Tıbbın tezatları

Sağlıklı olma ve uzun yaşama arzusu nerde ise tüm insanların ortak arzusu ve ilgisini çeker. Yarım asra yaklaşan hekimlik hayatımda hastalarımıza tavsiye niteliğinde yazıp çizdiklerime baktıkça, şifa yolunda aldığımız mesafenin çok da fazla olmadığını görmekteyim.

Şifa Allah'tandır sözü bazı insanların hoşuna gitmese de yaşanılan gerçekliklerden çıkan evrensel sonuç bu..

Özellikle öğrencilik yıllarımızda hocalarımızın aman ha dikkat diyerek kulaklarımıza küpe yaptığı, bugün yanılmışız dediğim o kadar çok tavsiye ve öneri var ki, bugünün olmazsa olmaz tavsiyelerimizin geçerlilik süresi ile ilgili hayıflanmamak mümkün değil.

Tereyağı, zeytinyağı, yumurta ve et gibi temel gıdalardan geçmiş yıllarda hastalarımızı mahrum bırakma günümüz tıbbında bilimsel gerçeklerle çürütülmüş durumda. O yılların modası olan nebati yağlar ve sıvı yağları ise, bugün evlerden uzak tutulması gereken listenin başında.

Başka tezatlar da elbette var.

Son yıllarda yeme kültürümüze giderek artan bir ilgi var. Ne yerseniz o olursunuz ya da yediğiniz ilacınız olsun gibi evrensel kabul görmüş gerçekliklerin dama atılmış pabuçları bugünlerde yeniden gündemde.

Yapılan çalışmalar ağzımızdan girenlerle ilgili yapılan affedilmez hataları su yüzüne çıkardı. Bugün biliyoruz ki, tedavisindezorlandığımız birçok hastalığın zemininde yiyip içtiklerimiz var.

Özellikle yanlış beslenmenin de katkısı ile bağırsak florası bozulduğunda, depresyon, panik atak, anksiyete hattapsikotikbozukluklaralerjik hastalıklar, migren veromatizmal hastalıkların görülme sıklığı artıyor.

İşin sırrını daha yeni yeni çözmeye başladık.Beyinle bağırsaklarınembriyolojik kökeni aynı.Çin tıbbında hâlâ önemini koruyan meridyen kavramında beynimize ait bir hattın olmaması ve bunu kalın bağırsak, mide ve safra kesesi meridyenleriileyerinegetiriyor olması da çok manidar ve araştırılmasıve üzerinde çok çalışılması gereken bir konu.

Pratik hayatta karın krampları ile stres arasında çok yakın bir ilişkinin olduğunu bilmeyenimiz yoktur.

Herkes kenditecrübesi ilebu meseleden haberdar. Ne oluyorda stres mide ve bağırsaklarımızda aniden etkisini gösteriyor Cevap bekleyen onlarca hatta yüzlerce soru ile meseleyi detaylandırmak mümkün.

Özellikle çocukluk çağlarında sık görülmeye başlanan ve sektör haline gelmiş bazısağlık kuruluşlarınca tedavisi yanlış yerde aranan onlarca hastalık var.

Otizmden hiperaktiviteye, dikkat eksikliğinden hafıza sorunlarına, kişilik bozukluğundan davranış bozukluklarına kadar türetilerek çoğaltılan hastalıkların altında da bağırsak florasındaki bozulmaolduğu artık herkes tarafından biliniyor.

Geçmiş yıllarda, Parkinson, epilepsi ve bazı dejeneratif hastalıklarda önerdiğimizketojenikdiyet, günümüzde tekrar gündeme geldi ve denenen vakalardan olumlu sonuçlar alınıyor.