Belleğini yitiren demokrasi

Tam Anderson'un Kral Çıplak öyküsündeki gibi oldu.

Ünlü masaldır. Dolandırıcılar narsist krala "ancak aptalların göremeyeceği ihtişamda" giysiler hazırlamayı ve dikmeyi vaat ederler. Ve bir geçit gününde, kralı giydiriyormuş gibi yapıp onu çırılçıplak, üryan halde sokağa salarlar

Teba hayrete düşse de ses etmeye cüret etmez.

Bir çocuk sonunda "Aaa kral çıplak!" diye haykırana dek..

Çocuğun çığlığı ardından tepkiler büyür, kral gözden düşer.

Biden'a da halihazırda olan bu.

80'ini deviren ABD Başkanının son bir yıldır huzurevi moduna geçtiğini, sosyal medyayı izleyen herkes biliyordu. İkide bir Başkan, Başkanlık uçağının merdivenlerinden tökezleyerek düşüyor, sıklıkla lafını toparlayamıyor, isimleri unutuyor veya karıştırıyor, cümlelerin sonunu getirmekte zorlanıyordu.

O nedenle Perşembe akşamı Biden'ın basın toplantısında yaşananlar yeni bir sürpriz değil. Yeni olan basının "kral çıplak" demesi ve toplu halde bir Biden sorunu olduğunu kayda geçmesi.

"Başkan bunadı mı" tartışmalarını spesifik olarak tetikleyen son olay, Robert Hur isimli özel yetkili bir savcının, Trump için de aslında yapılageldiğince, kendisinin, Başkan yardımcılığı dönemi akabinde teslim etmesi gerekirken teslim etmediği belgeler üzerinde hazırladığı bir raporla patlak verdi.

Savcı raporda "Biden'ın hafızasının gidip geldiğini, bu nedenle yargılamaya gidilemeyeceğini" belirttiği için dananın kuyruğu koptu.

Neredeyse "vesayet altına alınması gereken cezai ehliyeti olmayan yaşlı" konumuna düşen Biden küplere bindi. Beyaz Saray'da "hasar sınırlamak" için alelacele bir basın toplantısı düzenlendi.

KILIÇDAROĞLU MİSALİ

"Hafızanıza ne oldu Sn. Başkan", "Başkanlık yapmanızı önleyecek bir sorun mu var" minvalinde zehir zemberek soru bombardımanına maruz kalan Biden, kontrpiyede kaldı.

"Hafızam iyi, hafızam iyi, hafızamda sorun yok!" diyerek son derecede defansif bir üslupla gazetecilerin sorularını yanıtlamaya çalışan ABD Başkanına bakarken, aklıma 14 Mayıs seçimleri ardından "Buradayım, Vallahi de Billahi de bu-ra-da-yım!" diye masalara vurarak adeta kendi kendini ikna etmeye çalışan Kılıçdaroğlu'nun görüntüleri geldi.

"Tam" dedim kendi kendime; "işte kaybeden aday tüneline girildiğinin resmidir!"

Beyaz Saray'daki basın toplantısı, ABD Başkanlık seçimleri için bir kırılma noktası oldu. Biden, hasar, zarar, ziyanı toplarlamak için yapılan toplantıda hasarı büyüttü.

Orta Doğu'ya ilişkin sorularda Mısır devlet başkanı Sisi ile Meksika devlet başkanı Lopez Obrador'u karıştırdı. Bunun üzerine ortalığa tespih taneleri gibi daha önceki uluslararası toplantılarda

Mitterand ile Macron'u, Kohl ile Angela Merkel'i karıştırdığı gerçekleri döküldü.

Dört yıl önceki başkanlık yarışında Biden'a Sleepy JoeUykulu Joe lakabını takan Trump'ın, rakibi için bu kampanyada varın ne sıfatlar sıralayacağını siz hesap edin...

Gerçi o da Biden dan sadece 3 yaş genç ve o da