İzmir'e deniz taksi Çeşme'ye doğalgaz

Bu hafta yazıma Ege'den iki müjde ile başlıyorum. İzmir'de, Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay ile bir araya geldik. Oturur oturmaz Başkan müjdeyi patlattı. İzmir Körfezi'nde, Venedik modeli 5 kişilik deniz taksilerle yolcu taşınacak. İlk planlamaya göre, deniz taksi yanaşma yerleri Bostanlı, Karşıyaka, Konak, Alsancak, Pasaport, Göztepe, Karantina, Üçkuyular iskeleleri ile Konak Pier ve İzmir Marina olacak. Ayrıca yeni iskeleler eklenerek yolcu indirme-bindirme noktaları artırılacak. Deniz taksi projesinin 8 ayda hayata geçirilmesi planlanıyor.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Doğalgaz geliyor

Başkan Tugay'dan ayrılır ayrılmaz soluğu Çeşme'de aldım. Çeşme Belediye Başkanı Lâl Denizli ile kısa bir sohbet gerçekleştik. Bu sohbette yangınlar ve birçok konuyu konuşurken, Başkan Denizli'nin, İzmirGaz ile bir toplantı gerçekleştirdiğini öğrendim. Ege'nin gözbebeği Çeşme'ye bir an önce doğalgaz getirilmesi amacıyla ilk adımı atmış. Göreve geldiği günden bu yana İzmirGaz ile üç kez toplantı yapmış. Doğalgazın Çeşme için çok geç kalınmış bir adım olduğunu ifade eden Başkan Denizli, doğalgaz hattının bu yılın sonuna doğru ilk haneye ulaşmasını hedeflediklerini belirtiyor. Eğer Başkan'ın hedefi gerçekleşirse görevde daha bir yılını doldurmadan Çeşme'yi doğalgaz ile buluşturmuş olacak. Başkan dersine öyle güzel çalışmış ki hangi konuda ne sorduysam hepsiyle ilgili tek tek açıklama yaptı. Bu kadar kısa zamanda her konuya bu kadar hâkim olmasına şaşırmadım desem yalan olur. Başkan Denizli'yi yürekten tebrik ediyorum

Avrupa'nın en yoğun havalimanı

Bu hafta sizlerle paylaşacağım bir de başarı hikâyesi var. İzmir'e gelmeden önce geçen hafta İGA İstanbul Havalimanı CEO'su Selahattin Bilgen'in daveti üzerine İstanbul Swissôtel The Bosphorus Otel'de düzenlenen ACI Europe "Avrupa Havalimanları Konseyi Yıllık Genel Kongresi"ne katıldım. Avrupa'daki havacılık sektörünün mevcut durumu, karşılaştığı zorluklar ve gelecek beklentileri, sektörün ekonomik durumuna ilişkin içgörüler ve önümüzdeki yıl için politikaların tartışıldığı kongrenin açılış konuşmasını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, 2002 yılından itibaren yürüttükleri hava ulaşım politikaları ve faaliyetleriyle, Türkiye'nin dünyada en hızlı gelişim gösteren ülkelerden biri olduğuna dikkati çeken Bakan Uraloğlu, İGA İstanbul Havalimanı'nın günlük ortalama bin 520 uçuş ile Avrupa'nın en yoğun havalimanı olmayı yıllardır sürdürdüğünü belirtti. İGA İstanbul Havalimanı CEO'su Selahattin Bilgen ise Doğu ve Batı arasında 'küresel bağlantının simgesi' ve 'dünyaya açılan kapı' olan İGA İstanbul Havalimanı'nın ve Türk havacılığının son yıllardaki hızlı büyümesinin altını çizerek, bu başarının özellikle turizmde ve Türkiye'nin ekonomik ve toplumsal gelişiminde oynadığı role değindi.