Seçmen sürprizi!

Çoğu kimse yerel seçimlerde alınan sürpriz sonuçları hayat pahalılığına bağladı ki zaten öncesinde konuşulan bir mevzu idi.

Pek çok şehrin el değiştirdiği yerel seçimlerde, CHP uzun bir aradan sonra bu denli bir başarı sağlamış oldu. Ama tek başına değil. Türkiye genelinde eriyen İYİ Parti ve DEM Parti'nin oylarının CHP'ye gittiği görülüyor.

Oyların CHP'nin performansına verilen oylar olmadığını anlamak güç değil.

Çünkü başta İstanbul ve Ankara olmak üzere, mevcut CHP'li başkanların belediyecilikte parmakla gösterilecek hiçbir başarılarının olmadığı herkes görüyor.

Buna rağmen oylardaki kayma neden yaşandı

Dün Hikmet Genç yazdı: "Defalarca yalanları ayyuka çıkan ama 'ben yalan konuşmayı bilmiyorum' diyen, tatilleriyle anılan, vaat ettiklerinin yüzde 10'unu bile gerçekleştirmeyen, projelerini hatırlamayan, gördüğü her koltuğa talip olan, baba ve abla dediklerine kelek atan birinden İstanbul'a ve dahi memlekete bir fayda beklenir mi"

Zannetmiyorum ki seçmenin büyük çoğunluğu Hikmet Genç'in aksini düşünsün.

Ancak, ortaya konulan apaçık bir tepki var, bunu ne yapacağız

İşte onu da siyasi partiler düşünecek.

1977'den beri ilk defa birinci gelen CHP diyecek ki, 'Bayram değil seyran değil, bu millete ben ne verdim, hangi belediyecilik başarısıyla destan yazdım da bunca teveccüh gördüm Madem öyle 10 ay önceki seçimi neden kaybettim '

Ak Parti diyecek ki 'Bu tepki bize ne anlatıyor, 20 yıl sonra gelen bu kayıplar nasıl telafi edilecek, seçmenimiz neden oylarını sağa sola emanet verdi.'

Her iki taraf, (hatta Yeniden Refah) için de 'sürpriz' olan sonuçları hemen herkes evire çevire kafasında değerlendirecek.

Sonuçtan bağımsız olarak, umuyorum ki İstanbul, kentsel dönüşüm gibi hayati bir meselede İmamoğlu belediyeciliğinin tembelliğine kurban gitmez. Son beş yılda İstanbul'a, Ankara'ya yapılamayan hizmet, yapılamayacak olanların habercisi ise vay halimize...

Şu da bir gerçek DEM Parti, Demoklesin kılıcı gibi İmamoğlu'na verilen oyların peşine düşecek, hatta düştü bile!

Daha oylar sayılırken açıklama yapan DEM Partili Meral Danış Beştaş'ın 'Ekrem İmamoğlu bu oylar benim demesin sakın; biz kazandırdık' açıklaması yapması, önümüzde nasıl bir beş yıl olacağının habercisi gibi.