Bir romanın izinden

Cihangir semtinden, hayatımın hiçbir dönemi vazgeçmedim.

Ne de olsa Beyoğlu'nun başkenti sayılır.

Ne zaman içimde bir şeye ihtiyaç duysam, Masumiyet Müzesi'ne giderim.

Kendinizi iyi hissedersiniz, buraya ya yalnız giderseniz ya da sevdiğiniz birisiyle.

Orhan Pamuk'un "Masumiyet Müzesi" romanını okumadıysanız önce okumanızı sonra da buraya gitmenizi öneririm...

Çünkü müzeyi anlamak için romanı biraz olsun bilmeniz gerekiyor.

"Sevginin en gerçekçi ve sahici hali sevdiğiniz bir romanın izinden gitmektir" cümlesine inanlardanım...

Sanat Dünyamız

Sanat Dünyamız dergisi mart-nisan sayısında kapağına Orhan Pamuk'un Dresden'de izleyiciyle buluşan ve b Sanat Dünyamız

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

uradan Münih'e, sonra da Prag'a seyahat edecek olan "Eşyaların Tesellisi" sergisinden "Rilke'nin Melekleri"eserini taşıyor. Dergide bu vesileyle Pamuk'un Dresden sergisi kataloğunda yayımlanan yazılarından bir seçki yer alıyor.

Abdülmecid Efendi Köşkü'nde devam eden "Mâzîden Âtîye Zarâfet, Osmanlı İmparatorluğu'nun Son Döneminden Cumhuriyet'in İlk Yıllarına Kadın Kıyâfetleri" sergisine dair Amira Akbıyıkoğlu'nun Sadberk Hanım Müzesi müdürü Hülya Bilgiile yaptığı söyleşi de dergide.

Özgün bir çocuk romanı

Çocuk edebiyatının ödüllü yazarı Burcu Aktaş'ın romanı "İstasyonda Vals", herkesin birbirini tanıdığı küçük bir kasabada, heyecanların, sevinçlerin ve küçük dertlerin taşındığı bir istasyon meydanında olan bitenlere odaklanıyor.

Lunaparkı, pastanesi, berberi, çiçekçisi, sessiz filmler gösteren sineması ve orkestrasıyla birbirinden renkli karakterle dolu bu meydanın ritmi ve huzuru günün birinde, orkestranın, şehir merkezindeki alışveriş merkezinden teklif alması ve meydanı terk etmesiyle bölünüyor. "İstasyonda Vals", alıştığımız ve benimsediğimiz değerlerin hayatımızdaki yerini, sevdiklerimizi ve korumak için mücadele verdiklerimizi özgün ve renkli karakterlerle anlatıyor.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Dikkatimi çekti

Yazar Atillâ Şenkon'un yeni romanı "Hepimizin Yarasında"okurlarıyla buluştu. Yılın en kısa gününde, yolları Ankara'daki bir köşkte kesişen Emsile ve Heval'in öyküsünün peşine düşen kitap, yersiz yurtsuzluğa, ırkçılığa, toplum baskısına içten bir tanıklık.

Şenkon, tüm parçaları zamanla yerine oturan bir yapboz misali kurguladığı anlatıda, hangi evde, mahallede, coğrafyada geçtiği fark etmeksizin ortak yaralara sahip olduğumuzu bize
anımsatırken, herkesi usulca kendi yarasını düşünmeye çağırıyor.

Wim Wenders ve Koji Yakusho İstanbul'a geliyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 43. İstanbul Film Festivali, 17-28 Nisan'da sinemaseverlerle buluşacak.Festival, 12 gün boyunca, film gösterimlerinin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla yapılacak söyleşiler, özel gösterimler ve etkinliklerle sinema dolu günler yaşatacak.
Wim Wenders festivalin onur konuğu olarak ilk kez İstanbul'a geliyor.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Festivalde Wenders'in üç filmi gösterilecek: