Bizde olmayan şey...

DİSK 'gelirde adalet, vergide adalet' için İstanbul'dan Ankara'ya yürüdü. Amaç, vergi yükü omuzlarına yüklenen işçinin, emeklinin, yoksulun yani milyonların sesini duyurabilmekti.

Kafaya göre at koşturanlar duydu mu Hiç sanmıyorum. Onlara bu sesler vızıltı gibi geliyor çünkü!

Fakat seslere kulak verenlerin hazırladığı bir rapor var, 'zenginsever' idarecileri olan ülkelere ayna tutuyor. Bakın, durumumuzu görün...

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'ne (OECD) üyeyiz. İşte bu örgüte göre 'en adaletsiz vergi sistemine' sahip ülke Türkiye!

Bizdeki sistem sermayeye çalışıyor! Mesela devlet zengin fakir falan gözetmeden herkesten tükettikleri üzerinden KDV ve ÖTV yani dolaylı vergi kesiyor. Vergi gelirleri içindeki dolaylı vergilerin payında da birinci yine Türkiye!

İyice anlaşılması için başka örnek vereyim... Gelir vergisi, şirket karları ve sermaye gelirlerinden alınan doğrudan vergiler OECD genelinde yüzde 12 iken Türkiye'de sadece yüzde 5.5!

Gayet açık aslında... Bizdekiler para babalarını desteklerken, bütçe açıklarını milyonlarca sıradan yurttaştan aldığı vergilerle kapatmayı tercih ediyor.

Tercih mühim!

Ülkeler tercihleri ile kaderlerini belirliyor.

OECD üyesi Türkiye'de yüzde 5.5 olan doğrudan vergi oranı Norveç'te ise yüzde 20.4! Tercihini zenginden daha çok, geliri düşük olandan daha az vergi almaktan yana kullanan Norveç, vergi sistemi en adil ülke...

Norveç gibi olalım demiyoruz ama bari elinizi vicdanınıza koyup adil olun!

Türkiye'yi yönetenler yapar mı

Bunca yıldır yapmadı, bundan sonra da yapmayacak.

Nereden mi biliyorum

2002'den itibaren gelir vergisinin toplam vergi gelirleri içindeki oranı düzenli olarak azaldı da oradan! Düşüre düşüre gelir vergisinin toplam vergiler içindeki payını yüzde 13'e kadar indirdiler. Buna karşılık vergiyi fakiri fukarası, işsizi emeklisi tüketiciye yüklediler. Böylece vergi toplamak için mükellefin peşinden koşmayı da, para harcamayı da bıraktılar.

Bakın 2002'de devlet 100 liralık vergi toplamak için 72 kuruş harcıyordu. 2022 yılında aynı tutarda vergi için sadece 34 kuruş harcanıyor artık! Çünkü yağ alıyorsun vergi, ekmek alıyorsun vergi, bebek bezi alıyorsun vergi, çay içiyorsun vergi, külüstür arabana benzin alıyorsun vergi, o aracı yanlış yerde park edersen ceza ödüyorsun vergi...

Dünya Eşitsizlik Raporu'na göre Türkiye'de en zengin yüzde 10, tüm gelirin yüzde 54'ünü alıyor. En yoksul yüzde 50'nin payı mı Sadece yüzde 12!

Bizdeki gibi yapmayan, az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alan, yükü dar gelirlinin sırtına vurmayan ülkelerden biri de Belçika.