Washington'da 75. yıl kutlaması

NATO'ya üyesi devlet ve hükümet başkanları, ABD'nin başkenti Washington'da bir araya gelerek İttifak'ın 75. yıldönümünü görkemli şekilde kutlayacak.Liderler 3 gün boyunca, NATO'nun savunma harcamalarından külfet paylaşımına, yeni tehditlere karşı geliştirilecek imkan ve yetenekler gibi bir dizi konuda konuşup, İttifak'ın birliğini ve yeni tehditlere karşı hazırlandığını dünyaya gösterecek. Zirve, aynı zamanda ABD Başkanı Joe Biden'ın, 5 Kasım'daki başkanlık yarışına uluslararası çapta start vermesine vesile olacak. Peki neler konuşulacak

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Külfet paylaşımı ve harcama

ABD'de yönetim değişikliğine karşı hazırlık yapan Avrupalı müttefikler, yüzde 2harcama konusundaki iradelerini yineleyecek. Biden'ın yerine Trump'ın seçilmesi halinde, Washington'ın külfet paylaşımı konusunda daha sert ve tavizsiz tutum sergilemesi bekleniyor. Bu çerçevede NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 32 üyeli İttifak'ta, Türkiye dahil 23 ülkenin yüzde 2'lik hedefi karşıladığını, hedefi tutturamayanların da çok yakında buna erişeceklerini gösteren raporu açıklayacak.

Caydırıcılık ve savunma

NATO'ya bağlı kuvvet ve komuta karargahlarını "savaş konumuna" getirmeye hazırlanan liderler, yüksek düzeyde harekata hazırlık, muhabereye katılım olasılığının yanı sıra çalışma saatlerinden, izinlere, mühimmat ihtiyacına kadar her konuyu tartışacak.

Ukrayna

NATO üyeleri Ukrayna'ya üyelik kapısını biraz daha aralayacak, ancak kesin taahhütte bulunmayacak. Müttefiklerin, savaş bitene kadar mühimmat tedarikini sürdüreceklerini belirtmeleri de bekleniyor.

Hint-Pasifik

NATO, Çin tehdidi nedeniyle, bölge ülkeleriyle iş birliğini artırmayı hedefliyor. Zirvede buna vurgu yapılmasıbekleniyor.