Otoriter enternasyonal

Bugün yerel yönetimler için milletimiz sandıklara gidiyor. Özgür iradeyle verilen oy "demokrasinin kutsalıdır." Türkiye Cumhuriyeti yüzyılı geride bırakan bir "sandık deneyimleri birikimine" sahiptir.

Her bireyin bu demokrasi geleneğini sürdürmek sorumluluğu vardır. Özellikle seçimleri araç olarak kullanarak otoriterleşme örneklerinin çoğalmakta olduğu 21. yüzyılda bu misyon önemlidir.

BİRBİRLERİNDEN ÖĞRENİYORLAR

New York Times'in "yayın kurulu" tarafından
hazırlanan bir baş yazısında "Otoriter Enternasyonal" kitabına göndermeler yapılmakta. ()

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Kitabı yazan İngiliz Profesör Stephen GF Hall "otoriter yöneticilerin birbirlerinden öğrendiklerini, birbirlerinden kopyaladıklarını, yöntemleri paylaştıklarını" kanıtlarıyla yazmış. "Sosyalist enternasyonal" ya da "enternasyonal kapitalizm" gibi seçilmiş kralların da "otoriter enternasyonali" olduğuna işaret ediyor. O nedenle son yıllarda artık otoriter liderler devrilmiyor. "Ortak antikorlar" geliştirdiler.

Çünkü Daha önce Arap Baharı, Gül Devrimi, Turuncu Devrim gibi halk isyanlarının diktatörleri yerle bir ettiklerine tanık oldular.

MEDYA, STK VE SOKAK

Rusya Başkanı Putin Arap Baharı'ndan ve renkli devrimlerden ders çıkaran ilk lider oldu. Medyayı kontrol altına aldı.

Ve tabii medyanın sahipleri olan büyük zengin oligarkları da

İkinci adım STK'lardı.

İnsan sellerini sokağa döken medyanın yanı sıra STK'lar olduğuna
"teşhis" koydu.

Hele onlardan biri olan milyarder Soros'un "açık toplum" STK'sı

New York Times'e göre "sivil toplumun omurgasını oluşturan" ve sağlıklı bir demokrasinin kalp atışlarını yansıtan bu bağımsız ve özerk kuruluşları bir yasayla "yabancı ajan" konumuna soktu.

Başka ülkeden mali katkı alan bir STK'nın Adalet Bakanlığına "yabancı ajan" olarak kayıt yaptırması zorunluğunu getirdi. Sonraki yıllarda en az 60 ülke, STK'ları kısıtlamak için düzenlenmiş -benzer- yasalar çıkardı.

New York Times'taki baş yazıdan birkaç satır:

Geçtiğimiz 10 yılda diktatörler ulus ötesi bağlar kurdular, yöntemleri paylaştılar, taktikleri kopyaladılar.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Ve birbirlerinden öğrendiler. İfade özgürlüğünü ve bağımsız gazeteciliği, STK'ları ortadan kaldırmak, muhalifleri susturmak
ve eleştiriyi boğmak için yeni yollar buluyorlar.

(Putin'in fanlarından biri de Trump'tır.)

Öte yandan STK kıyımına karşın bir de "beyaz STK'lar" devreye girdi. Onlar yönetimlere hizmet verdikleri için destekleniyor. Baş yazıda bu devletlerin adları da yazılı. Türkiye'nin -bazı demokrasi eksiklikleri olsa da- o listede yer
almadığını belirteyim.

() New York Times 24 Ağustos 2023

Cavit Çağlar...

İş adamı, siyasetçi, gazete tv yayıncısı ve sporcu kadim dostum Cavit Çağlar'ın yaşamını anlatan "Fırtınalı Yaşam Öyküsü" kitabını bir nefeste okudum. Yazarı dost kalem Hulusi Turgut'u da kutluyorum.

..

Nobel ödüllü yazar Albert Camus de futbolcuydu. Cezayir Racing Üniversitesi takımının kalesini korumuştu. Neden kaleci Çünkü yoksul bir ailenin çocuğuydu. Her gece büyük annesi ayakkabılarının tabanını kontrol eder, eskimiş olursa ona fena halde çıkışırdı. Camus için ayakkabılarını eskimeden futbol oynayabileceği tek mevki kalecilikti. Camus futbol yıllarından öğrendiklerinin hayatta çok işine yaradığını şöyle dile getirmişti: "Top her zaman beklediğin yönden gelmez. Bunu bilmek bana hayatta çok yardımcı oldu."

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı