Yüksek stres düşük nabız takım

Galatasaray, nisanları-mayısları kusursuza yakın oynuyor, karmaşık günlerden başarıyla çıkıyor.

Karagümrük, Kafkas göreve geldiğinden beri daha temaslı, daha bütüncül oynayan bir takım. Markao'lu ve Markao'suz olmak üzere iki tip oyunları var. 1,96'lık dev Markao'ya "düşük bütçeli Onuachu" diyorum ben. Elbette Onuachu seviyesinde bir santrfor değil ama tipoloji olarak Nijeryalı meslektaşını andırıyor. Dev boyutlarına rağmen statik değil, hareketli oynuyor. 15 gün önce Antalya'yı yendikleri maçta özellikle sola giderek rakip savunmanın dengesini bozmuş, Güven'in golünü de o yaratmıştı.

K.GÜMRÜK'ÜN KALBi MARKAO

Dün de onun sahadaki varlığı, Karagümrük'ün oyununun tarifi gibiydi. Ev sahibi ekip birinci bölgede birkaç yalancı pas yapıyor, Galatasaraylılar'ı üzerine çekmeye çalışıyor, başarırlarsa da hemen Markao'ya uzun oynuyorlar. Brezilyalı santrfor, Nelsson-Abdülkerim gibi üst düzey bir stoper ikilisine karşı ziyadesiyle top indirdi dün. Böylece Galatasaray'ın atak sürekliliği sağlayarak takımını boğmasına engel oldu. Galatasaraylılar'ı sık sık geri koşturdu. Ve kalbi oldu adeta takımının.

strong class'read-more-detail'Haberin DevamıGözden KaçmasınFatih Karagümrük-Galatasaray maçında yine sahneye çıktılar! Barış Alper Yılmaz, Mertens ve Berkan...Haberi görüntüle

'YAŞSIZ DÂHi MERTENS'

Galatasaray'sa Karagümrük'ün bu oyununa karşı özellikle ilk 70 dakika boyunca iki antitez sunabildi: Biri, Ziyech'in, Kerem'in, hatta bazen Torreira'nın uzaktan şutları. Diğeri de Mertens'in dehası. Galatasaray'ın ilk yarıda ürettiği 3 net pozisyon, ilk gol dahil Dries Mertens'in şut paslarıyla geldi. 70'te ikinci golü attı. 90'daki Berkan sayısının da üretiminde var. Ben 'yaşsız dâhi Mertens'in bu sezonki performansını 'Sneijder 2014'e benzetiyorum doğrusu.