Metro 15 dakikada tahliye edildi

13 ülkeden 200'e yakın uzman ve personelin katılımıyla Bursa'da senaryo gereği deprem nedeniyle raylardan çıkan metro vagonundaki yaralıların tahliyesi gerçeği aratmadı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nın ortak olduğu, HAVELSAN'ın koordinatör olarak başvurduğu, "Team Aware" projesi, Avrupa Birliği ülkelerinden gelen 92 proje arasından birinci olarak seçilmişti. Acil müdahale ekiplerini uzaktan takip eden, kapalı alanda yerlerini belirleyen, giyilebilir sensörler ve yapay zekâ ile aktivitelerini tespit eden, giyilebilir kimyasal biyolojik radyolojik nükleer (KBRN) sensörler, akustik sensörler ve dronelar içeren bir sistemi kapsayan projede, Türkiye'nin liderliğinde İspanya, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Portekiz, İrlanda, Hollanda, Belçika, Avusturya, Yunanistan ve Romanya'dan 20 kurum yer alıyor. Tüm acil müdahale ekibinin uzaktan takip edilmesini ve yönetilmesini sağlayacak projenin teknik ve idari koordinasyonunu Türk savunma sanayisinde yazılım tabanlı çözümleriyle dikkati çeken HAVELSAN yürütüyor. 2018 yılında başlayan Avrupa Birliği Team Aware projesinin final programı Bursa'da yapıldı. 13 ülkeden uzman ekiplerin katılımıyla gerçekleştirilen program, sahada yapılan tatbikatlarla tamamlandı.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Nefes kesen tatbikat

13 ülkeden 80 kişinin üzerinde yabancı uzman, 20 kurum katılımı, HAVELSAN ekibi, UMKE, Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ve Akıllı Şehircilik Dairesi başkanlıkları ile BURULAŞ ekiplerinin de katılımıyla 200'ü aşkın personelle kimyasal alan, yangın ve tren kazası tatbikatları gerçekleştirildi. Küçükbalıklı Afet Koordinasyon Merkezi'nde gerçekleştirilen kimyasal alan ve yangın tatbikatları gerçeği aratmazken, tren kazası tatbikatı ise âdeta nefesleri kesti. Senaryo gereği metro, Nilüfer İstasyonu ile Odunluk İstasyonu arasındaki tünelden geçerken, deprem meydana geldi ve metro vagonu raylardan çıktı. Metrodaki yolculardan 21'i yaralanırken, olay yerine gelen ekipler, olaya son teknolojik donanımlarla müdahale etti. Giyilebilir teknolojiyle donatılan müdahale ekipleri, ilk olarak olay yerine bir drone yönlendirdi. Olay yeri ve yaralı tespitleri öncelikle drone ile yapıldı. Bu tespitin ardından yürüyebilecek durumdaki yolcular, raylar üzerinde çıkış noktasına yönlendirilirken, müdahale ekipleri de vagona girerek içerideki yaralılarda durum tespiti yaptı. Bu tespit ekiplerin özel gözlükleri sayesinde kriz merkezinden de anlık takip edildi. Bu gözlem ve tespitlerin ardından devreye UMKE ekipleri girdi. Yaralılara ilk müdahaleyi vagon içinde yapan ekipler, termal battaniyeye sardıkları yaralıları sedyelerle raylar üzerinde istasyona kadar taşıdı. Yaklaşık 3 saat süren tatbikat, metronun 15 dakikada tahliye edilmesi sonucu başarıyla tamamlandı.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Faydalı sonuçları olacak

Tüm tatbikatı yerinde takip eden Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Muhammed Emin Tarım, HAVELSAN koordinatörlüğünde, ortağı oldukları Avrupa Birliği Team Aware projesinin final programı tatbikatlarını başarıyla gerçekleştirdiklerini söyledi. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak afet ve acil durum yönetiminde kurumsal kapasitenin artırılması, teknoloji geliştirilmesi ve inovatif projelere çok önem verdiklerini kaydeden Tarım, "2018 yılında başlayan bu proje ile afet ve acil durum ekipleri ve itfaiye teşkilatımızda giyilebilir teknolojiler ile olaylara müdahale yönetiminin inovatif olarak sağlanmasını amaçladık. Toplam 13 ülkeden yabancı uzmanlar ve 200'e yakın personelle kimyasal alan, yangın ve tren kazası tatbikatlarını gerçekleştirdik. Proje sonuçlarının ülkemiz ve şehrimiz için çok faydalı sonuçları olacağına inanıyoruz. Proje koordinatörü HAVELSAN başta olmak üzere tüm katılımcı ekiplere teşekkür ediyorum" diye konuştu.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Başkan Ergün'e sevgi seli


