İstanbul ve Antalyagezginlerin gözdesi

"Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden ikisi Türkiye'de."

BM Dünya Turizm Örgütü verileri ve Euromonitor International'ın 2023 raporu kaynak gösterilerek hazırlanan haberi bu başlık altında veren bbb.com.

Türkiye hakkında pek olumlu haberin çıkmadığı yabancı basınında turizmde yakaladığımız başarının takdir edilmesi şaşırtıcı.

Euromonitor International'ın 'En İyi 100 Şehir Destinasyonu Endeksi 2023' raporu ve haberdeki Türkiye ile ilgili çarpıcı notlar şöyle:

- Uluslararası seyahatlerde sayılar pandemi öncesinin yüzde 90 seviyesine yaklaştı.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

- 2023 yılında yaklaşık 975 milyon insan yurt dışına çıktı.

- Bu uluslararası gezginlerin çoğunun aklında tek bir ortak varış noktası var: Türkiye.

- Euromonitor International, dünya genelindeki ilk 10 şehrin ayrıntılarını içeren 'En İyi 100 Şehir Destinasyonu Endeksi 2023' adlı raporuna göre en çok ziyaret edilen dört şehirden ikisi Türkiye'de; İstanbul ve Antalya.

- İstanbul, 2023'te önceki yıla göre yüzde 26 büyümeyle ilk sırada yer aldı. Bu çok büyük bir sürpriz değil, ama 1.3 milyonun yaşadığı 'Türk Rivierası' Antalya'nın kendi nüfusunun 12 katından fazla (16.5 milyon) yabancı ziyaretçiyi ağırlamayı nasıl başardığı merak konusu.

- Turkuaz suları, ılıman kışları, cızırtılı yazları ve 300 gün süren güneş ışığının tarihsel bir sahil destinasyonu haline getirdiği Antalya; Almanlar, Ruslar ve İngilizler için uzun zamandır en gözde seyahat noktası.

- Antalya sadece Türkiye için değil, dünya için de önemli bir turizm merkezi. Doğal güzellikleriyle ziyaretçilerin beklentilerini karşılıyor.

- Türkiye'ye ziyaretçi çeken bir diğer husus ise büyüyen medikal turizm endüstrisidir.

İki ülke sanatçıları İsrail'e tepki gösterdi