Yerel yöneticilerden farklı beklentiler var

Yerel seçim sonuçları ile ilgili herkes farklı değerlendirmeler yapacaktır Ama seçim sonuçları gösterdi ki yerel yönetim artık yol yapmanın, su getirmenin ötesine taşındı. Beklenti farklı boyuta ulaştı. Artık yerel yönetimde gelecek bekleniyor. Geleceğin içinde iş, aş, refah hatta zenginleşmek bile var.

Yerel seçimde trendin aksine başarılı olan birkaç örnek bu görüşü doğruluyor. Mesela Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin kenti farklı boyuta taşıdı. Gaziantep mutfağını şifa ile buluşturdu. En fazla coğrafi işareti aldı. Sanayicinin önünü açtı. Yapılan bu işler kente katkı yaptı. Depremin de vurduğu kente ekonomi genel sıkıntının hissedildiğinden daha az hissedildi ve Fatma Şahin seçimi başardı...

Fatma Şahin

Bir başka örnek Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler'in çalışmalarına yansıdı. "Üreten Ordu" sloganı ile yola çıktı. Tarımdan, turizme yeni adımlar attı. Ve en önemlisi fındığın arkasında durdu. Yapılanlar kente yansıdı. Çok güçlü rakibine rağmen ipi başarıyla göğüsledi...

Hilmi Güler

Mersin'de de benzer bir gelişme oldu. Vahap Seçer kooperatiflerle çok iyi ilişkiler kurdu. Üretime tam destek verdi. Kent müthiş bir göç aldı. Ama buna rağmen refah kaybı Türkiye'de hissedilenin altında kaldı ve açık ara seçimi kazandı.

Vahap Seçer

Bu konudaki son örnek Ankara'dan verilebilir Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ilçe belediye başkanlığı dönemindeki kuralı bozmadı. Üretimi önemsedi. Ankara'nın çeperlerinde yeniden tarımı hatırlattı. Üstelik üretilenin satılmasının önünü de açtı. Ankara'daki büyük farkta mutlaka üretime verilen bu desteğin de payı oldu.

Yeni dönem, yerel yönetimlerin üretimi öne çıkarma dönemi olacak. Yol, su tamam Ama seçmen daha ötesini istiyor. Seçim sonuçlarına bir de böyle bakılmalı

Zeydan Karalar beklentiyi yükseltti

Seçimin başarılı isimlerinden biri de Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar O da üretime önem verdi ama daha önemlisi bütün Anadolu kentlerinin atması gereken bir adımı attı. Adana'da üretim yapan ama merkezleri İstanbul'da veya başka bir kentte olan işletmeleri Adana'ya döndürdü.

Böylece Adana'nın gelirini artırdı. Bütçe dengesini sağladı. Pandemi ve depreme rağmen Adana'yı ayakta tuttu. Şimdi Adanalı ondan yeni yatırımların önünün açmasını istiyor. Özel sektör deneyimini bu alanda göstermesini bekliyor.

"Portakal Çiçeği" Adana'ya iyi geldi

Aradan çok uzun süre geçti. Bir Adana gezisinde Toyota'nın Türkiye Başkanı Ali Haydar Bozkurt ile sohbet ederken gözleri daldı ve şöyle dedi:

-Bizim çocukluğumuzda Adana bu mevsimde portakal kokardı. Portakal çiçekleri Adana'ya farklı bir hava verirdi.

Sohbet derinleşti. Konuşma, 'Bu isimde neden bir etkinlik yapılmıyor' sorusu ile noktalandı. Sonra Adanalı gazeteci dostum Mehmet Uluğtürkan'a aktardım bu sohbeti. Bir taslak hazırlamasını bunu Ali Haydar Bozkurt'a iletmesini söyledim, hatta taslak konusunda bir de beyin fırtınası yaptık. O taslak hazırlandı. Ali Haydar Bozkurt'a gitti. İşte "Portakal Çiçeği Karnavalı"nın temeli böyle atıldı.

Ve o temel şimdi nisanda Adana'da sloganıyla bu yıl 12. kez düzenlenecek "Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı" hâline geldi. Ve bu yıl bir ilki başardı karnaval, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın "Türkiye Kültür Yolu Festivalleri" kapsamına dâhil edildi.