Çikolatalı menopoz bademi bile yedirmeyen bu dünya

Bizim gazetenin arka sayfasında gördüm haberi Bir İngiliz sağlıklı gıda markası 'çikolata kaplı menopoz bademi' etiketiyle ürün çıkarmış. Bir kadının günlük yağ ihtiyacının tamamını içeren bu tatlı atıştırmalığın menopoz semptomlarını yatıştırdığı ve ruh hali desteği sağladığı iddia ediliyormuş. Baktığınızda, çok mantıklı ve gerekli. Zira menopoz döneminde, 'doğa bile kadınlara amma acımasız davranıyor' diyeceğiniz kadar çok şey eksiliyor vücuttan. Gelin görün ki olay İngiltere'de böyle karşılanmamış. Ürün tartışma çıkarmış çünkü markanın bu şekilde kadınları küçümsediği ileri sürülmüş. Menopoz için ürün çıkarmak kadınları küçümsemek mi Hiç anlamadım bu duyarlılığı ben şahsen. Menopozlu kadınlar için aktivistlik yapan Kate Muir isimli kadın, ürünü 'çılgınlık' olarak nitelendirip itiraz etmiş mesela. "Bu ürün ile bir çikolatadan alabileceklerinden çok daha iyisini hak eden savunmasız bir grup kadın sömürülüyor. Umarım kadınlar bunun gibi saçma sapan para kazandıran ürünlere harcama yapmazlar!" Anladığım kadarıyla aktivist abla, ürün içeriğinden memnun değil. Dolayısıyla menopozlu kadınların sömürüldüğünü düşünüyor. Elbette şu an ürünün içeriğini bilmiyorum ama her şeye itiraz eden, her konuda aktivistlik yapanlardan da yılmış durumdayım. Azalarak bitin lütfen! Bilen bilir; maalesef menopoz diye bir gerçek var ve bütün kadınlar er ya da geç tadacak bunu. Ve bu öyle bir hikaye ki, ruh halin değişiyor, vücudun değişiyor, hormonların değişiyor, resmen başka bir boyuta geçiyorsun. Buna iyi gelen, belki vücuttan kaybedilenleri yerine koymaya yönelik iyi bir ürün yapıldıysa neden itiraz edersin ki Aslına bakarsanız benim de itirazım var. Şöyle ki, menopoz konusunda her kafadan bir ses çıkmasına itiraz ediyorum! Bu öyle çetrefilli bir konu ki, doktorlar bile ikiye bölünmüş durumda. Menopoz ilaçlarıyla destek alıyorsun, bir grup doktor 'aman sakın kullanma' diyor. Diğer grup 'olur mu öyle şey, bu ilaçlar kaybettiklerini yerine koyuyor, desteksiz olur mu' diye akıl veriyor. Kimi dinleyeceksin bu durumda Kalakalıyorsun. Yani öyle bir karmaşa ki bu menopoz, 'çikolata kaplı menopoz bademi' bile yiyemiyorsam, batsın bu dünya!

strong class"read-more-detail"Haberin Devamı

strong class"read-more-detail"Haberin Devamı

Bazı şeyler üzerine düşünmek

Ünlü felsefeci ve yazar Schopenhauer'ın şahane bir lafı var: "Doğumdan 5 dakika sonra ismine, dinine ve mezhebine karar verirler. Ve sen ömrünün geri kalanını seçmediğin şeyleri savunarak geçirirsin..." Özellikle bizim topraklar için ne kadar geçerli. Onca hoşgörüsüzlüğe, düşmanlığa, linç etmeye, can almaya ve bunların gerekçelerine bolca şaşırdığımız bu topraklarda ne kadar düşünülesi. Yaşadığımız tartışmaların, girdiğimiz kavgaların anlamsızlığını ne güzel özetliyor. Ama muhtemeldir ki, üzerinde durup düşünmek bile anlamsız gelecektir bu kadar ezbere yaşayan bir topluma. Son günlerde tartıştığımız, gaza geldiğimiz, bölündüğümüz pek çok haberi düşünürken aklıma geldi bu laf. Körü körüne inanmanın, hiç uğruna kavga etmenin, 'benim gibi düşünmüyorsun' diye saldırmanın anlamsızlığını kavrayabilsek.. Üzerine biraz düşünebilsek keşke. Demek istedim.

strong class"read-more-detail"Haberin Devamı

BİR DEMET SAÇMALIK

'Dünya Güzellerim' isimli bir 'freak şov' var malum... YouTube'tan ekranlara transfer olmuş yeniden sanırım, çok gerekliymiş gibi. Kurgu olduğu her halinden belli şakalar yapıp duruyor modası geçmiş üç ünlü ve bir takım insanlar da bunu bayılarak izliyor. Sosyal medyada önüme düşüyor şaşırıyorum, 'bunlara mı gülüyorlar gerçekten' diye. Herkesin kendi kalitesidir bir şey diyemem elbette ama izlenmek uğruna neler yapıyor yaşını başını almış bu insanlar, hayret ediyorum. Yine önüme çıktı son bölüm, bu kez Bülent Ersoy şınav çeken bir sporcunun sırtına binmiş, rol arkadaşları da etrafında kahkahalar atıyor. Komik desen değil, ilginç desen değil; düpedüz sakillik. Elitist bir yerden de söylemiyorum ama gerçekten sormak istiyorum: Eğlencede bile zeka düzeyimiz bu mudur yahu