Aranıyor Yahya Sinwar

Gazze'de çözümlerin önünde iki isim var. Biri Netanyahu

İsrail'in varlığını sürdürmesi için "Hamas'ın bütün taburları, örgütü ve Gazze'deki lideriyle yok edilmesinde" kararlı. Diğeri ise Gazze'nin tünellerinden İsrail'e karşı savaşı sürdüren lider Yahya Sinwar.

Amerika tarafından daha 2015 yılında "özel olarak belirlenmiş küresel teröristler listesinde" yer almıştı. 2017 yılında Gazze şeridindeki Hamas'ın başına seçildi.

İlk söylemi "Şimdi sorun İsrail'i ne zaman ortadan kaldıracağımızdır."

BBC'den Frank Gardner şöyle bir soruyu gündeme getirdi. "Yahya Sinwar ortadan kayboldu. Nerede

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Dronlar, elektronik dinleme cihazları, insan muhbirler, İsrail istihbaratı ve bubi tuzaklarıyla dolu tünellerdeki İsrail askerleri aylardır onun nerede olduğunu keşfetmeye çalışıyor."

Yazıyı Frank Gardner'den seçmelerle sürdüreyim.

Hamas içinde Gazze yönetimine yükselen Yahya Sinwar.

YÜRÜYEN ÖLÜ ADAM

Karbeyaz saçları ve simsiyah kaşları olan Sinwar, Gazze'deki Hamas'ın lideri ve İsrail'in "bulmaya odaklandığı" adam. 7 Ekim'de 1200 İsraillinin öldürüldüğü ve 200'den fazla İsraillinin kaçırıldığı baskından öncelikle o sorumlu tutuluyor.

İsrail savunma kuvvetleri sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari kalemin kırıldığını açıkladı. "Yahya Sinwar Hamas komutanıdır Ve o yürüyen ölü bir adamdır. Altındakilerin de hepsi yürüyen ölü adamlardır.

İzzeddin el Kassam tugaylarının lideri Muhammed Deif'de"

İsrail Yahya Sinwar'ın yeraltında bir köşeye sıkıştırıldığına, korumalarıyla birlikte tünellerde saklandığına ve sinyalin izlenip yerinin belirleneceği korkusuyla kimseyle iletişim kurmadığına inanıyor.

Ebu Zamar çocuklarıyla birlikte Hamas tünelinde.

KAYA GİBİ SERT

Ebu İbrahim olarak bilinen Yahya Sinwar 61 yaşında. Gazze şeridinin güney ucundaki Han Yunus mülteci kampında doğdu. Filistinlilerin "el-Nakba (felaket)" olarak adlandırdığı süreçte yüzbinlerce Filistinli gibi mülteci oldular. Sinwar, Han Yunus'ta ortaokulu bitirdi. Ardından Gazze İslam Üniversitesi'nden mezun oldu. Müslüman Kardeşler "mülteci kamplarından yoksulluk içinde camilere giden gençleri etkilemeye" yoğunlaşmıştı. Yahya Sinwar'da o gençlerden biriydi.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Henüz 19 yaşındayken "İslami faaliyetler" nedeniyle tutuklandı. Ardından 1985'te tekrar tutuklandı.

Hapishanede Hamas'ın kurucusu Şeyh Ahmed Yasin'in güvenini kazandı. Daha o genç yaşında Hamas'ta isim yapmıştı.

Yahya Sinwar Hamas'ın "iç güvenlik örgütü El Mecd'i" kurdu.

Henüz 25 yaşındaydı. Adı korkuyla anılıyordu.

"İsrail'le işbirliği yaptığından şüphelenilen herkesi yakalatıp, infaz ettirmesiyle hem çekinilen, hem sayılan" bir yüksek profil çizmişti. İnfazların bir kısmını bazılarını kendi elleriyle yaptı.

Ve bundan gurur duyuyordu.

Yahya Sinwar'la 4 kez röportaj yapan İsrailli gazeteci Yaari bir defasında İsrail'le işbirliği yaptığından şüphelenilen muhbiri, adamın kardeşine öldürttüğünü söylüyor. Muhbiri bir çukura yatırtmış, kardeşi tarafından canlı canlı gömmesi emrini vermiş. Kendi infazlarından bazılarını ise palayla gerçekleştirmiş.

1988'de İsrail tarafından"12 Filistinliyi öldürmekten"suçlu bulunmuş ve "4 ömür boyu hapis" cezasına çarptırılmış.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

İsrailli uzmanlar Yahya Sinwar'ı tahlil ettiler. Onlar "Sinwar kalibresinde bir lider psikopat olamaz" görüşündeler.

Terör örgütlerinin, yıkıcı tarikatların ve diktatörlerin çoğunda "habis narsisim" olduğuna işaret ediyorlar ve Sinwar'ın da böyle birini olduğunu vurguluyorlar.

Onu İsrail hapishanesinde iyi tanıyan gardiyanlar düzenli bir günlük rutin sürdürdüğünü gelece dönük planlama yaptığını söylüyorlar.

Sinwar'ın Hamas içinde bu kadar popüler olmasından nedenlerinden biri de kesinlikle "yolsuzluktan uzak"