Emekliler ve gençlerin etkisi | Dün, bugün, yarın...

Neredeyse bir yıl oldu, 31 Mart da geldi geçti işte.

Cepsel olarak iyileşemedik gitti. Seçmen yorgundu, yoksulluk hızla sürüyordu. Sonuç mu; emekli kızgınlığını dışa döktü, buna gençleri ve kadınları da katabilirsiniz. AKP için 'ağır' bir darbe oldu.

Ne mi oldu

Esasında 1989'un benzeri oldu. Prof. Dr. Nurettin Sözen, Dalan'ın elinden Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazandı. Gerçi 1994'te bu kez tersi oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı Erdoğan aldı.

- Dün ne oldu

- Böyle bir sonuç beklenmiyordu, bu sonuçları bekleyenler de vardı ama 1989 gibi olacağını pek kimse tahmin etmiyordu. Ama biz geçenlerde bir yazımızda bu görüşümüzü '1989 mu, 1994 mü olur" diyerek bir ihtimal olarak yazmıştık.

- Seçimin sonucunu, emekliler ve hor görülenler tayin etti denilebilir, Erdoğan'ın bütçe sıkıntısıyla ilgili sözlerini hiç dikkate almadılar demek ki...

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

ERBAKAN'IN HINCI

- Fatih Erbakan'ın son günlerdeki çıkışı AKP tarafından hiç ciddiye alınmadı ve önemsenmedi. Yakın çevresinden öğrendiğimize göre, bu sonuçla Erbakan'ın sözleri arasında 'AKP'den hınç alma' ifadesinin geçtiği de ayrı bir olgu oldu.

- CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in ekip arkadaşı Veli Ağbaba'nın Malatya Belediye Başkanlığı'nı alamaması bir anlamda partide 'bu yenilgi ile kendilerinin rahat edebileceği' şeklinde yorumlandı.

'BEKLENEN SONUÇ'

- Kastamonu'da CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı'nın, uzun yıllardan sonra başkanlığı MHP'li Rahmi Galip Vidinlioğlu'ndan alması 'beklenen sonuç' olarak nitelendirildi; çünkü AKP ve MHP'nin adaylarının 'çok zayıf' olduğu belirtildi. İnebolu'da bir dönem sonra MHP'li Engin Uzuner, başkanlığı AKP'nin elinden aldı.

MUHTAR İKRAMİYESİ

- Vatan Partisi'nin yoğun şekilde aday çıkarmış olmasına rağmen Kahramanmaraş'ta bir muhtar seçilebildiği, bu ismin de Vatan Partisi MKK üyesi