir. İşte Ergül'ün görüşleri:

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

DEĞİŞİM GERÇEKLEŞTİ Mİ

1) CHP'nin yeni yönetimi aday tespitlerini'değişim'in yanında-karşısında ayrımı yapmadan, önceden açıklanmış belli yöntem ve kriterleri herkese olabildiğince uygulayarak yapmıştır. Elbette kiÖzel'in söylediği gibi, her şey 44'lük olmamış; kendilerinin, yakınlarının, adaylığa layık gördüğü sevdiklerinin aday yapılmamış olmasına üzülen, kırılan, küsenler her seçimdeki gibi olmuştur.Özeladay tespiti konularındaki işlem ve kararların sorumluluğunu kamuoyu önünde de üstlenmiş,'doğru adaylarla seçime gittiklerini, iyi oy alacaklarını, kazanacaklarını'ısrarla ifade ederek, örgütün ve CHP'ye destek verenlerin bu konudaki motivasyonunu arttırmıştır.

TURAN GÜNEŞ NE DERDİ

2)"Demokrasilerde en büyük hakem oy veren seçmenlerdir"diyen siyaset profesörüTuran Güneş; "Partisinin oyunu arttıran, iktidara getiren genel başkan mümkün olan, doğruyu yapmıştır"derdi ve sözlerini şöyle bağlardı:"O genel başkana parti içinde muhalefet prim yapmaz, halkta da tutmaz."

3) CHP 1950 çok partili demokratik yaşamımızdan bu yana, 74 yıldır belediyeleri kazanamadığımız Balıkesir'de, Manisa'da kazanmıştır. 1989 yerel seçimlerinde sağladığı başarıdan 35 yıl sonra yine o büyüklükte bir başarıyı 31 Mart 2024 seçimlerinde sağlamıştır.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Özel(2019 yerel seçimlerinde, İstanbul, Adana, Mersin başta olmak üzere birçok belediyeyi Kürt seçmenlerin disiplinli ve bilinçli oylarıyla kazandığımızı anımsayarak ve 31 Mart seçimlerinde Millet İttifakı sağlanamadığı halde)"Çağrımıza uyan milliyetçi demokratların, muhafazakar demokratların, Kürt demokratların, Türkiye'nin vatanına, milletine bağlı tüm demokratlarından destek istedik, o desteği veren tüm demokratlara teşekkür ediyorum"diyerek, 2019 yerel seçimleri sonrası Kürtlere bir teşekkürü bile çok gören, aynı fotoğraf karesinde görünmekten çekinen o zamanki genel merkez yönetimine hepimiz adına sitemini de iletiyor ve bir gerçeği de ifade ediyor.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

4) CHP yüzde 41.2 oy aldığımız 1977 seçimlerinden sonra ilk kez yüzde 38 oy almış, birinci parti olmuştur. Halkın, CHP'li seçmenlerin gördüğü, sahiplendiği bu seçim başarısını, başta CHP'de genel başkanlık, genel merkez yöneticiliği, belediye başkanlığı görevlerinde bulunanlar'ama, fakat'demeden,'ekşime'moduna girmeden teslim etmek durumundalardır görüşü ve talebindeyiz.

Ecevit'le 1973'te iktidar olmuş CHP,Özgür Özelile bu seçimlerde aldı baar ve halkn artan desteiyle ilk yaplacak genel seimlerde iktidara en yakn siyasi partidir!ğı başarı ve halkın artan desteğiyle ilk yapılacak genel seçimlerde iktidara en yakın siyasi partidir!

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

RABBENA HEP BANA

CHP Genel BaşkanıÖzgür Özelile İBB BaşkanıEkrem İmamoğlu, CHP'de'değişim'i birlikte talep ettikleri, kurultayda birlikte hareket ile'değişim'i gerçekleştirdikleri, PM listesini ve Genel Merkez yönetimini beraber belirledikleri halde... Halen CHP PM üyesi, milletvekili, belediye başkanı olan bazı yöneticilerin kamuoyuna, medyaya yansıyan veveya kulislerde ifade edilen görüşleri, gazetelerde ve TV programlarında, bazı siyasi yorumcu ve akademisyenlerce çok tartışılıyor. Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP'nin adayının kim olacağı konusunda