Kayaya toslamak

2019 yerel seçimleri ile ilgili yazdığım bir makalede İstanbul için Ak Parti ile ilgili bazı tespitlerim üzerinden, böyle giderse kayaya toslanabileceğini aktarmıştım. Ben demiştim deme huyum yok ama maalesef öyle de olmuştu ve Ak Parti yerel seçimlerde İstanbul'da İBB'yi kaybetmişti.

Gazetemizde o günlerde yazdığım makaleleri takip eden belli odaklar bu makalemdeki bir cümleyi cımbızlayıp, manşetine aynen şöyle taşımıştı.

"Ak Parti seçimlerde kayaya toslayacak oy vermeyeceğim".. Makalemde böyle bir beyanımın olmadığı halde manşet bu şekilde.

Yadırgadım mı

Evet yadırgadım ama maalesef ülkemiz gerçeği garip bir durum ve daha neler neler denecek kadar da benzeri durumları devamlı yaşıyoruz. Yaşatanlar empati yapmadığı sürece de daha garip şeyler de yaşanmaya devam edecek.

Merhum üstadım Kadir Mısıroğlu'nun Yunan galip gelse hikayesi de malum kesim için benzer başka bir örnek. Üstadın Yunan mezalimi kitabını yazmış olmasının hiçbir kıymeti harbiyesi yok. Üstadın bir konuşmasının içerisinden seçilen iki kelime üzerinden ülkemizde günlerce mesele haline getirilen bu konu üzerinden hakaretler, küfürler ve dinimize saldırıların yapıldığını unutmak ne mümkün.

Özellikle sosyal medya platformunda olgusuz algı oluşturmayı çok iyi yapan ve pazarlayan planı ve programı da yerli olmayan bir kesim var. Ürettiği yalan dolan algıyı sosyal medya pazarında köpürten gönüllü ve paralı piyon ordusu da olunca toplum hafızamızı karıştırıcı veya bozucu bir sürü olmazın oldurulduğunu görebiliyoruz.

Omurgasız muhalefet yaygınlaştıkça hem gönüllüler hem de görevliler için malzeme üretenlerin seçim gününe kadar boş durmayacakları da açık seçik görülüyor.

Dikkatli olmak gerek.

İBB sanki bir iş yapıyor da engelleniyormuş gibi bir algı üzerinden epey bir çalışma yapıldı büyük ümitler bağlandı ancak prim yapmayınca ve hatta gerçeklerle yüzleşmelere vesile olunca tedavülden kaldırıldı.

İstanbul'un devasa sorunlarına çözüm için çivi çakamayanlar, pireyi deve yapmak üzerine kurgular oluşturuldu ve halen üzerinde gece gündüz çalışılıyor.

Gerçekleşmemiş tüm vaatler sanki gerçekleşmiş gibi pazarlanıyor. Her gün yalanlar bir birini takip ediyor.

Aklı selim ile düşünmeyenlerin hemencecik kanacağı cinsten daha kapağı açılmamış ne yalanlara şahit olunacak ve bu kadarına pes doğrusu denilecek doğrusu merak ediyorum.

Göz boyamada maharetli olanlar bu pazarlama taktiğinde şimdilik başarılı görünüyorlar.

Peynir gemisinin lafla yürütülemeyeceği açık bir gerçek. Kısa bir süre sonra bu edebiyat da diğeri gibi çökecek ama şimdilik bu yol üzerinden mesafe almanın gayreti içindeler.

Ülke menfaati, halka hizmet ve hizmet ağırlıklı tercihlerden yoksun olan gerici çağdaş yobazların başka hünerleri de var. At gözlüklerini takacaklar ve sadece istediklerini görüp göstererek yine algı ticaretine devam edecekler.

Birkaç gündür yerel seçimlerin kaderini değiştirebilecek bazı gelişmeleri hep birlikte gözlemliyoruz. Kolaycılığa alışmış muhteris İBB başkanı gündemde kalmak için nerede ise her gün kırk takla atıyor. Yalanın bini bir paradan piyasada dolaşımda. Bir gün Cumhurbaşkanımıza sataşıyor ertesi gün Muharrem İnce'ye göndermelerde bulunuyor arada bir de yalan torbasına el atıp çıkardığı yalanı piar ordusu ile sosyal medyada pazarlıyor ve pazarlatıyor.