Hem muhalefete hem iktidara mesaj

Sandıktan çıkan sonuçlar hem iktidar hem de muhalefet açısından önemli mesajlar içeriyor.

- Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'de etkili olma, geri dönme ihtimali kalmadı. Dün gece paylaştığı mesaj pek emekli olma niyeti olmadığını gösteriyor ama CHP tabanı için Kemal Kılıçdaroğlu dönemi hatırlanmak istenmeyecek bir dönem olarak kalacak.

- Meral Akşener'in İYİ Parti Genel Başkanlığı'nı devam ettirmesi artık çok zor olacak. Dün gece başlayan istifa çağrıları bugünden itibaren artarak devam edecektir.

- Ekrem İmamoğlu, 2028'de muhalefetin cumhurbaşkanı adaylığı konusunda mesafe aldı bu doğru. Ancak Mansur Yavaş da Ankara'da aldığı sonuçla potaya girmiş durumda. Bugüne kadar İmamoğlu kadar belli etmemiş olması, Yavaş'ın gönlünden cumhurbaşkanı adaylığı geçmiyor diye okunmamalı. Bu konuda bir rekabet yaşanması sürpriz olmaz.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

- Sandıktan çıkan sonuç, en çok Özgür Özel'i rahatlattı. Özel, aynı anda hem Kılıçdaroğlu hem de İmamoğlu'nun gölgesinden kurtuldu. Rüştünü ispat etmiş bir genel başkan sıfatı kazandı. Bu saatten sonra kimse Özel'e, "Benim sayemde genel başkan oldun, benim başarılarımla koltukta oturuyorsun" diyemez. Özel'in dün gece yaptığı konuşmadaki pozitif söylem de bu rahatlamanın sonucu aslında.

- İstanbul'da tarihinin en düşük oyunu almayı bile isteye tercih eden DEM içerisinde CHP'ye verilen destekle ilgili tartışma büyüyecektir. Bu tartışma ne kadar sağlıklı yürür orası belli değil. Kandil'deki terör ağaları Başak Demirtaş'ın adaylığını geri çektirirken, partinin alacağı oyu değil Erdoğan'ı tasfiye etmenin hesabını yapmıştı.

AK Parti adına sonuçlar