Lanthimos'tan modern Frankenstein masalı

Köpek Dişi, The Lobster, Kutsal Geyiğin Ölümü ve Sarayın Gözdesi filmleriyle sinema dünyasında adından övgüyle bahsettiren ödüllü Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos'un 5 sene sonra sinemalara geri döndüğü yeni filmi 'Zavallılar', ödül sezonunda kendinden konuşturmaya devam ediyor. Critics Choice ve Altın Küre gibi ödül törenlerinden ödülle ayrılan film, 80. Altın Film Festivali'nde Altın Aslan kazanarak büyük övgü toplamıştı. 10 Mart'ta gerçekleşecek Oscar Ödül Töreni'nde tam 11 dalda ödüle aday gösterilmesi filme olan merakı iyice artırdı. Zavallılar olarak dilimize çevrilen Poor Things, önceki filmlerinde de katıldığı festivallerden ödülle dönen Lanthimos'un en iyi filmi olarak lanse ediliyor.
Emma Stone, Willem Dafoe ve Mark Ruffalo'nun başrolleri paylaştığı, Tony McNamara tarafından Alasdair Gray'in aynı adlı romanından uyarlanan film modern ve özgün bir Frankenstein hikâyesi olarak tasvir ediliyor. Çünkü Willem Dafoe'nin hayat verdiği sıradışı yöntemleriyle dikkat çeken dahi doktor Godwin Baxter, Emma Stone tarafından başarıyla canlandırılan Bella karakterini yeniden hayat döndürüyor. Hamilelik sorunlarını kaldıramadığı için karnında bebeğiyle intihar eden Bella'nın bedenine bebeğinin beynini monte ediyor Doktor Baxter. Ortaya yetişkin bir kadın bedeninde bebek beyinli bir insan çıkıyor. İşte yönetmen, bilim insanı tarafından hayata döndürülen Bella'nın, bedenini, kendini ve dünyayı keşfetme sürecini fantastik öğelerle aktarıyor seyirciye.
Dr. Bexter'ın koruması altında olan Bella, havalı bir avukat olan Duncan Wedderburn ( Mark Ruffalo) ile etrafındaki dünyayı keşfetmek için kıtalar arası çılgın bir bir maceraya atılıyor. Victoria döneminin önyargılarından ve baskıcı kafasından azade, yeniden doğduğu için eşitlik ve özgürlüğün savunucusu hale geliyor. Cinselliği, insanlığı, felsefeyi keşfeden ahlak, erdem, iyi ve kötü gibi kavramları öğrenip sorgulayan Bella'nın bu fantastik hikâyesi hem konu hem de yönetmenin balık gözü kamera gibi farklı çekim tercihleri sebebiyle iyice ilginç bir hal alıyor. Mesela, siyah beyaz başlayan film daha sonra Bella'nın keşif sureciyle beraber renkli hale dönüyon. Bilim insanının evinde domuz başlı ördekler, köpek kafalı tavuklar dolaşıyor. Bella'nın yaptıklarının yanında bu absürtlükler sıradan geliyor.
STONE'DAN DİKKAT ÇEKEN PERFORMANS
Burada Emma Stone'a ayrı bir paragraf açmak lazım. Birdman, Cahilliğin Umulmayan Erdemi, Oscar ödülü kazandığı Âşıklar Şehri La La Land, Ezeli Rekabet ve Sarayın Gözdesi gibi filmlerde rol alan Emma Stone, bu filmle kariyerinin en önemli performanslarından birine imza atıyor. Sarayın Gözdesi adlı filmde birlikte çalıştığı yönetmen Lanthimos'a kendini tamamen teslim eden güzel oyuncu, oldukça cüretkar sahnelere imza atarken, filmi neredeyse tek başına sırtlıyor. Stone, 'Oynadığım karakterler arasında favorim' diyor Bella için. Çünkü çok özgür biri Bella. Küçük bir çocuğun etrafındaki dünyayı merak etmesi gibi, büyük bir merak duyuyor her şeye. Kendini, bedenini keşfediyor. Yeme içme tarzı, dünyayı algılama biçimi, diğer insanlarla ilişkisi kabul edilen gerçeklikle örtüşmemesine kafayı takmıyor. Yaptığı yanlıştan utanç da duymuyor. Toplumsal normları hiçe sayıyor, kendi kurallarını kendi koyuyor zamanla. Laflarını sakınmıyor direkt olduğu gibi konuşuyor. Tüm bu çerçevede, aslında aykırı biri Bella. Sofrada yaptıkları, konuşma tarzı, hali tavırları hep birilerini, genelde de evlenmeyi düşündüğü Duncan Wedderburn'ü rahatsız ediyor. Bella, öğrendikçe özgürleşiyor, entelektüel hale geldikçe sorguluyor ve etrafı için rahatsız edici bir kişiye dönüşüyor. Film bu noktada sınıf züppeliğinden, kadın erkek rolleri üzerine cesur sözler söylemekten geri kalmıyor.
Oscar'da 'En İyi Film', 'En İyi Yönetmen', 'En İyi Kadın Oyuncu', 'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu', 'En İyi Uyarlama Senaryo', 'En İyi Sinematografi', 'En İyi Prodüksiyon Tasarımı', 'En İyi Kurgu', 'En İyi Kostüm Tasarımı', 'En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı' ve 'En İyi Özgün Müzik' kategorilerinde rakipleriyle yarışacak olan film kaç ödül alır bilemem ama sinema tarihinde önemli bir yer tutacağı ve Emma Stone'nun cüretkar sahneleriyle akıllarda kalacağı kesin.
HEPİMİZİN AİLESİNDE VARDIR BÖYLELERİ
Kaan Yıldırım, Erkan Kolçak Köstendil, Şinasi Yurtsever, Sarp Apak ve Derya Karadaş'lı kadrosuyla dikkat çeken İyi Bir Aile Değiliz, oyuncu Haki Biçici'nin yazıp yönettiği ilk film. Babalarının beklenmedik ölümünden sonra kendilerini türlü olayların içerisinde bulan bir ailenin bir günlük hikâyesini anlatan film tam bir durum komedisi.