Ülkeye bayram havası getiren kadınlar...

Geçtiğimiz haftalarda Fenerbahçe-Trabzonspor maçında yaşanan talihsiz olayları konuşuyorduk. Hani şu sahaya giren taraftarlar, kendini korumak için onlara saldıran futbolcular, sağduyudan yoksun bir ton açıklama... Takip eden günlerde de Fenerbahçe ve Galatasaray'ın kadın futbol takımları arasında oynanan maça dair haberler yer aldı gazetelerde... 'Maç harika görüntülere sahne oldu' denildi, "Keşke bütün derbiler böyle güzel olsa" başlıkları atıldı. Türkiye'ye büyük gurur yaşatan Filenin Sultanları gibiydi kadın futbolcular da. Onca maça, onca başarıya, onca şampiyonluğa rağmen tek olumsuz haberleri yok.

strong class"read-more-detail"Haberin Devamı

Kadınlar böyle işte; kavgasız, gürültüsüz, kibar ve barışçıl. Elbette istisnalar vardır ama kabul edelim ki kadınlar çok daha pozitif. İşte pazar günü gerçekleşen yerel seçimlerde zafer kazanan kadınlar, bizi bu yüzden sevince boğdu; kadın sporcuların yaşattığı duyguyu yaşattı. Erkek egemen, asık suratlı, bıyıklı sakallı politika dünyasında kadınların çoğalması hepimize iyi geldi, yalan mı söyleyelim 5'i büyükşehir olmak üzere toplam 11 ilde kadınlar seçimden zaferle çıktı. Hem de hiç tahmin edilmeyen, şans verilmeyen yerlerde oldu bu! Az evet, yetmez evet ama 'buna da şükür' dedik, çok sevindik. Tekrar güvenoyu alanlar dışında, çoğu kadın 'ilk'leri de başardı aynı zamanda... Neler mi onlar, hatırlayalım...

ONLAR 'İLK'LERİ BAŞARDILAR

Edirne mesela, tarihinde ilk kez bir kadın başkan tarafından yönetilecek. Oyların 46.6'sını alan Filiz Gencan Akın aynı zamanda bir hukukçu.

Tekirdağ'da Candan Yüceer de oyların yüzde 50.1'ini alarak kentin ilk kadın belediye başkanı oldu. O bir hekim.

Eskişehir de kadın başkana 'evet' diyen şehirlerden. Ayşe Ünlüce, şehrin 25 yıllık belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen'in koltuğuna oturdu.

Diyarbakır ise Ayşe Serra Bucak Küçük'ü belediye başkanı seçti.

Lal Denizli'nin Çeşme'ye belediye başkanı olması da sevinçle karşılandı. Ben kendisini tanımıyorum ama tanıyanların, 'çok iyi oldu' dediği isimlerden. Daha neler var neler, günlerdir okuyoruz, okumalara doyamıyoruz. Genellikle yok sayıldıkları bir ülkede kadınlar susmuyor, geri çekilmiyor, tam tersine 'yönetilmek yerine biz de yönetiriz' diyor, ne güzel bir his. Bunlar önemli kazanımlar olduğu için sevinçliyiz ama günün sonunda cinsiyetin bir önemi yok. Önemli olan tek şey kadın erkek fark etmeksizin şımarmadan, kibre kapılmadan; en adaletli, en hoşgörülü, en hakkaniyetli şekilde hizmet etmek. Halk adil, şeffaf, güvenli ve eşitlikçi yönetim istiyor, bunu da seçimde ortaya koydu. Şimdi eylem zamanı.

strong class"read-more-detail"Haberin Devamı

ORTAYA KARIŞIK 'SÜPER' ŞEYLER

Seçim gününün ardından kimi bölgelerde yine olaylar, yine tartışmalar var maalesef. Demokrasiyi tam olarak özümseyememiş ülkelerin sorunu bu. Çok da üzücü ama bu köşede bugün, pozitiflik olsun istiyorum.

Mesela, Adana'nın Kozan ilçesinin belediye başkanı Kazım Özgan'a kırmızı kart gösterilmesi süper değil mi Neden süper Çünkü Bergen'i öldüren Halis Serbest'in de yaşadığı Kozan'da Bergen'in filmini yasakladı kendisi! Cani eski eşin gazına gelip, "Burada bir şiddet var, ben bu şiddeti çocuklarıma nasıl anlatayım" diyen eski başkan buyursun şiddet neymiş anlatsın şimdi.

strong class"read-more-detail"Haberin Devamı

Keçiören Belediyesi'ni kazanan Dr. Mesut Özarslan'ın, çiçek göndermek isteyenlere, SMA'lı çocuklara veya LÖSEV'e bağış yapmalarını istemesi süper değil mi