Geleceği şekillendiren eğitimin formülü

Geleceği şekillendiren teknolojilere uyum sağlamakta siz zorlanırken çocuğunuzun eğitiminden memnun musunuz 3 boyutlu modellemeden yapay zekaya, blok zinciri teknolojisinden robotik otomasyona çocuklarımızı ve bizi nasıl bir eğitim hayatı bekliyor

Neredeyse her endüstride yapay zeka teknolojisi konuşuluyor. Her endüstride kullanım örnekleri artıyor. Peki siz kendinizi güncellemekte zorlanırken, eğitim sistemi ne durumda Aklımıza en çok takılan iki soruyu hemen soruyorum: Okulda çocuklara şimdi ne öğreteceğiz Eğitmenleri nasıl güncelleyeceğiz Üstelik sorun sadece okullarda verilen eğitim değil, meslek yaşamındaki insanları nasıl eğiteceğimizi de tasarlamak zorundayız. İnsanları işini kaybetmekle tehdit etmek yerine, oluşan yeni fırsatlara ulaşmasını sağlayacak eğitim çözümleri geliştirmeliyiz.
TEKNOLOJİ BARİYERLERİ KALKIYOR
Tek satır kod öğrenmeden programlama yapmak mümkünken herkesi kod yazmaya zorlamak anlamlı değil. Evet bu konuda yetenekli insanlar elbette kendisine yer bulacak. Ancak derin bilgi ve deneyimlerle donanmış olması gerekecek. Vasat yapay zekanın işi haline gelecek. İnsanlar biraz daha fark yaratmaya odaklanacak. Bu yüzden insanlar eleştirel düşünme, problem çözme ve analitik düşünme yeteneklerini geliştirmek zorunda. Birbirlerini ikna etmeye odaklanmak zorunda. Daha az kod ya da hiç kod yazmadan programlama yapmak mümkün hale geldiği dünyada yapay zeka ile tüm sektörlerdeki teknolojik bariyerler düşüyor. Dokunmatik ekranlarla insan merkezli tasarımların yayılmasını sağlayan mükemmel zamanlamalar vardı.
Bulut teknolojisi, genişbant mobil internet, insan merkezli tasarımlar bir araya gelince Apple iPhone mükemmel zamanlama ile geldiğini söyledik. Şimdi sıra 5G ile düşünce hızında internet, üretici yapay zeka, büyük veri analizi, dev veri merkezlerinin işlem yapma gücü nedeniyle ses yeni bir arayüz haline geliyor. İnsanlar evde, işte ve otomobillerde yeni nesil teknoloji araçlarını kullanacaklar. Türk Telekom eğitim teknolojileri iştiraki Sebit, yenilikçi çözümleri ve akıllı platform yapısıyla online eğitim sayesinde dönüşüm için adım atıyor. Öğrencilerin sağlam ve güçlü bir temel inşa etmelerini sağlamak üzere yoğun Ar-Ge çalışmaları sonucunda eğitim uzmanları tarafından tasarlanan ve geçtiğimiz yıl kullanılmaya başlanan Vitamin İlkokul, soyut durumları somutlaştıran örnekler ve analojiler sayesinde ilkokul öğrencilerindeki muhtemel kavram yanılgılarının önüne geçiyor. İlgi çeken içeriklerle çocukları keşfetme yolculuğuna çıkararak öğrenmeyi kalıcı hâle getiren Vitamin İlkokul, çok sayıda etkinlik ve alıştırma imkânı sunarak öğrencilerin yıl içinde öğrendiklerini tatil dönemlerinde de pekiştirmelerini sağlıyor.
MERAKLI, GÖNÜLLÜ, ÜRETKEN KUŞAKLARIN 7 FORMÜLÜ
1- PROBLEM ÇÖZMEYE ODAKLAN, FARKLI DÜŞÜN
Çocuklar problem çözmeye odaklanmaları onları geliştiren temel değer haline geliyor. Bunun için basit üretim yaparak özgüven kazanacakları rutinler yaratmak zorundayız. Kısacası çocuklar daha küçük yaşlarda yaşadığı toplum ve kendisi için yenilikçi çözümler bulmaya odaklanmalı. Bu yüzden farklı bakış açılarına, farklı fikirlere açık olma gibi birlikte iş yapma kültürüne odaklanmak zorunda.
