Dünya Gündeminde Seçimler

İngiltere'de İşçi Partisi adayı Keir Starmer'ın büyük bir farkla başbakan seçilmesiyle birlikte, iç ve dış politikada bir dizi beklenti oluştu. Tony Blair ve Gordon Brown gibi İşçi Partili isimlerden sonra uzun bir süre Muhafazakar Parti iktidardaydı. David Cameron, Theresa May, Boris Johnson, Liz Truss ve Rishi Sunak gibi isimler kısa sürelerle görev yaptılar.

Avrupa'da yükselen sağ siyasete rağmen, İngiltere'deki İşçi Partisi dünya barışı için bir katkı verebilir mi Hayır.

İngiltere'nin dış siyasetinde büyük değişiklikler bekleyenler hayal kırıklığına uğrayabilir çünkü Starmer'ın yönetimi, Muhafazakarlardan devraldığı politikaları büyük ölçüde sürdürecek gibi görünüyor. Starmer, İngiltere'nin yaşadığı ekonomik zorluklar devam ederken iktidarı devraldı. Yeni başbakanın ilk önceliği ekonomiyi istikrara kavuşturmak olacak. Bu nedenle, dış politikada köklü değişiklikler kısa vadede beklenmiyor.

İngiltere'nin zannedildiği gibi ABD'yi ve hatta dünyayı yönettiği iddiası, bizim sağ siyasette çok iddialı laflardan biridir. Starmer, ABD liderliğindeki dünya düzenini desteklemeye devam edecek ve Avrupa ile ilişkileri güçlendirmeyi hedefleyecek. Taze başbakan, Brexit sonrası Avrupa ile ticaret ve güvenlik alanlarında iş birliğini artırmak istiyor. Ayrıca, İngiltere'nin Ukrayna'ya verdiği desteği sürdürmeyi ve NATO'ya olan bağlılığını korumayı planlıyor. Ukrayna konusundaki ısrarcı tutumun dünyayı ve ülkesini riske atması, bu sosyalist hukuk adamını ne zaman rahatsız edecek bilinmez.

Starmer, ABD ve Avustralya ile yapılan AUKUS anlaşmasına destek vermeye devam edecek ve Çin ile dengeli bir ilişki sürdürmeyi amaçlıyor. Orta Doğu'da ise ABD'nin çizgisinde kalacak, İsrail'e desteğini sürdürecek ve İran'a karşı sert bir politika izlemeye devam edecek. Her ne kadar İngiltere medyası ve kamuoyu Gazze konusunda ABD'den ve Avrupa ülkelerinden ayrışsa da, yüksek siyasette ABD ile ayrışması mümkün görünmüyor.

Londra ve Ankara arasında epeydir müzakere edilen serbest ticaret anlaşması her iki taraf için de önem taşıyor. Türkiye ile İngiltere arasındaki ikili ticaret hacmi 20 milyar doların üzerinde seyrediyor ve karşılıklı yatırımlarla seviyenin daha da artması bekleniyor.

İran'da Değişim Olacak Mı