Memleketin Deniz'leri!

Türkiye henüz NATO'ya üye bile değildi, NATO'ya girebilmek için 4 bin 500 Mehmetçik Kore savaşına, ölüme gönderildi. Kırk takla atıp nihayet 1952'de tam üye olduk NATO'ya.

Bayramdı bazıları için! Fakat bayram olarak görmeyenler de vardı.

1968'in Mayıs ayında NATO'ya hayır haftası düzenledi Atatürk'ün izinden giden gençler. Eylemin ilk bildirisinde şunu haykırdılar: "Yeryüzünde emperyalizme karşı ilk kurtuluş savaşını vermiş olan Türkiyemiz ne gariptir ki, bu oyuna düşerek kurtuluş savaşlarının baş düşmanı ve emperyalizmin sömürü aracı NATO'ya girdi!"

İnadına iki ay sonra ABD'nin 6. Filosu'na bağlı bir uçak gemisi ile beş destroyer sekiz günlük ziyaret için 15 Temmuz 1968'de İstanbul'a geldi, Dolmabahçe Sarayı'nın karşısına demirledi.

Memleketin zır cahilliklerinden zerre utanmayan tayfası yine bayram yaptı. Gözlerinde dolar ışıltısı, kısa günün kar hesabı vardı!

Fakat ülkenin aydın gençleri onlar gibi zil takıp oynamadı. Üniversitelerde, caddelerde, meydanlarda '6. Filo defol... Amerikayı istemiyoruz' diye ses yükselttiler. Ortak bildiri hazırlayıp "6. Filo kaynaklarımızı soyanların düzenini beklemektedir. 6. Filo bu çürümüş bozuk düzenin bekçiliğini yapmaktadır" dediler.

100 kadar İTÜ öğrencisi Dolmabahçe rıhtımındaki Türk bayraklarını yarıya indirdi, Amerikalıları protesto etti. Bayrakları yarıya indirirken şöyle dediler: Türkiye'nin tam bağımsız olduğuna inanmıyoruz ve onun için de bayraklarımızı yarıya indiriyoruz!

Tutuklandılar.

Yılmadılar, öncülüğünü Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının yaptığı birçok üniversiteden gelen gençler Taksim'de toplanıp Dolmabahçe'ye yürüdü. Karaya çıkan Amerikalı askerleri denize döktü.

Tutuklanıp adliyeye götürülürken Sakarya Marşı'nın sözlerini azıcık değiştirip, "Kasırgalar, fırtınalar sükun bulacak, Amerika selam duracak" diyerek marş söylediler. Polisten dayak yediler!

Dayaklar, tutuklamalar vız geldi! Bu defa 1-10 Kasım 1968'de Samsun'dan Ankara'ya Mustafa Kemal Atatürk Yürüyüşü düzenlediler. Elinde Türk Bayrağı en önde yine Deniz Gezmiş vardı.

Sonunda 1972'de Deniz'i, arkadaşları Yusuf Aslan ile Hüseyin İnan'ı darağacındaki yağlı urgandan çok önce öldüren, bu milletin boğan sessizliğinde idam ettiler!

1960'da İzmir'de doğdu. 1977'de Deniz Lisesi'nden, 1981'de Deniz Harp Okulu'ndan mezun oldu. Çeşitli gemilerde görev aldı. Deniz Harp Akademisi, Silahlı Kuvvetler Akademisi'nin parlak isimleri arasına girdi. Kılıç Ali Paşa, Gediz savaş gemilerinin komutanlığını, Deniz Kuvvetleri Harekat Başkanlığı Harekat Şube Müdürlüğü'nü yaptı. Roma'da NATO Savunma Koleji'ni bitirdi. NATO'nun Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahı'nda lojistik başkan yardımcılığı, stratejik plan müdürlüğü yaptı.

Siyaset ve Avrupa Birliği Politikaları dalında yüksek lisans yaptı, Uluslararası İlişkiler Avrupa Birliği doktorasını tamamladı. 3. Muhrip Filotilası komodoru oldu. 2007'de tuğamiral rütbesine terfi etti. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Plan Prensipler başkanlığı, Moskova Silahlı Kuvvetler ve Deniz ateşeliği, Çanakkale Boğaz komutanlığı, Mayın Filosu komutanlığı yaptı. Tümamiral ve Amfibi Görev Grup komutanı oldu.

Askeri casusluk davasından yargılandı!