Bize bir şeyler oldu

Son zamanlarda dinleyicinin sahneye attığı birçok obje, sanatçıları zor durumda bırakıyor. Bengü ve Cem Adrian'ın Van Kültür Yolu Festivali'nde yaşadıkları buna yeni örnek. Bize bir şeyler oldu, kültür ve sanatın adabını unuttuk!

Bengü, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca düzenlenen Van Kültür Yolu Festivali kapsamında Van'da sahne aldı. Sanatçı, konserin sonunda söylediği "Ne mutlu Türküm diyene" sözü üzerine protesto edildi ve sahneye su şişeleri yağdı.
Ardından Cem Adrian'a da aynı festivalde su şişesi atıldı.
Olanca nezaketiyle Adrian "Elimdeki gülü az önce o şişeyi fırlatan arkadaşıma hediye etmek istiyorum" dedi.
Bu örnekler çoğalıyor.
Ücretsiz konserde de sık sık güvenlik ve sahneye atılan yabancı madde sıkıntısıyla karşılaşıyoruz.
"Etkinlikler ücretsiz olmasın" asla demiyorum ancak belirli kriterleri sağlamak, önden giriş formu doldurmak gibi dinleyicinin emek verecekleri bir durum yaratmak gerekiyor.
Seyirci emek vermediği her konuda böyle hoyrat davranmaya devam ettikçe sanatçıların da seçimleri etkilenecek.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

EN DOĞAL HAKKI

Motive, konser için gittiği Kıbrıs'ta sahneye çıkmadı. Yetkililer, "Ses sistemi, güvenlik problemi ve kalabalık azlığı nedeniyle sahneye çıkmayı reddetti" açıklamasını yaptı.
Motive haklı çünkü konser ekibine ilettiği ses sistemi ve güvenlik notlarının karşılanması gerekmeli. Bu bir zorunluluktur.
Sanatçı ve konser organizasyonu yapan taraf bu konular hakkında önden anlaşmalı.
Motive, bu eksiklikler karşısında sahneye çıkmama hakkına sahip öte yandan yetkililerin "kalabalık azlığı" demesini ise anlamadım. Böyle bir nedenle konsere çıkmamak ise ancak seyirciye saygısızlıktır.

SAHNE FİYATINI AÇIKLADI

Blok3, "Escobar" isimli yeni şarkısında 1 saatlik sahne ücretini açıkladı. Şarkıda "Alıyorum bir saate otuz beş bin dolar, bunu da buradan peşin peşin söyleyeyim, yazacak olan ona göre konser yazar. Haberiniz olsun" diyor. Konser organizatörlerine duyurulur.

DİKKAT ÇEKENLER

Norveçli müzisyen Marie Sahba, büyük beğeni toplayan ilk albümü "A Billion Years Too Soon"da yer alan "Fly Away" adlı şarkısının akustik versiyonunu yayınladı. Eserin yeni versiyonu için daha önce Türkiye turnesi yaptığı Efe Demiral ile çalıştı. Şarkı bu haliyle daha da etkileyici olmuş.
Melek Mosso, yeni şarkısı "Balerin"i dinleyicilerle buluşturdu. Söz ve müziği Onur Özdemir'e ait olan şarkı, Ersay Üner'in düzenlemesiyle sunuldu. Bu şarkı, Melek Mosso'nun kariyerinde yeni bir kapı açacak.