Avrupa'da aşırı sağ rüzgârı

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimi, Belçika Başbakan'ı De Croo'nun başını yedi,"yarın istifa edeceğim" dedi.

AB'nin iki kurucu ülkesinden biri olan Fransa'da Macron "Meclisi feshedip Haziran sonunda seçime gidileceğini" ilan etti. Avrupa Birliği Üyesi 27 ülkenin çoğunda bir aşırı
sağ rüzgarı esmekte.

Başta "göç" sorunu olmak üzere "cinsel alanda muhafazakarlık", LGBTQ'ya karşıtlık, aşırı sağ partilerin hormonlandıkları alanlar.

"Göç" için yaygın sloganı New York Times'de David Broder yazdı. "İslamlaşmış bir Avrupa mı istiyorsunuz, yoksa Avrupalı
bir Avrupa mı" Bu başlığın altında Avrupa'yı ürpertecek anlatımlar var.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

"Böyle giderse göçmen İslam nüfusu Hristiyan Avrupa nüfusunu geçecek. Avrupa'yı istikrarsızlaştırma, gençliğimizi alt üst etme, ülkelerimizde 5'inci kol gibi bir örgütlenme oluşturmakta. Ölümcül cihatçı askerler toplamakta. Göçten yararlanan İslamcı örgüt Avrupa'yı içten kuşatmakta."


FAŞİST BOTLAR

Wall Street Journal yayın kurulu imzasıyla dün aşırı sağ partilerin AP seçimlerinde başarılarını "faşist botların sokaklarda yürüyüşünün habercisi" olarak yorumladı. Bununla beraber"Avrupalı seçmenler gene de akıllı" ihtiyat notunu koydu.

Gerçekten 720 sandalyeli Avrupa Parlamentosu'nda "merkezci siyasi partiler 400'den fazla sandalyeyle açık ara çoğunluğu korudular.

Milliyetçi hatta ırkçı denebilecek aşırı sağ partiler oylarını katlamış hatta birkaç kez katlamış olmalarına rağmen 130 sandalyeye erişebildiler." "Faşist botlar" için bir örnek vereyim. Eski yarış pilotu Turak da AP seçimlerini kazanan bir aşırı sağcı.

"Nazi" selamı çakarken bir resmi yayınlandı. Kafasında ırkçı "Yunan altın şafak miğferiyle" başka fotoğrafı da medyaya yansıdı.

YILDIRIM ÇARPMASI

720 sandalyelik AP'ye sadece 130 aşırı sağcının girmesine bakarak "tehlike abartılıyor" deniyor.

Sadece genel rakamlar.

Oysa Fırtınada yıldırımların vurduğu özel ağırlıklı ülkeler var. Örneğin Fransa Başkan Macron'un partisi adeta çöktü. Sandıklardan Le Pen'in ırkçı partisinin aldığı oyun yarısını sandıklardan çıkarabildi. Dehşet verici bir sonuç. Macron
"milliyetçilerin ve demagogların yükselişi milletimiz ve Avrupa için tehlikedir" uyarısında bulundu.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Ve Meclis'i seçimlere götürüyor.

3 yıl sonraki Başkanlık seçimlerinde ise Marine Le Pen Fransa'nın başına gelebilir.

Yıldırım Almanya'ya da düştü.

Aşırı sağ AfD ikinci parti oldu.

Şansölye Olaf Scholz'un sosyal demokratlarının önüne geçti.

Birinci ise hâlâ muhafazakar Hristiyan demokrat birliği.

..

Sayfaya karikatürler koydum.

Avrupa Birliği yıldızları arasında hortlayan Hitler.

Avrupa Birliği Parlamen-tosu'nda aşırı sağ partilerinin sandalyelerinden oluşan Nazilerin gamalı haçı. Ve Avrupa seçimleri oy kutusu başında demokrasi, barış ve kardeşlik kuşağı takmış Fransa'yı temsil eden genç kız "gamalı haç üzerinde aşırı sağ partiler oy pusulasına hüzünle bakıyor."

Aşırı sağ'ın bir diğer kullandığı koz "Ukrayna'ya silah desteği"

Ne ilginçtir ki yüz yıla yakın süredir Sovyetler Birliği Rusya'sına ve sonra da Rusya federasyonuna karşı olan aşırı sağ, Ukrayna bağlamında -neredeyse- aynı çizgide. Trump Başkan seçilirse onunla birlikte bu çizgiyi daha da kuvvetlendirecekler.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

İKİ GÜÇLÜ KADIN

Daha önce Avrupa'nın aşırı sağ partileri "AB'den çıkmak" vaadinde bulunuyorlardı. Ancak