DEM, Başak Demirtaş fırsatını kaçırdı

Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş'ın İBB adaylığı Kandil'den veto yiyince DEM, yerine makul adaylar buldu.
DEM'in "belediye eşbaşkan" adayları, geçtiğimiz gün "Seçimlere ittifakla gidin" talimatı veren Mustafa Karasu'nun tarif ettiği stratejiye sadık isimler.
Biri 90'lardan beri hareketin içinde olan Meral Danış Beştaş.
Diğeri ise Beştaş gibi medyatik değil. PKK'nın dağdaki basın açıklamasıyla ilan ettiği Türk solu-PKK ittifakına uygun olarak seçilen ESP kökenli Murat Çepni.
Böylece Başak Demirtaş'ın adaylığının engellenmesinin ardından dile getirdiğimiz "DEM, İmamoğlu'nu desteklemek için tavşan aday çıkartacak" tezi de doğrulanmış oldu.
Zira maksat oy almaksa Başak Demirtaş'ın misliyle şanslı olduğunu tartışmaya bile gerek yok. Partinin oyunun çok üstünde, belki de yüzde 15'leri zorlayacak bir oranı yakalayabilirdi.
Daha da önemlisi, dün Edirne Cezaevi'nden bir not yayınlayan Selahattin Demirtaş'ın "doğru değerlendirilmedi" dediği Başak Demirtaş'ın adaylık iradesi, ciddi bir "üçüncü yol" dalgası yaratabilirdi. DEM'i stepne pozisyonundan uzaklaştırabilirdi.
Olmadı.
Kandil, her seferinde DEM'in meşruiyet kaynağı olarak gösterilen 5 milyona yakın seçmenin iradesine yine ambargo koydu.
Öcalan'ın daha önce aday belirleme sürecinde dağa teslim oldukları için "Siz nasıl siyasetçisiniz, hiç mi iradeniz yok" diye fırçaladığı DEM'in ağır siyasi abileri, ablaları da paşa paşa boyun eğdiler...
Oyları katlayacak adayı ezip, CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'na oy toplayacak isimleri sahneye çıkardılar...
Kandil'in açıkladığı silahlı devrim stratejisi için, DEM'i paspasa çevirmekte tereddüt bile etmediler.
Beştaş'a, en fazla partinin varlığını, aidiyetini hissetmek isteyen sadık seçmenler oy verir, o kadar.
Mümkün olan en az oyu almaya çalışmak da bir siyasi parti için kolay olmasa gerek.


PUTİN X'TE UKRAYNA GERÇEKLERİNİ ANLATTI
Biden yönetimi engel olamadı, gazeteci Tucker Carlson nihayet Putin röportajını yaptı ve yayınladı.
Öncelikle Carlson'u bütün gazetecilerin peşinde olduğu Putin'i ikna edebildiği için tebrik etmek lazım. Ülkesinde linç edilmeyi, AB'nin seyahat engeli tehdidini göze alması da cesurca.
ABD medyası bu tarihi röportajı görmedi. Avrupa basını ise Carlson'u, Putin'i yeterince sıkıştırmamakla eleştirdi. Ne var ki, "ABD kamuoyunun Ukrayna hakkındaki gerçekleri öğrenmesi için bu röportajı yaptım" diyen Carlson amacına ulaştı.
Putin, müzakerelerin İstanbul'da sürdüğü sırada Ukrayna'nın anlaşmayı imzaladığını, ancak Rusya ile savaşmanın daha iyi olduğunu söyleyen dönemin İngiltere Başbakanı