Kent merkezinde esnaf ve vatandaşlarla buluşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cengiz Ergün'ü, Manisalılar sevgiyle karşıladı. Esnaf ve vatandaşlarla selamlaşan, sohbet eden Başkan Ergün, ziyaret sırasında çocukları da hediyeleriyle sevindirdi. Ziyaret sırasında vatandaşların ve esnafın davetini de geri çevirmeyen Başkan Ergün, Hanımlar Kahvesi'nde verdiği çay molasında, Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin Haydi Kadınlar Manisa'ya Projesi kapsamında kentin tarihi dokularını gezen Akhisarlı kadınlarla buluştu. Düzenlenen gezi programı dolayısıyla memnuniyetini paylaşan kadınlar, Başkan Ergün'e teşekkür etti.

'Daima yüksek tempodayız'


Konya Meram Belediye Başkanlığı için AK Parti'den ikinci kez aday gösterilen Başkan Mustafa Kavuş, Sahibata Mahallesi ve Furgan Dede Caddesi'nde bulunan esnafı ziyaret etti, vatandaşlarla bir araya geldi. Hemşehrileri tarafından oldukça sıcak karşılanan Başkan Kavuş, "Biz her zaman hemşehrilerimizle iç içe olduk. Bugün hemşehrilerimiz bizi ilgi ve sevgiyle karşılıyorsa sebebi budur" diye konuştu.

1000 derecede sanat


Fatih Belediyesi Sanat Akademisi tarafından düzenlenen "Cam Boncuk Atölyesi" cam sanatının sevilen tekniklerinden biri olan açık alevde şekillendirme yöntemini deneyimlemek için fırsat sunuyor. Atölye çalışması sırasında 1000 derece sıcaklıkta murano camları eritilerek bal kıvamına getiriliyor ve yer çekimine karşı sürekli döndürülerek şekillendiriliyor. Kullanılan mandrenlerle camlar şekillendirilip atölye sonunda katılımcılara hediye ediliyor.

EMITT'in gözdesi oldu


Dünyanın en büyük beş turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'na (EMITT) her yıl olduğu gibi bu yılda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi standı damgasını vurdu. 95 ülkeden 595 katılımcının yer aldığı EMITT Fuarı'nda yaklaşık 40 bin ziyaretçiye, Balıkesir'i tüm değerleriyle en güzel şekilde ilçe belediyeleri ve STK'larla birlikte güçlü bir şekilde tanıtan Büyükşehir Belediyesi, görkemli ve devasa standıyla göz doldurdu. Balıkesir'in; yeme içme kültürünün, ürün çeşitliğinin, marka değerlerinin, turizm destinasyonlarının ve tarihinin en güzel şekilde tanıtıldığı fuarda, Balıkesir standına ziyaretçilerin ilgisi büyük oldu.

Öğrenci dostu belediye


Beşiktaş'ı öğrenci dostu bir kent haline getiren Beşiktaş Belediyesi'nin hizmete sunduğu Beşiktaş Akademi ile öğrenciler hem lise ve üniversiteye hazırlanıyor hem de kişisel gelişimlerini sürdürüyor. Öğrencilerin lise ve üniversiteye hazırlanmasına imkân sağlayan ve kültür-sanat kurslarıyla 7-16 yaş arası öğrencilerin kişisel gelişimlerine destek olan Beşiktaş Akademi'de eğitimler devam ediyor. 18 dersliğin bulunduğu Beşiktaş Akademi bünyesinde etüt sınıfları, kütüphane, dans salonu ve kodlama sınıfı yer alıyor. Hafta içi ve hafta sonu gruplarıyla eğitime ara vermeyen merkezde veli bilgilendirme sistemi de bulunuyor.