Teğmenlerin atılması hangi gerekçelere dayandırıldı

Tarih 10 Kasım 2023. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölüm yıldönümünde Tuzla Piyade Okulu'nda da az sonra saygıyla anılacak. Ama anmaya karşı çıkan, bir gelenek haline gelmesine rağmen yakasına Atatürk fotoğrafı takmayan bir teğmen var. Herkesin sol yakasında Atatürk fotoğrafı bulunurken, bu teğmenin takmaması garip bir durum. Nitekim bazı teğmenler, "Niçin Atatürk fotoğrafı takmıyorsun" diye biraz da sert konuşunca, "Fotoğrafı takacak iğne yok" diyor. Herkeste iğne bulunurken, bu teğmene iğne verilmemesi diye bir durum yok. Hemen iğne getiriliyor ve teğmen istemeye istemeye takıyor. Yani bu kişi için iğne bahane. Bilerek, isteyerek, hatta olay çıkarmak için takmadığı yorumlanıyor.

Tarih 13 Kasım 2023. Atatürk fotoğrafını yakasına takmayan bu teğmenin odasının kapısına, başka teğmenler Atatürk fotoğrafı asıyor. Teğmenlerin WhatsApp grubunda da bu fotoğrafın kaldırılmaması isteniyor. Teğmen ve aynı odayı paylaştığı diğer 2 teğmen, kapıda bulunan Atatürk fotoğrafını indiriyor. Bu duruma diğer teğmenlerden tepki gösterenler oluyor. Küçük çaplı bir arbede yaşanıyor.

ÖNCE HASTANE, SONRA SAVCILIK

Bu olaydan hemen sonra teğmen birileriyle telefonla konuşuyor. Hemen hastaneye gidip darp raporu alması öğütleniyor. Denileni yapıyor. Hastaneye gidiyor ama vücudunda darp izine rastlanmıyor. Yani, istediği yönde bir rapor alamıyor. Hastaneden çıkıp bu kez C. Savcılığı'na gidiyor, kendisine saldırdığını öne sürdüğü teğmenlerden şikayetçi oluyor. Yani, olay bırakın kapanmayı, daha da genişliyor. Tuzla Piyade Okulu'nun bağlı olduğu Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda, yaşanan olayla ilgili olarak idari soruşturma başlatılıyor.

Olayı gerçek yönleriyle ve tam anlamıyla yaşanmış haliyle SÖZCÜ'de yazdığım haberle duyurdum. Askeri birlikte böyle üzücü bir olay yaşanması kuşkusuz Genelkurmay'da, Milli Savunma Bakanlığı'nda büyük rahatsızlık yarattı. Piyade Okul Komutanlığı'nın iç bünyesinde çözebileceği olay, belki de bilinçli bir biçimde farklı boyutlara taşındı. Askeri birlikte Atatürkçülerle, Atatürk'e karşı olanların kavgası biçiminde olay yansıdı.

HEM TEĞMENLER, HEM KOMUTANLARI GİTTİ

Nitekim, 3'ü Atatürk resminin indirilmesi, 4'ü Atatürk resminin asılması olayına karışan teğmenlerin karşılıklı hakaret içerikli yazışmaları, Atatürk fotoğrafını yakasına takmayan teğmenin Atatürk ile ilgili söyledikleri, ifadesinde belirttikleri, diğer teğmenlerin ise olayı komutanlarına bildirip gereğinin yapılmasını beklemek yerine kendilerinin cezalandırmak istemesi değerlendirildi. Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla 7 teğmenin TSK ile ilişiği kesildi. Karar avukatlarına tebliğ edildi. Onlar artık Tuzla'da yok.

Piyade Okul Komutanı'nın görev yeri, bu olayı önleyemediği için değiştirilmek istendi. Komutan, emekliliğini isteyip ayrıldı. Tabur Komutanı ile Bölük Komutanı'nın görev yerleri değiştirildi. Atatürkçü teğmenlerin TSK'dan atılmasının haksızlık olduğu gerekçe gösterilip TSK aleyhine davalar açıldı, CHP Genel Başkanı Özgür Özel bu kararı "Kabul edilemez" bulduğunu açıkladı. Tartışma giderek daha büyüyecek gibi gözüküyor. Yazışmalarından tarikatçı olduğu değerlendirilenlerin de destekçileri var. Geçmişte tarikat bağları nedeniyle TSK'dan ihraç edilenlerin tamamı dönmedi mi Onları atanlar bugün cezaevinde değil mi İşte bunları söyleyip, belli yapıları böyle cesaretlendiriyorlar. Askeri makamların 7 teğmenin atılma olayını nasıl değerlendirdiği ve soruşturmayı yürütenlere sorulduğunda nasıl anlattıklarına bakalım.

KARARDAN SONRA ANLATILANLAR

"Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla TSK'dan atılan teğmenlerden 3'ünün gerekçesi Atatürk'e saygısızlık, tören kurallarına uymama. 4 teğmenin ise genel manasıyla hiyerarşiye aykırı hareket etmeleri. Evet, 10 Kasım'da yakasına Atatürk fotoğrafı takmayan teğmene tepki gösteriyorlar. Onların uyarısı üzerine Bölük Komutanı da gereğini yapıyor Atatürk fotoğrafını taktırıyor.

Daha sonra bunlar kendi aralarındaki WhatsApp yazışmalarında, Atatürk fotoğrafı takmayan ve onlara destek olanların Harp Okulu'ndaki eski fotoğraflarını, daha önce bunlarla ilgili elde ettikleri belgeleri paylaşıyorlar. Hatta 'sizi zehirlememiz lazım' gibi tehditler var bu yazışmalarda. 13 Kasım'da 3 teğmenin kaldığı odanın kapısına Atatürk fotoğrafını asmaları, odadakilerin bunu indirmeleri sonucu arbede yaşanıyor. Bu olay Allah korusun kontrolden de çıkabilirdi.