'AB'yi sorgulayan kesim genişliyor'

AP seçim sonuçlarını değerlendiren Sırakaya marjinal ve aşırı siyasi partilerin oylarını arttırdığını vurgulayarak "Bu partiler yalnızca göçmen karşıtlığı üzerinden mi oy topluyor Hayır. Bunlar aynı zamanda AB karşıtlığı olan ülkeler. Bunun kuruluş felsefesine de ciddi anlamda bir tehdit olduğu düşüncesi içerisindeyim" dedi.

AP seçim sonuçlarını AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya ile konuştuk. Sırakaya Almanya'da doğmuş büyümüş, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD)hem kurucusu olmuş hem de başkanlığını yürütmüş bir isim. Sırakaya, AK Parti Brüksel Temsilciliği'nde de başkanlık görevinde bulundu. AP'yi de, yine partisinin üyesi olduğu Avrupalı Muhafazakarlar ve Reformistler İttifakı'nda (AECR) Yönetim Kurulu üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunduğu, aynı zamanda halen yürüttüğü görevi dolayısıyla yakından izliyor. AP seçim sonuçlarına ilişkin Sırakaya özetle şunları söyledi:

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

ANA AKIM GÜÇLENMİYOR: Bir önceki seçimlere göre siyasi katılımın düşmediğini gözlemledik. 2019'da yüzde 43 ile belki de en dibi görmüş olan seçimlerde son dönemde Avrupa'daki güvenlik sorunlarının artmış, yaşam koşullarının zorlaşmış olması, vatandaşın bütün bunlarla birlikte sandığa ilgisinin artıyor olması pozitif bir şey. Ama seçim yoluyla vermiş olduğu mesaj ile ana akım siyasi partileri daha güçlü hale getirmiyor. Bu anlamda ürkütücü.

AP SEÇİMİ OLARAK GÖRÜLMEDİ: (Kamuoyu araştırmalarında) Almanya'da sandığa gidenlerin yüzde 55'i ülke içerisindeki siyasetin kendilerinin oy verme süreçlerinde belirleyici olduğunu söylemiş. Bu bir önceki seçime kıyasla yüzde 8 artış demek. Bu seçimlerde daha fazla vatandaşın karar verirken göç, ekonomi, güvenlik, alım gücünün düşmesi, günlük yaşantısına daha fazla dokunan konular üzerinden oy verme sürecini şekillendirdiğini gözlemliyoruz. Geçmiş dönemlerde vatandaş kendi güncel hayatını fazla etkilemediği için katılımı düşük tutarken, yüzde 51 düzeyine getirmiş olmasıyla, bir şekilde kendi ülkesindeki siyasetçilere de mesaj verme aracı olarak kullanıyor. Sadece AP seçimi olarak görmüyor.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

KURULUŞ FELSEFESİNE TEHDİT: Ana akım siyasi partiler gittikçe eriyor, marjinal partiler diye ifade ettiğimiz aşırı siyasi partiler gittikçe oylarını arttırıyorlar. Bu partiler yalnızca göçmen karşıtlığı üzerinden mi oy topluyor Hayır. Bunlar aynı zamanda AB karşıtlığı olan ülkeler. Dolayısıyla Avrupa'nın kendi içerisinde Avrupa'yı sorgulayan bir kesimin arttığını gözlemliyoruz. Bunun kuruluş felsefesine de ciddi anlamda bir tehdit olduğu düşüncesi içerisindeyim.

PARTİLER HİBRİT KİMLİK EDİNİYOR: Sadece bu seçime has bir tepkiden bahsetmiyoruz, son 10 yılda artan bir oy trendi gözlemliyoruz. Bu siyasi partiler emeklilik konusunda daha sosyal demokrat çizgideyken, toplumsal sorunlarda daha sağcı bir çizgiye evrilebiliyorlar. Artık siyasi partiler geçmiş dönemde olduğu gibi sağ ve sol olarak adlandırılabilecek bir konumda değil, daha hibrit bir kimlik edinmeye başladılar.

LİDERİN ÖNEMİ ARTIYOR: Siyasi partinin öneminin azaldığı, siyasi parti liderinin veya parti içerisindeki figürlerinin öneminin arttığı bir süreci gözlemliyoruz. Özellikle ülkemiz başta olmak üzere lider endeksli siyasi hareketi eleştiren AB'nin kendisinin daha çok lider endeksi anlayışa evrildiği süreci görüyoruz.