Milliyet'e bilmek yetmez

Çanakkale Şehitler Anıtı'nın yapılmasından, Anadolu'daki köy okullarına kütüphane ve Atatürk büstü götürülmesine, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı'ndan sonra Ordu-Millet El Ele Kampanyası'na kadar, 74 yıllık tarihimizde gurur duyduğumuz bir sürü şanlı sayfamız var.

O sayfalara bir yenisini daha ekledi arkadaşlarım cumartesi günü. Hikâyesini kısaca anlatayım: Geçen cumartesi günü tek bir sigara izmaritinin neden olduğu orman yangınının haberini yaptık, ardından Türkiye'de orman yangınları deyince ilk akla gelen isimlerden birisi olan Prof. Dr. Tuncay Neyisci ile bir röportaj yaptık. Çoğu orman yangınında olduğu gibi bu yangında da sebep ormanlarda, ağaç diplerinde birikmiş yanıcı maddelerdi. Sadece haber yapmak yetmiyorsa, elimizi taşın altına koymamız gerek diye karar verdik. Bu cumartesi günü Milliyet'in yönetici, yazar ve çalışanlarının da aralarında bulunduğu arkadaşlarımız Urla Belediyesi ve Urlalılarla beraber orman yangınlarına neden olan yanıcıları temizlemeye gitti. 15 dakikada 15 torba dolusu yanıcı ve çöp toplandı. Ekonomi servisimiz, başta kurumuş kozalaklar olmak üzere ormandaki yanıcı örtünün ekonomiye nasıl kazandırıldığının dünyadaki örneklerini araştırdı. Milliyet için bilmenin yetmediği örneklerden birisi olacak bu kampanya. Urla ilk durağımızdı. Şimdi diğer belediyeler ve sivil toplum örgütleriyle beraber bu çalışmaya devam edeceğiz.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Kıbrıs Barış Harekâtı'ndan ilk paragrafta söz etmiştim, oradan devam edeyim... Bu sene Kıbrıs Barış Harekâtı'nın 50. yıl dönümü. Yarından itibaren 10 gün boyunca size bildikleriniz dışında bir Kıbrıs anlatacağız. Mesela İsmet Paşa'nın ABD Başkanı Johnson'a cevabında yazdığını zannettiğimiz "Yeni bir dünya kurulur, Türkiye de orada yerini bulur" sözünün gerçekte nerede, ne zaman söylendiğini anlatacağız.

Kıbrıs Barış Harekâtı'nın "Ayşe tatile çıksın" parolasıyla başlamadığını, Osmanlı'nın hoşgörü politikasının tüm acıların en önemli sorumlularından biri olan Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi tarafından nasıl kötüye kullanıldığını, Kıbrıs'ta Türklerin mücadelesini örgütleyen Türk Mukavemet Teşkilatı'nın ilk Bayraktar'ı Albay Ali Rıza Vuruşkan'a yapılan büyük haksızlığı, İngilizlerin diplomaside pek alışık olunmayan tuvalete gitme oyunu ve daha bir sürü bilgiyi aktaracağız. Geçmişi bilmeden geleceğe doğru sağlıklı adımlar atılamayacağını gayet iyi biliyoruz.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Avrupa Futbol Şampiyonası'na çeyrek finalde veda ettik. Türkiye'de gazeteleri tersten okutma geleneğini başlatan Milliyet Spor Servisi için yüz akı bir şampiyona oldu Avrupa Futbol Şampiyonası. Başta Samet olmak üzere futbolcularımızla yapılan özel röportajlar tüm medya kuruluşları tarafından kullanıldı. Yazarlarımızın maçlardan önceki toplu yorumlarında sağladıkları başarı hepimizi gururlandırdı. Spor Müdürümüz Tayfun Bayındır başta olmak üzere emekleri için tüm spor servisi çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.