İnsanlar da iki kanatlıdır!..

Kuşlar ne güzel özgürce mavi semalarda pervaz yapıp süzülürler. Allah'ın verdiği güç ve iki kanat sayesinde uçarlar. Bir kuşu kartalı yakalayın bir kanadını kırın ondan sonra uçmak içi bırakın, tek kanadıyla pır pır eder sendeler bir duvara toslar düşer, uçma imkânı olamaz çünkü bir kanadı eksik. Hatta bir kanadı biraz uzun biri biraz kısa olsa yine de mükemmel uçamaz. Mükemmel uçması için iki kanat birbirine denk olması gerekiyor.

Aslında insan da iki kanatlıdır ve iki cenahı (yönü) vardır, biri maddi beden diğeri de manevi beden yani ruh. İnsanlarda da kâmil olması için mükemmel olması için hem maddi kanadı, bu taşıdığı beden, hem de ruhu sağlam olması gerekiyor.

İnsanlar en fazla 90-100 yıl yaşar, bu sürede ölen beden kanadına çok iyi bakıyor demektir.

Han, hamam, yat kat; sağlık sigortası, ferdî kaza sigortası, kasko, ful sigorta vs. bu kısa ömürde bedeni korumak için yapılan hizmetlerdir. Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz sonu gelmez sayfalara sığmaz... İnsan bu fâni beden kanadına bu kadar özen gösteriyor, göstermeli ama bu nazik narin beden sonra çürüyüp ela göz de mavi göz de siyah göz de toprak oluyor.

Ruhun gıdası yaratanını bilmek ve kendini bilmektir. Gerçek anlamda Allaha ve Resulüne imandır. Peki, bizleri hem bu dünyada hem ebedî âlemde mutlu edecek ruh kanadına ne kadar emek verip sağlıklı mükemmel olması için ne kadar ne yapıyoruz

Ruh sağlığı ki bu dünyada da lazım ahirette ebedî âlemde de lazım. İnsanın esas hassası olan kalp akıl ruhun gıdalanmasına gelince pek bir gayret yok ve bu manevi kanat zayıf ve kırık kalıyor. Ruhun gerçek gıdası Allaha imandır ve salih ameller işlemektir. Dinin emir ve yasaklarına uymak, salih insanlarla sohbet etmektir. Velhasıl, nasıl kuşlar tek kanatla uçamaz ise, insanlar da tek "maddi kanatla" huzuru bulamaz. Huzur istiyorsak hem maddi hem manevi kanadın güçlü olması gerekiyor.

Orhan Yavuz EjderAkhisar-Manisa ŞİİR YOK EDEN Doğanın önünde "saygıyla" eğil! Bizleriz dünyayı hızla yok eden. Küresel ısınma sobadan değil Bizleriz dünyayı hızla yok eden. Denizler çöp dolu yeryüzü zehir Aside dönüşmüş akan her nehir Gürültü içinde yüzlerce şehir Bizleriz dünyayı hızla yok eden. Minik bir kibritle orman kül olur Toprağı kahreden küçük pil olur Savaşı çıkartan kemter dil olur Bizleriz dünyayı hızla yok eden. Kaynaklar kurudu ne büyük talan, Uygarlık muygarlık koca bir yalan. Çekilmez bir hayat gençliğe kalan, Bizleriz dünyayı hızla yok eden. Kadir Fidan der ki çatık kaş devri, Yüz yılın modası gözde yaş devri. Geleceğe miras "yontma taş devri", Bizleriz dünyayı hızla yok eden.