2- 3 BOYUTLU DÜŞÜN 3D YAZICIDA ÜRET
Çocuklar eğitim hayatının başında 3 boyutlu modeller geliştirme ve insansız hava araçlarını kullanma konusunda ekstra yeteneklere sahip. Çünkü hata yapmaktan korkmuyorlar ve hızlı öğreniyorlar. Bu yüzden yeni nesil 3 boyutlu modelleme ve 3 boyutlu yazıcılarla üretim konusunda daha kişiselleşmiş çözümler üretebiliyorlar. İşte bu yeteneklere eğitim hayatında yatırım yapmak önemli bir avantaj sağlıyor. Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik konusunda da eğitimde kullanımlar sürekli artıyor. Böylece hem mesleki eğitim hem de örgün eğitimde VR ve AR uygulamalarının sayısı artıyor.
3- ROBOTLARI İŞ SAHİBİ YAPACAKLAR
İnsanlar robotları iş sahibi yaparken kendilerini işsiz mi bırakıyor Bu sorunun yanıtı hem evet, hem hayır. Evet insanlar rutin ve ağır işlerden kurtulurken işbirlikçi robotlarla birlikte çalışmayı öğrenecek. Yani robotlarla işbirliği yapan insanlar yeni yetenekler kazanacak. Ortaya yeni meslekler çıkacak. Yazılım robotları da veri bilimi ve nesnelerin interneti teknolojileriyle çözümler bulmaya devam edecek.
4- MAKİNE ÖĞRENMESİ VE YAPAY ZEKA
İnsan gibi konuşan, anlam çıkaran, öğrenen yapay zeka teknolojisi bizi bir adım ileri taşırken eğitim sırasında büyük bir bağımlılığa sebep olacak gibi görünüyor. Üstelik yapay zeka bağımlılığı Google'a olan bağımlılıktan daha fazla etki yaratacak. Sonuçları doğru tahmin ederken kullanılan yöntemler bir süre sonra insan muhakeme yeteneklerinin körelmesine sebep olabilir. Bu yüzden yapay zeka yeteneklerini kullanırken dikkatli olmakta fayda var. Daha sofistike algoritmaların ve artan hesaplama kapasitesinin tanıtılmasıyla, olasılıklar genişler ve bu nedenle küresel ölçekte rekabet eden her modern işletme için bir zorunluluk haline gelir.
5- BLOK ZİNCİRİ VE AKILLI KONTRATLAR
Geleceği şekillendiren en önemli gelişmelerden biri merkeziyetsiz yapıda oluşturan blok zinciri çözümleri olacak. Bu tüm dünyayı şekillendirirken milyonlarca bilgisayara zaman damgası vurularak oluşturulan akıllı kontratlar güvenli bir sanal dünyanın yapı taşı olacak. Üstelik bu yeni nesil teknolojiler dijital ekonominin güvenle büyümesine katkı sağlayacak. Blockchain teknolojisinin ilerlemesi sürekli olarak ilerlemekte ve çeşitli kullanımlar için giderek daha güvenli, şeffaf ve dağıtılmış çözümler sunmaktadır. Blok zinciri teknolojisi sadece kripto para birimlerine uygulanmaz, aynı zamanda mal tedarik zincirini yönetmeyi, dijital kişileri doğrulamayı ve güvenli veri alışverişi yapmayı da sağlıyor. 2024'te daha fazla insan, çevrimiçi işlemlerde daha iyi güvenlik ve güven istedikleri için blok zinciri ve merkezsizleştirilmiş teknolojileri kullanmayı öğrenmesi gerekir.
6- EDGE COMPUTİNG GELECEĞİN MİMARİSİ
Edge computing, verileri ağın sınırında, kaynağa mümkün olduğunca yakın işleyen bir bilgi teknolojisi ağ mimarisi söz konusu. Bu şekilde, ana veri merkezinden bazı depolama ve hesaplama yükü merkezi olmayan hale getiriliyor ve veri kaynağına daha yakın depolanır veveya işleniyor. Bu teknoloji, 2024 yılında BT eğitimini dönüştüren teknolojiler arasında yer alıyor. Geleneksel sistemin aksine, ham veriler merkezi bir veri merkezine iletilip analiz edildiği yerde, analiz verinin oluşturulduğu noktada yapılıyor. Bu sonuçlar, anlık iş içgörüleri, ekipman için öngörücü bakım ve diğer faydalı sonuçlar gibi yalnızca belirli sonuçlar ana veri merkezine daha fazla inceleme ve insan etkileşimi için gönderiliyor. Bu nedenle, edge computing kavramı bilgi ve iş teknolojilerinin ölçeğini hızla yeniden şekillendirmektedir. Yapay Zeka (AI), doğal dil işleme, görüntü tanıma ve öngörü analitiğini geliştiren makine öğrenimi algoritmalarını geliştiriyor.