Kutuplaştırmaya karşı bütün vatandaşları kucaklayan ?vicdan kardeşliği İmamoğluna yeniden kazandıracak!..

Değerli okurlarım,

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinden sonra şimdi de yerel seçimlere gidiyoruz. Siyaset dünyamızın deneyimli ismi Dr. Aytun Çıray ile bugünkü söyleşimize, "2019 yerel seçimleri ile karşılaştırıldığında 2024 seçim şartlarını muhalefet açısından nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuyla başlıyorum.

AYTUN ÇIRAY (A.Ç.): Teşekkür ederim Sayın Dündar. Mart sonunda yapılacak seçimlerin şartlarını anlayabilmek için 2015'deki 1 Kasım seçimleri sonrası ortaya çıkan tablodan başlamam gerekecek. Biliyorsunuz o yıl, 7 Haziran seçimlerini kazanan muhalefetin 1 Kasım seçimlerini kaybetmesi ile birlikte milletimiz için demokrasi tünelinin sonundaki ışık kaybolmuştu. Doğal olarak cumhuriyetin önemini tam olarak kavramış milletimize bir umutsuzluk ve karamsarlık hakim olmuştu.

UĞUR DÜNDAR (U.D.): 7 Haziran - 1 Kasım 2015 tarihleri arasında yaşanan kaos ve Sayın Davutoğlu'nun Ankara katliamını kast ederek, "Saldırı sonrası oylarımız artıyor" sözleri o döneme damgasını vurmuştu...

(A.Ç.): Ne yazık ki Davutoğlu'nun sözleri adeta çok acı bir itiraftı. Sayın Dündar, 1 Kasım seçimleri ve 16 Nisan 2017 referandumu bir kez daha gösterdi ki, AKP'yi terk etmek isteyen ama CHP'ye oy vermeye eli varmayan merkez milliyetçi, muhafazakar seçmenlere bir adres lazım. İşte o nedenle Sayın Kılıçdaroğlu'nun bilgisi ile İYİ Parti'nin kuruluşunu destekledik. İYİ Parti'nin 15 milletvekili operasyonu ve Millet İttifakı'nın kurulması ile Meclis'e girmesi sağlandı. Böylece tünelin ucunda kaybolan ışık tekrar göründü. Milletin ve Millet İttifakı üyelerinin moralleri tavan yaptı. O moral ve motivasyonla İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok il kazanıldı. Şimdi ise şartlar çok değişti.

(U.D.): Bu sözlerinizi biraz açar mısınız Ne gibi değişikliklerden söz ediyorsunuz

2024 ŞARTLARI 2019'DAN DAHA ZOR

(A.Ç.) Artık 2019'da olduğu gibi önümüzde bizi kazanma umudu ile heyecanlandıran bir cumhurbaşkanlığı seçimi yok. Tam aksine kaybedildiği için derin hayal kırıklığı ve öfkeye neden olan bir seçimin ardından hemen yerel seçimlere gidiyoruz. Kolektif heyecan kaybedildi. Millet İttifakı dağıldı. CHP hâlâ yaralarını saramadığı bir Kurultay geçirdi. Sayın Akşener "masa krizi"nden bu yana CHP'ye ve Ekrem Bey'e karşı yıkıcı bir siyaset uyguluyor. DEM ağır pazarlık yapıyor. CHP'nin aday gösterme süreçleri sorunlu geçiyor. Dağılan Millet İttifakı'nın yerini alacak bir siyasi mühendislik ise ortaya koyulamadı.

(U.D.): Bütün bunlara karşın ekonomik durum çok kötü ve halk pahalılık altında eziliyor. Seçim sonuçlarını "boş tencere" belirlemeyecek mi

(A.Ç.): Tencere boş, boş ama o tencerenin yanına bir de Demirel gerekiyor demek ki. Yani "tencere boş" demek yetmiyor, iktidarı elde etmek için o tencereyi dolduracağına halkı ikna edeceksin. Bugünün Türkiye'sinde o da yetmiyor; ayrıca iktidara gelmek için seçimlerin siyasi ve hukuki meşruiyetini sağlayacaksın. Martta yapılacak seçimlerin siyasi ve hukuki meşruiyeti garanti mi

(U.D.): Değil mi

(A.Ç.): Deneyimlerimiz 'değil' diyor.

(U.D.): Neden

SEÇİMLERİN MEŞRU OLUP OLMADIĞI DAĞDAKİ ÇOBANA KADAR ANLATILMALIYDI

(A.Ç.): Birçok nedenden ötürü. Başta YSK'nın 16 Nisan 2017 referandumunda aldığı karar var. Kendini Meclis yerine koyarak mühürsüz oyları geçersiz kabul ettiler. Yetmedi Ekrem Bey'in kazandığı İstanbul seçimlerini hukuka aykırı olarak iptal etti. Yetmedi; Sayın Erdoğan'ın anayasaya aykırı olarak son cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olabileceğine karar verdiler. Son olarak Anayasa Mahkemesi, CHP'nin itirazına karşı verdiği kararla Tayyip Bey'in seçimlere devlet imkanları ile girmesine onay verdi. Bunlar ne yazık ki dağdaki çobana kadar anlatılamadı, anlatılamıyor. Seçimden hemen sonra Akşener doğrudan CHP'ye ve Sayın Kılıçdaroğlu'na saldırı başlattı. CHP'deki gelişmeler ise bunu onayladı ve hâlâ CHP'de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin niye kaybedildiği masaya yatırılamadı. Üstelik Kurultay'ın doğrudan parti içine yönelik geçmesi ve Meral Hanım'ın "Lâmı cimi yok, kaybettik" demesi seçimin meşruiyetini zımni olarak aklamış oldu.

