Türkiye'nin uzay yolculuğu ve FETÖ ihaneti

BELKİ birçoğumuz tahmin etmiyordu ama Fetullahçı Terör Örgütü, Türkiye'nin uzay yolculuğunda da karşımıza çıktı.

İlk astronotumuz Alper Gezeravcı da binlerce Türk Hava Kuvvetleri mensubu gibi FETÖ'nün kumpasıyla Türk Silahlı Kuvvetleri'nden atılmış bir subaydı. 2012'de FETÖ'nün disiplin soruşturması adı altında yürüttüğü kumpas sürecinde TSK'dan atılan ve pilotluk mesleğine Türk Hava Yolları'nda devam eden Alper Gezeravcı, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yapılan çağrı üzerine Türk Hava Kuvvetleri'ne geri döndü.

Yazıma 21 günlük uzay yolculuğundan sonra cuma günü dünyaya dönen Alper Gezeravcı'nın başarısını kutlayarak başlamamış olmam kimilerine şaşırtıcı gelebilir.

Tabii ki Türkiye'ye ve Türk gençlerine umut veren Gezeravcı çalışma, azim ve mücadele ederek istendiği ve desteklendiği takdirde neler yapılabileceğini ortaya koyan çok önemli bir örnek.
Elbette yazımı bununla başlayıp bitirebilirdim ama ben bu tür başarılar elde edenlerin geçmişte, bugün ve gelecekte ne gibi tehlikelerle ve ihanetlerle karşı karşıya kaldığını ve kalacağını hatırlatmak istiyorum.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

MGK'DA 2005 UZAY HEDEFİ

Hürriyet Gazetesi'nin 19 yıl önce, 4 Temmuz 2005 günü manşetinde dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına ile yazarımız rahmetli Yener Süsoy'un yaptığı bir söyleşi vardı.

Fırtına'nın "Uzaya bir Türk gönderebilmek için başvurduk" sözlerinin yer aldığı haberde, 2015 yılında ilk astronotumuzun uzaya yollanacağını söylemişti. Bu hedef, 2005 yılı haziran ayında yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında karar altına alındı. Bu çerçevede, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nda 22 Haziran 2005 tarihinde yapılan İcra Komitesi toplantısında, 2005'den itibaren 70 sayfalık 'Ulusal Uzay Araştırmaları Programı' başlatması da kararlaştırıldı. 2005 yılı haziran MGK toplantısında da kabul edilen karara göre, 2008 yılından itibaren Türk astronot yetiştirme programına geçilecek, 2014'de ulusal bir roketle ulusal bir araştırma uydusu dünyaya en yakın gezegenlerden (Ay veya Mars) birisine gönderilecek, 2015'den itibaren uzaya Türk astronot gönderilecek, 2020'li yıllarda uzay gemisi tasarım ve üretimi çalışmalarına start verilecekti.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Di'li geçmiş zaman kullanmamın nedeni sadece iki sene sonra Fetullahçı Terör Örgütü'nün, özünde Türk Silahlı Kuvvetleri'ni hedef alan Ergenekon kumpasını başlatması. İbrahim Fırtına o yıl emekli olmuştu, kısa süre sonra ise Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gündemi FETÖ kumpas operasyonları olacaktı.

SAVUNMAYA FETÖ KUMPASI

2007-2012 FETÖ kumpas sürecinde sadece TSK personeli değil savunma sanayisinde görev yapanlar da hedef alındı. 2010 yılında TÜBİTAK çalışanları FETÖ'cüler tarafından "FETÖ'cü olabilir" diye fişlenerek tasfiye edildi. 2008 ile 2010 arasında 650 uzman tasfiye edildi ve yerlerine FETÖ'ye yakın isimler atandı. TÜBİTAK bu dönemde FETÖ'nün her kumpas planı için kullandığı teknoloji merkezi konumuna geldi. Sahte delil üretimi, sahte rapor yazma, kriptolu telefon dinleme gibi birçok kumpasta kullanılan TÜBİTAK'ta, FETÖ'cüler savunma sanayisine yönelik 10 milyar dolarlık sanayi casusluğu da yaptılar. Çalışmaları ABD, İsrail, İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkeler tarafından da ısrarla takip edilen TÜBİTAK'ın sınırları koruyacak yerli PUHU projesi 2011 yılında FETÖ mensupları tarafından rafa kaldırıldı.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

DEVLET SIRLARI SATILDI

FETÖ aynı zamanda TUSAŞ, ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN gibi kurumda çalışanlara yönelik kumpaslar da düzenleyerek önemli projelerin rafa kalkmasına, "devlet sırrı" olan proje detaylarının yabancı ülkelerin eline geçmesine yol açtı.

Yine bu dönemde Türkiye'nin savunma sanayisinde önemli rol oynayan ASELSAN'da (Askeri Elektronik Sanayi) kritik projelerle görev yapan sekiz mühendisin intihar ya da kaza süsü verilerek üst üste ölümünün arkasında da FETÖ'nün parmağı vardı.