Emeklilikte İntibak Yasasına Takılanlar (EİT)

Emekliler açlık sınırının altındaki maaşlarla geçinmek zorunda. Ülkemizde 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar, 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 arasında sigortalı olanlar ve 30 Nisan 2008 sonrasında sigortalı olanlarolmaküzere üç farklı sistem uygulanıyor.

Bu üç sistem arasında çok ciddi gelir adaletsizliği var. Bu farklı sistemler nedeniyle maaşlar arasında ciddi uçurumlar var. Verilebilecek birkanun teklifi ile emekliler arasındaki gelir adaletsizlikleri ciddi oranda giderilebilir.

2008 sonrası için çalıştıkça düşen emekli aylıklarının düşmesinin önüne geçilmeli. Bugün Türkiye'deki emekli sayısı 16 milyonu aştı. İntibak Yasası teklifinin yasalaşması hâlinde 2000 yılı sonrası emekli olan 10 milyona yakın intibak mağduru bu düzenlemeden faydalanabilecek. Güncelleme katsayısı 30'dan 100'e çıkacaktır. Böylece kök maaşı 9.000 lira olan bir emeklinin maaşı yaklaşık 30.000 lira olacak.

Sayın Cumhurbaşkanı 2024'ü Emekli Yılı ilan etmişti. Milletin yetki verdiği milleti yönetenler; emeklinin onurunu rencide etmeden kanun ile emeklinin hakkını teminat altına almalı. Çünküinsan onurunu kırıcı bir şekilde kök maaşları çok düşük.Emekliyi, yetkiyi ele geçirenlerin iki dudağı arasındaki rakama hapsetmemeli. Seyyanen zam verdi mi, verecek mi diye emekli artık düşünmemeli. Emeklinin hakkı yasal teminat altına alınmalı.

Bir araştırmanın 2024 Şubat ayı sonucuna göre; Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 16.257,18 TL'ye, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarınıntoplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 52.954,98 TL'ye, bekâr bir çalışanın'yaşama maliyeti'de aylık 21.189,34 TL'ye yükseldiği bir ortamda emekli maaşı hiç olmazsa yoksulluk sınırının 50 üstünde olabilmeli. Bir haneye 2 asgari ücret giriyorsa bu hanenin geliri yoksulluk sınırının üstünde olabilmeli. Asgari ücret tespiti de emekli maaş tespiti de artık bu yoksulluk sınırı kıstası üzerine otomatiğe bağlanmalı. Saygılarımla...

Adem Toprak

Ne derler;"eden kendine edermiş"

Ne dermiş eskiler "Eden kendine eder..."

Her yaşanandan ders çıkarmak ise maksat hatayı başkalarında aramayalım. Hatayı kendimizde bulmadıktan sonra hatadan kurtulmamız mümkün olmaz bunu bilelim. Yenile yenile yenmeyi öğrenenlerden ibret alalım. Arkasında millet olmayan hiçbir girişimin hiçbir hareketin başarılı olamayacağına inanalım.

"Ne ararsan ara, kendinde ara" diye söylemiş atalarımız. O hâlde düne kadar hep sizi bağrına basan millet ne oldu da yönünü sizden çevirdi Burada hata, yönünü çevirende midir Yoksa onun yönünü çevirmesine sebep olan hatalı tutum ve davranışlarınızda mıdır

Bence memura verdin de verdin verdin de verdin... Ne oldu Sana destek veren ne kadar çıktı Diğer taraftan pandemiden beri esnafa ve emekliye vurdun da vurdun... Onlar da gitti verdi sağa sola... Ne oldu O kadar yazdık yanlış yapılıyor diye. Kamu ile özel sektör arasındaki makas bu kadar açılmasın diye. İnşallah mesaj alınmıştır ve önümüzdeki dönemde esnafın da memurun da sesine ses olunur, derdine çare bulunur. Vaki olanda hayır vardır...