Erken kalkanın piyasayı taşladığı ülke

Son zamanlarda yine zincir marketler tartışması aldı başını gidiyor. Zincir marketler adeta şeytanlaştırılmakta ve yaşanılan enflasyonun sebebi salt zincir marketlermiş gibi haber ve yorumlar yapılmakta.

Geçtiğimiz gün işi zincir marketlere hakarete varacak boyuta taşıyan paylaşımları görünce anladım ki kantarın topuzu fena halde kaymış durumda.

Tekel mi var

Elimde herhangi bir veri yok, lakin bu zincir marketler temel gıda ürünleri üzerinde bir tekel oluşturarak tek taraflı olarak piyasada fiyatı manipüle ediyorlarsa, devletin buna karşı tedbir alması doğrudur.

O zaman kim, nasıl ve ne zaman bir tekel oluşturduysa ortaya koymak zarurettir.

Hemen her gün bazı ürünlerin farklı zincir marketlerinde birbirinden farklı fiyatlardan nasıl satıldığı anlatılıyor.

İyi de bu aynı zamanda iddiaların aksine bir fiyat tekeli oluşmadığının da göstergesi değil mi

Tüm marketlerin aynı ürünleri aynı fiyatlardan satması gibi bir hedef mi var

Giyimden beyaz eşyaya aynı ya da benzer kalitede birçok ürün birçok yerde farklı fiyatlardan satılıyor ve bu son derece normal değil mi

Bu yazıdan dolayı taşlanmak mümkündür o yüzden şu hususun tekrar altını çizmekte fayda görüyorum:

Belli başlı temel gıda ürünlerinde Türkiye çapında fiyatlar manipüle edilerek yukarıya çekiliyorsa ve tüketici hedef alınıyorsa, elbette gereken derhal yapılmalı ve tüm kamuoyu şeffaf bir şekilde bilgilendirilmelidir ama bu sabah erken kalkanın zincir marketleri şeytan taşlar gibi taşlamasıyla çözülecek bir konu değildir.

Yıllardır çözülemeyen aracı sorunu

Yine bir diğer sorun da gıda ürünlerinde tarladan rafa gelene kadar oluşan fahiş fiyat farkı.

Bu konuya matuf olarak da yeni bir hal yasası epeydir gündemde.

Elbette ürün tarladan rafa gelene kadar oluşan fahiş fiyatlama, yasal düzenlemeler ile ortadan kaldırılabilecekse sorun yok.

Üretici kooperatifleri ne kadar mümkün

Bir diğer konuşulan ve tartışılan hususlardan birisi de kurulacak üretici kooperatifler vasıtası ile aracısız bir şekilde ürünlerin tüketicilere sunulabilmesi.

Her ne kadar kulağa hoş gelen bir tabir olsa da Anadolu coğrafyası kooperatifler mezarlığıdır ve mahkeme rafları iflas etmiş ya da talan edilmiş kooperatif dosyaları ile doludur.