Akıl-güç-para

GÜNLERDİR yazmaya gayret ediyorum... BÖLGE DEĞİŞECEK. Dışarıdan gelip coğrafyanın altını üstüne getirenler değiştirecek! Bunu bilerek pozisyon almak, algoritma meydana getirmek ve Türkiye'nin büyümesinin zenginleşmesinin önünü açmak gerekmekte. Bugün değilse de yarın bunları konuşacağız. İsimlerin, partilerin, olayların pek bir önemi yok.
Asıl görülmesi gereken hiç SAHNEDE yer almayanlar ve GİZLENENLER...
Uzun zamandır AVRUPA-İNGİLTERE ve ABD'nin bölgedeki çatışmasını yazıyorum. İçerideki konular pek ilgimi çekmiyor. Zaten yeterince yakınlık gösteren var.
Ancak unutmamalı ki DIŞARISINI bilmeden, anlamadan gidilecek yol yok. Başak Demirtaş'ın "HALKIM ve PARTİM İSTERSE ADAY OLABİLİRİM" dedi. Seçmenleri istedi partisi istemedi. ADAY OLAMADI. NET! Selahattin Demirtaş'ın dün yaptığı açıklama bunu söylemiyordu. "Hem beni hem de eşimi aday yapmadılar" diyemezdi.
DEM PARTİ'ye bakıyorum, onlara yakın isimleri takip ediyorum.
Bölgeyi anlayan kucaklayan bir yaklaşım yok. Hatta alttan alta bölgenin OLİGARŞİK DÜZENİ koruma altına alınıyor gibi. Çabaları bende bu hissi uyandırıyor.
Defalarca yazdım. ABD bölgede...
Fransa-Almanya-Rusya da.. Tabi İngiltere de... Küçük oyuncuları pas geçiyorum... Herkes kendi çıkarı için ajandası için KÜRT KARTINI masaya getiriyor. Silah da terör de bunun sonucu zaten. BÖLÜNME senaryoları, kışkırtmaları da hiç eksik olmuyor.
Peki gerçek ne Asıl mesele ne
Neden DEM de HDP de KANDİL de bundan söz etmiyor Büyük güçler neden gizli gündemlerini canlı tutuyor
Gelin buna bakalım...
Bir süre önce Edirne'de tutuklu olan Selahattin Demirtaş tıpkı dün yaptığı gibi açıklamalarda bulundu.
HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Demirtaş, savunmasını sunduğu Kobani davasında Kürt sorununu ve çözüm önerilerini de mahkeme salonuna taşıdı... 7 madde sıraladı...
Gösteri, grev, yürüyüş, miting, örgütlenme ve ifade hürriyetinden giriyor, özgürlükçü, sivil bir anayasaya kadar uzanıyordu.
Anadilin tüm toplumsal alanlarda özgürce kullanılmasından devam edip, tarihini, kültürünü koruyup geliştirmesi kendi kimliğiyle örgütlenmesine kadar önerilerini sıralıyordu... Terör ve silah bırakma işine girmiyorum... Resmi ideolojiye yüklenmesi ve tutukluların salıverilmesine de...
Genel olarak DEM'e ya da eskiye dönüp HDP'ye baktığınızda karşınıza çıkan tablo bu. Doğru mu
Net olarak... Yani Demirtaş dahil pek çok isim ULUSLARARASI SORUN haline getirilen KÜRT MESELESİNİ KİMLİK ve KÜLTÜR'e getirip park etmekte!
Doğru mu Ortada... Durum böyle olunca başta KÜRTLER adına siyaset yaptıklarını iddia edenlerin bir kez daha düşünmesi gerekiyordu. Çünkü KİMLİK ve KÜLTÜREL sorunların çözüldüğünü kabul ettiğimizde bölgenin başka problemleri olmadığını da kabul etmiş oluyorduk! Doğal olarak o zaman iş kolaydı! Ancak gerçek böyle değildi. Kuzey Irak'tan, İran'ın güneybatısından, bizim güneydoğu dahil Akdeniz'e kadar olan ekseni ele alıp ekonomik olarak bakmak gerekiyordu. SORUN NEYDİ
BÜYÜK GÜÇLER ASLINDA NEYİ KULLANIYORDU
Devamlı olarak EKONOMİK gerçek ıskalanıyordu...
Ekonomik refleksler gelişmediği için ticaret KAÇAKÇILIKTAN öte yol bulamıyordu. Durum böyle olunca DİL kendi ritmini yakalayamıyordu.
Gelişemiyordu. Değişemiyordu. Canlı kalamıyordu! Yani DİL ve KÜLTÜR etkileşimle, insanların temasıyla, para ile, ticaret ile farklılık gösterirdi.
YASAYLA KANUNLA olmazdı!
Dağ başındaki bir köyde yaşayan Kürt vatandaşımıza zorla TÜRKÇE öğretsek ne olur Kürtçe'den vazgeçmesini yasaklasak ne olur!
Devam...
Türkiye'den sınırın aşağısına inildiği zaman karşımıza çıkan EKONOMİK TABLO berbattı.
Buralarda DEVLET kurmak isteyenler bu amaçla yürüyenler kendi yandaşlarına yalan söylüyordu.
Burada DEVLET kurulsa yaşama şansı yoktu!
Gizleniyordu. 200 ülkenin yer aldığı ülkeler listesinde EKONOMİK olarak ya sonda ya sondan bir üstte olurdu! Bölgede yaşayan çocukların kaçı koleje gidiyor, kaçı yabancı dil öğreniyor, kaçı güzel sanatlara ilgi duyuyor ve kendini ifade ediyor, kaçı cep telefonu kullanıyor, kaçı yaz-kış tatilleri yapıyor, kaçı bilimsel çalışmaların içinde yer alıyor, kaçı yılda iki kez yurtdışına gidiyor öğreniyor geliyor, kaçı BATI STANDARTLARINDA ÜNİVERSİTELERDE BOY GÖSTERİYORDU, kaçı burs kazanıp modern dünya ile bütünleşiyor ve doğdukları topraklara dönüyordu...
BUNLAR KONUŞULANLAR LİSTESİNDE 'SON'da bile değildi!
Oysa bölgenin eğitim seviyesi yeterli olmadığı için İŞ YOKTU, kalibrasyon yoktu, uzmanlık yoktu. VASIFSIZ HAYAT insanların kendilerine de ailelerine de güzel yaşanası bir hayat sunmalarını engelliyordu.