Erdoğan'ın ceketi kapış kapış...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın klasikleşen ceketinin rakip siyasetçiler tarafından da tercih edilmesi tansiyonu hayli yüksek olan siyasi gündemi bir nebze olsun yumuşattı. Ciddiyetle kasılan yüzlerin biraz gevşemesine yol açtı.

Evet; mühim insanların etrafında olmak, onlara yakın durmak veya mühim insanlara benzemek kınanacak bir davranış değil, aksine -kendi içinde zaaf barındırsa dahi- insanidir. Erdoğan'ın bakanları ve milletvekilleri de o ceketi giyiyor, rakip partinin önde gelen isimleri de. Özgür Özel de Ekrem İmamoğlu da.

Erdoğan'ın ceketini ilk deneyenlerden biri Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu'ydu. Dönemin Başbakan'ıydı aynı zamanda. O ceket başlarda Erdoğan'a duyduğu sevgi ve sempatiyi, yakınlığı yansıtıyordu; fakat, sonradan Erdoğan'ın yerine geçebileceği duygusuna kapıldı herhalde. İnsan zihni karışıktır; bir siyasetçi ve lider olarak Erdoğan'ı model alırken, aynı zamanda, karşı konulmaz bir şekilde Erdoğan'ın yerine geçmek isteği de duyabilir.

Günahına girmeyelim tabii, her şey Davutoğlu'nun o ceketi giymesiyle başladı. Ceket biraz büyük duruyordu üzerinde ama Davutoğlu zihin aynasında o ceketin üstüne tam oturmuş gibi durduğunu gördü. Erdoğan'ın ceketi deyip geçmeyin, giyenin zihnini de ele geçiriyor olabilir. Yoksa, üzerinde bu kadar bol duran ceketi Ahmet Bey neden çıkarmak istemesin ki

Karşı konulmaz bir istek yaratmasa bazı siyasetçiler neden ateşten gömleği üzerine geçirmek için birbiriyle yarışsın

Bakınız, Özgür Özel. CHP'nin yeni genel başkanı. 31 Mart seçimlerinin başarılı ismi. O da Erdoğan'ın ceketini sırtına geçirip kameraların önüne geçti.

Özgür Özel neyi anlatmaya çalıştı

Erdoğan'ın yerine geçecek ismin kendisi olacağını mı Yoksa Erdoğan'ın alternatifi ve muadilinin kendisi olduğunu mu

Ortada şöyle bir zavallılık da yok değil hani; Erdoğan'a karşı başarılıyız mesajı verirken bile onun ceketini kullanıyorlar! Başka kullanacakları başarı, güç sembolleri yok. Siyasi başarılarınız varsa sembolleriniz nerede Erdoğan'ın ceketiyle size ait bir başarı hikayesi nasıl olabilir