(U.D.): HDP, yeni ismiyle DEM'in başta İstanbul olmak üzere seçimlerde aday çıkarması hakkında ne düşünüyorsunuz AKP ile anlaştıklarına yönelik iddialara ne diyorsunuz

İNCE AYAR YAPAMAZSANIZ DEM KORTİZON GİBİDİR

(A.Ç.): DEM, AKP ile anlaşmış da olabilir, anlaşmamış da. Son güne kadar bu pazarlıklar sürebilir. Ama DEM tek parça değil. Parti var, İmralı ve Kandil var, Avrupa var. Ayrıca DEM ile ilişkilerde diplomasi yürütmek kortizon kullanmaya benzer; ince ayarı tutturamazsanız iki ucu keskin bıçak gibidir. İşler zıvanadan çıkmaya başladı. Bir yandan HÜDA PAR güya Filistin için yürürken, solcu ve Kürt milliyetçisi Demirtaş da din soslu konuşmalar yapmaya başladı.

(U.D.): Biraz önce "CHP siyasi mühendislik geliştiremedi" dediniz. Bunu açar mısınız

(A.Ç.): Şöyle ki; 2017'de Sayın Kılıçdaroğlu'nun onayıyla İYİ Parti'ye kurucu olmam, Millet İttifakı'nın kurulması ve 15 milletvekili operasyonu ile 2019'da İstanbul'un ve Ankara'nın kazanılması CHP'nin başı çektiği bir siyasi mühendislikti. Tabii Sayın İmamoğlu'nun aday olarak seçilmesi ve gösterdiği performans demokratlara bingo dedirtti. Şimdi o ittifaklar dağıldığına göre o eksiği tamamlayacak siyasi mühendislik ortada görünmüyor.

(U.D.): Sayın Cumhurbaşkanı, "Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez. Hatay'a geldi mi Şu anda Hatay garip kaldı, mahzun kaldı" dedi. Haklı olarak muhalefet ve destekçileri buna tepki gösterdi. Bu sözler Hatay seçim sonuçlarını nasıl etkiler

AKP, DEPREMDEKİ BAŞARISIZLIĞINA USTACA LÜTFÜ SAVAŞ'I DA ORTAK ETTİ

(A.Ç.): Öncelikle Sayın Erdoğan'ın bu sözlerini kınadığımı, devlet ve siyaset insanı anlayışıma asla uymadığını söylemeliyim. Sorunuza gelince... Eğer bir dahaki genel seçimlere 4 yıl olmamış olsaydı, merkez medya devam ediyor olsaydı ve güçlü bir iktidar alternatifi ortaya çıkmış olsaydı, bu sözleri Sayın Erdoğan'a ülke çapında çok pahalıya mal olurdu. Şimdi ise vatandaş bir an önce çadırdan çıkmaya bakabilir. Üstelik Hatay'da CHP yetkilileri bile adaylarının arkasında tam durmadılar. "Ne yapalım, dört anket yaptırdık Lütfü Bey'den iyisi çıkmadı" dediler. Lütfü Savaş'ın maruz kaldığı protestoların zemini çoktan hazırdı. Bu protestolar, iktidarın depremzedeler konusundaki başarısızlığına CHP Belediye Başkanı'nı ortak etti. Bu alanda da kutuplaşma siyaseti başarıyla uygulandı ki, kutuplaşma demokratların çözmesi gereken en önemli sorundur.

(U.D.): Kutuplaşma siyasetlerini, halkımızı bölme tehlikesi yaratabileceği için mi tehlikeli görüyorsunuz

KUTUPLAŞMA DEMOKRASİNİN DÜŞMANIDIR

A.Ç: Bakın Sayın Erdoğan'ın Hataylıları tehdit etmesi bu ülkenin yarıya yakın insanı tarafında alkışlanıyor. Kutuplaşma demokrasinin düşmanıdır. Kutuplaşan toplum düşünmeden karar verir ve karşısındakinin düşüncelerini dinlemeye bile gerek görmez. Kutuplaşmanın ortaya çıkardığı bölünme milli iradenin önündeki en büyük engeldir. Milli iradenin tecelli etmediği yerde demokrasiden söz edebilir misiniz Kutuplaşmayı da değerler üzerinden siyaset besler. Kutuplaşan bir toplumda hizmet ve liyakat üzerinden rekabet sona erer. İnsanlar gelecekleri için sağlam bir zemin göremedikçe geçmişe takılırlar. Muhalefetin, iktidar yolundaki en büyük engelİ kutuplaşmadır.