Zincirler kırılırken...

Yorgos Lanthimos'un 11 dalda Oscar'a aday gösterilen son filmi 'Zavallılar', yetişkin vücudunda çocuksu bir kişiliğe sahip Bella Baxter'ın adeta zincirlerini kırarak cinselliği ve dünyayı keşfetmesini anlatıyor. Dış basında "Feminist bir başyapıt mı yoksa bir erkek seks fantezisi mi" şeklinde tartışmalara neden olan yapımda ana karakteri canlandıran Emma Stone çok başarılı bir performans sergiliyor.

Victoria dönemi Londra'sı... Hamile bir kadın kendini Tower Bridge'ten Thames Nehri'ne atar. Dönemin ileri gelen biliminsanlarından Dr. Godwin Baxter kadının cesedini alır, kendi bebeğinin beyniyle yeniden hayata döndürür. Bella adını verdiği bu kadın, bedeni bir yetişkine sahip ama hayata dair her şeyi öğrenmeye yeni başlamış, çocuksu, kırılgan bir varlıktır. Onu yetiştirmesi için asistanı Max McCandles'a emanet eder. Öğrenim sürecinde Max, Bella'ya âşık olur. Godwin onun yanında kalmaları suretiyle ikisinin evlenmesine izin verir. Derken genç kadın karşısına çıkan çapkın avukat Duncan Wedderburn'den etkilenir. Onun vaatlerine inanıp bir anlamda hayatı keşfetmek üzere peşinden Lizbon'a gider ve sonrasında bambaşka serüvenlerin parçası olur...(Emma Stone (soldaki), filmde yetişkin bedenindeki çocuksu bir varlığı canlandırıyor. Mark Ruffalo ise onun âşık olduğu Duncan Wedderburn rolünde.)

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

ZAVALLILAR
Yönetmen:
Yorgos Lanthimos
Oyuncular:
Emma Stone, Mark Ruffalo, Willem Dafoe, Ramy Youssef, Christopher Abbott, Suzy Bemba, Jerrod Carmichael, Kathryn Hunter, Vicki Pepperdine, Margaret Qualley, Hanna Schygulla, Attila Dobai, Emma Hindle, Carminho, John Locke
İrlanda-İngiltere-ABD
ortak yapımıFilm, görsellik ve tasarım tercihleri açısından fazlasıyla ilgi çekici.

'Yunan Yeni Dalgası'nın öncü yönetmeni Yorgos Lanthimos'un son filmi 'Zavallılar'ın konusu kısaca böyle. Alasdair Gray'in aynı adlı romanından (1992) uyarlanan ve Tony McNamara'nın senaryolaştırdığı yapım temel olarak Mary Shelley'nin 'Frankenstein'ını, bir kadının benliğini bulması üzerinden yeniden yorumluyor. Bella'nın yemek masasında mastürbasyonu keşfiyle başlayan cinselliği, avukat Wedderburn'le birlikte yaşadığı deneyimler, Lizbon'dan İskenderiye'ye, oradan da Paris'e uzanan yolculuğu ve bütün bu sürece hâkim olan ana tema olarak seksin ön plana çıkması filmin yüzdüğü en belirgin sular... Son Venedik Film Festivali'nde en büyük ödül olan Altın Aslan'ı alan ve 10 Mart'ta dağıtılacak Oscar'larda 11 dalda aday olan söz konusu çalışma dışarıdaki eleştirmenlerce çok beğenildi. Birçoğuna göre de 'başyapıt' olarak gösterildi. Çalışmaları zekice dokunuşlarla örülü, tuhaf, aykırı bakış açısıyla donatılmış Yorgos Lanthimos'un bu son adımı bana kalırsa görsellik ve tasarım açısından fazlasıyla ilgi çekici. Ama bize hatırlattıkları ve öykünün içinde gezindiği fikirler açısından tekrarlarla ve yüzeysel yaklaşımlarla dolu. Örneğin filmdeki şehir tasarımları ve dış dünya 'retrofütüristik' denen yaklaşım ya da afili adıyla 'steampunk' türünün yansımalarıyla yüklü ve adeta gözlerimizi okşuyor. Ama işin metin bölümünde hem 'erkeklik halleri' hem de 'kadın meselesi' açısından yeni şeyler söylenmiyor.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Daha önemlisi, alabildiğine sarkastik takılarak kara komedinin tadını bence bozuyor ve el attığı alanları giderek karikatürleştiriyor. Lanthimos'un fazla biçimci tarzı, gösterişli anlatımı ve altı kalınca çizili mesajları da bana kalırsa filmin aleyhine işliyor. Öte yandan İngiliz The Guardian yaklaşık iki hafta önce film üzerinden bir tartışmaya soyunmuş ve "'Zavallılar' feminist bir başyapıt mı yoksa bir erkek seks fantezisi mi" başlığıyla kimi köşe yazarı, gazeteci, film eleştirmeni ve TV sunucusuna fikirlerini sormuş. Ben bu soruşturmada Lanthimos'un yapıtının feminist olmadığına dair görüş belirtenlere kendimi daha yakın hissediyorum.

'Barbie' vari bir çaba

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı