Zalujni'yi Pentagon mu tasfiye etti

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, sonunda Ukrayna Genelkurmay Başkanı Zalujni'yi görevden aldı. Sonunda diyoruz, çünkü Zelenski-Zalujni çatışması bir süredir Ukrayna savaşının en çok tartışılan konusuydu.

Sorunun kaynağı, ABDNATO destekli Ukrayna taarruzunun bir metre toprak kazandıramaması ve siyasilerin bunun faturasını askerlere kesmek istemesidir esas olarak...

Alman NTV televizyonuna demeç veren Alman E. Albay Wolfgang Richter'e göre, Zelenski-Zalujni çatışması, devlet başkanının taarruzun sürdürülmesini istemesi ancak genelkurmay başkanının imkân ve kabiliyetleri gereği orduyu savunmaya çekmesinden kaynaklandı. Zelenski kaybedilen toprakların alınmasını istiyor, Zalujni ise bunun "illüzyon" olduğunu belirtiyor. (Sputnik, 6.2.2024)

Tabloyu özetle siyasi hedef ile askeri gerçekler arasındaki derin uçurum olarak niteleyebiliriz. Zelenski hedef belirliyor ama Zalujni sahadaki gerçekler nedeniyle o hedefe ulaşamıyor.

Zalujni, bu çelişmeyi Economist dergisinde açıkça ortaya koymuştu zaten, "Rusya ile savaşın çıkmaza girdiğini" savunmuştu.

ABD'Lİ ASKERİ DANIŞMANLARI DİNLEMEDİ

Peki Zelenski neden sahadaki gerçeklere uymayan bir hedef belirliyor Meselenin bamteli işte burası.

Çünkü Zelenski Ukrayna'nın değil, ABD'nin ihtiyaçlarına göre hareket ediyor. ABD'nin Ukrayna stratejisi "uzun savaş"a dayanıyor. Savaş ne kadar uzarsa, Rusya o kadar meşgul edilecek, Avrupa-Rusya ilişkileri o derinlikte kesilecek, ABD Avrupa'ya daha fazla sıvılaştırılmış doğalgaz satabilecek, ABD AB'yi tahakkümü altında tutabilecek, Rusya ve Çin'e karşı Atlantikçiliği Avrupa'da sürdürebilecek vb.

O nedenle çatışma aslında Zelenski ile Zalujni arasında değil, Pentagon ile Zalujni arasındaydı. Politico'nun analiz haberine bakılırsa, başarısız taarruz sırasında Ukrayna Genelkurmay Başkanı Zalujni, Pentagon'un askeri danışmanlarını dinlememiş, kendi taktiklerini uygulamıştı. (Sputnik, 8.2.2024)

Gerçi Pentagon'un taktikleri de izlense, sonuç değişmeyecekti çünkü stratejide yapılan hata taktiklerle düzeltilemezdi.