Bizim çocuklar yarım bıraktı Filenin Sultanları tamamlaması sizde

A Milli Futbol Takımımız, EURO 2024 çeyrek finalinde çıktığı 631. maçında, 15. kez karşı karşıya geldiği Hollanda'dan aldığı 2-1'lik mağlubiyetle kupaya veda etti ama nasıl bir vedaydı o! Gözlerimiz yaşlı izledik.

Uzun bir aradan sonra ilk kez böylesi muhteşem bir oyunla bu kadar çok yaklaştık kupaya... Ama olmadı! "Topun da seni sevmesi lazım" denir ya...

Yapacak bir şey yok! Bundan böyle "önümüzdeki maçlara bakacağız." Ve şu tesadüfe bakın ki bir sonraki milli maçımız 21 gün sonra, Paris'te yine Hollanda ile...

Filenin Sultanları Olimpiyatlardaki ilk maçında "portakallar" ile karşılaşıyor. Bizim çocukların yarım bıraktığı işi umuyorum Filenin Sultanları tamamlayacak. Hem Almanya hem de Paris'in nabzını tuttum.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

ENSEYİ KARARTMAK YOK

Spor yazarı ve yorumcusu Şansal Büyüka: "Türkiye, elenmesine rağmen, şampiyonaya hiç şüphesiz damgasını vuran takımlardan biriydi. Kim şampiyon olursa olsun fark etmez, bugüne kadar Türkiye konuşuldu ve konuşulacak. Seyircisi ile konuşulacak... Birbirinden güzel golleriyle konuşulacak... Genç Arda'sı, Barış Alper'i ile konuşulacak... En çok da takım ruhu ile konuşulacak. İyi izler bıraktık. 'Galip sayılır bu yolda mağlup' derler ya... Hollanda maçı da öyleydi. Finale uzanan yolu bulmuştuk ama ikinci yarıda, özellikle ilk 20-25 dakikasında, geri çekilmemiz Hollanda'ya galibiyet getirdi. Bir de bu seviyedeki maçlarda bir kez pozisyon buldun mu atacaksın! Hollanda gibi bir takım karşısında başka hiçbir takım 5 net gol pozisyonuna giremez. Türkiye girdi. Ama atamadı! Takımımız kötü oynasaydı, 'Hak etmedik' derdik ama böylesine iyi oynayıp, kaybetmek... En büyük üzüntüm buna."

EDİRNE'DEN ÖTE GEÇME ZAMANI

"Yine de enseyi karartmamalı! Kadromuz çok genç. 19-20 yaşında oyuncularımız var ve 70-80 milyon Euroluk oyunculara karşı ezilmediler. Bu çok büyük başarı. Dolayısıyla 2 yıl sonraki Dünya, 4 yıl sonraki Avrupa Şampiyonasına, bu kadrodaki gençlerin takımın iskeleti olmasına müsaade ederek ve takviyeler de yaparak, eksikliklerimizi görerek hazırlanmalıyız. Türkiye'nin, ligin de başlaması ile 'ofsayttı, penaltıydı' gibi tartışmaları bir kenara bırakıp hem kulüpler hem milli takım seviyesinde, futbolu uluslararası seviyede araması lazım. Edirne'den öte geçme zamanımız geldi de geçiyor bile."

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

PRİM KAVGASINDAN BURALARA GELDİK

Hürriyet Spor müdürü, yorumcu Mehmet Arslan: "Bu şampiyona, aldığımız sonuçtan bağımsız, inan futboldan çok daha fazlasıydı. Zira takım olma bilinci, tutku, özveri, adanma gibi uzun süredir hasret kaldığımız değerleri hatırlattı bize. Salih Özcan'ın şu fotoğrafına bakın.

Hepimiz, onunla beraber tekmeye kafa uzatmadık mı Kazanmanın ötesinde adanmışlık ruhu budur işte. Jeep tartışmalarından, prim kavgalarından buralara geldik. Bir kültür devrimi yaşattılar hepimize. Bize çeyrek final sevinci yaşatan asıl sebep buydu. Geleceği çok parlak ve gelişen bir takımız."

PLANLI VE DİSİPLİNLİ BİR TAKIM

"Montella'ya gelince... Portekiz maçı hariç, şampiyonanın Ferdi Kadıoğlu'suydu. Türkiye'ye özgü kaotik futbol anlayışını yıkarak, belirli bir taktik anlayışa sahip, planlı ve disiplinli bir takım yarattı. Sahanın her metrekaresinde ve her mücadelede onun parmak izleri vardı. Tek eleştirim şu olabilir; sahada mükemmel şekilde uygulanan defansif anlayışı, ofansif futbola dönüştüremedi. Son olarak bugüne kadar uluslararası turnuvalarda hep bireysel sporcularla öne çıkardık. Şimdi takım sporlarında da coşku ve sevinci yaşıyoruz ve bence bu sevinç A Milli Kadın Voleybolcularımızla sürecek. Önceki akşamın rövanşını Filenin Sultanlarının alacağından hiç kuşkum yok."

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı